(Opaska uredništva: Predsjednica Republike Hrvatske, Kolinda Grabar-Kitarović, s izraelskim kolegom Reuvenom Rivlinom posjetila je u srijedu 25. srpnja spomen-područje Jasenovac. Govor hrvatske predsjednice prenosimo u cijelosti. U nastavku donosimo najvažnije ulomke govora izraelskog predsjednika Reuvena Rivlina).

Potresno je čuti svjedočanstva onih koji su preživjeli ovo jasenovačko mjesto užasa, kojima je glas dao predsjednik Rivlin. Dugujemo sjećanje svakom pojedincu stradalom u Holokaustu. Vjerujem kako je to najbolje činiti u tišini, iskrenim ljudskim poklonom žrtvi.

Na ovom mjestu, podno jasenovačkog cvijeta, želim iskazati duboku tugu za sve žrtve holokausta u Hrvatskoj i žrtve kolaboracionističkog ustaškog režima tijekom Drugog svjetskog rata koji je donio strašna stradanja židovskoj zajednici, ali i Srbima, Romima i Hrvatima te svima onima koje se smatralo neprijateljima režima onoga vremena.

Već sam to učinila i na ovom mjestu stradanja, kao i u Yad Vashemu, Auschwitzu i Muzeju Holokausta u Washingtonu i sada ponovno izražavam najdublje suosjećanje sa stradanjem žrtava Holokausta podrijetlom iz Hrvatske, članovima obitelji i potomcima onih kojih više nema.
Suvremena Republika Hrvatska utemeljena je na antifašističkoj borbi i na Domovinskom ratu koji je za nas bio iznimno važan jer nam je napokon donio slobodu. Bili smo prisiljeni obraniti se od agresije koja je sa sobom donijela strašne zločine i razaranja

Naglašavam kako su se tom režimu suprotstavili mnogi Hrvati, poginuvši za slobodu i ljudskost, svrstavši našu domovinu na ispravnu stranu povijesti. Suprotstavili su mu se i mnogi hrvatski pravednici među narodima, koji su bili simbolom svjetla i hrabrosti u tami rata i zločina. Na njihovoj hrabrosti iznimno smo im zahvalni.

Suvremena Republika Hrvatska utemeljena je na antifašističkoj borbi i na Domovinskom ratu koji je za nas bio iznimno važan jer nam je napokon donio slobodu. Bili smo prisiljeni obraniti se od agresije koja je sa sobom donijela strašne zločine i razaranja.

Nakon Drugog svjetskog rata bili smo uvjereni da se ništa slično ne može ponoviti na europskom tlu. A onda su se dogodile tragedije Škabrnje, Vukovara i Srebrenice.

Te nam tragedije svjedoče kako mir i vrijednosti ljudskosti i demokracije nikada ne smijemo uzimati zdravo za gotovo.

Nijedan politički cilj ni poredak ne mogu opravdati zločine koji se čine u njegovo ime. Stoga, Hrvatska nastavlja svoju brigu o kolektivnom sjećanju na zločine koji su se ovdje dogodili, na tragediju hrvatskih građana i zločin nad hrvatskim građanima prije svega.

Svjesni da je na taj dio naše prošlosti bačena sjena, s tim smo se suočili, prihvativši odgovornost za budućnost temeljenu na poznavanju istine i izgradnji boljega društva na vrijednostima ugrađenima u Ustav naše države.

Hrvatska je danas ponosna članica Europske unije i Sjevernoatlantskog saveza zasnovanima na zajedničkim vrijednostima – koje dijelimo s Državom Izraelom i međunarodnom zajednicom – vrijednostima demokracije, slobode i poštivanja svakoga pojedinca bez obzira na njegovo podrijetlo.
Već sam to učinila i na ovom mjestu stradanja, kao i u Yad Vashemu, Auschwitzu i Muzeju Holokausta u Washingtonu i sada ponovno izražavam najdublje suosjećanje sa stradanjem žrtava Holokausta podrijetlom iz Hrvatske, članovima obitelji i potomcima onih kojih više nema

Koristim i ovu prigodu, još jednom osuditi svaki totalitarni režim – nacizam, fašizam, komunizam – te istaknuti kako nam je upravo obrazovanje najsnažnije oružje protiv svakog oblika radikalne ideologije, podjela, mržnje i rasizma.

Upravo zato najoštrije osuđujem manipulacije brojem žrtava holokausta u koncentracijskom logoru Jasenovac, koje nisu utemeljene na povijesnim činjenicama i koriste se u dnevno-političke svrhe ili pak za nametanje kolektivne krivnje Hrvatskoj i hrvatskom narodu.

Ovdje smo prije svega kao ljudska bića, kao roditelji, sestre i braća, sinovi i kćeri.

Moramo odgovorno ustrajati na istini.

Da se ne zaboravi.

Da se ne ponovi.

Tikkún Olám.

(Prenosimo sa službene stranice UPRH).

***


Foto UPRH: Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i njen kolega Reuven Rivlin u Jasenovcu

Foto UPRH: Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i njen kolega Reuven Rivlin u Jasenovcu




***


Izraelski predsjednik Reuven Rivlin: Moralna je obveza Hrvatske da se suoči s prošlošću

Ustaški režim bio je jedan od strašnih režima nacističkih kolaboracionista na ovom prostoru i aktivan partner u ubojstvima desetaka tisuća Židova, Srba, Roma i ostalih protivnika režima NDH, kazao je u srijedu izraelski predsjednik Reuven Rivlin tijekom posjete logoru Jasenovac.

Istaknuo je da je moralna obveza Hrvatske suočiti se s prošlošću jer je to temelj svakog pravednog društva i važan element prijateljstva između dvije zemlje.

“Ustaški režim, jedan od strašnih režima nacističkih kolaboracionista koji je ovdje nastao, bio je aktivan partner u ubojstvima, ali ima nekih koji radije potiskuju svoju prošlost i na to gledaju kao na ‘crnu rupu’ koja ne traži nikakvo proučavanje ili samopreispitivanje”, kazao je Rivlin i podsjetio da je u logoru Jasenovac okrutno ubijena ne samo većina Židova koji su živjeli u nekadašnjoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH), već i više desetaka tisuća Srba, Roma i ostalih protivnika režima.
Na ovom mjestu, podno jasenovačkog cvijeta, želim iskazati duboku tugu za sve žrtve holokausta u Hrvatskoj i žrtve kolaboracionističkog ustaškog režima tijekom Drugog svjetskog rata koji je donio strašna stradanja židovskoj zajednici, ali i Srbima, Romima i Hrvatima te svima onima koje se smatralo neprijateljima režima onoga vremena

Također je istaknuo da je “sposobnost Hrvatske da se suoči s prošlošću, a ne da je ignorira, moralna obveza koja je temelj svakog pravednog društva”.

“To će također i dalje biti važan element u prijateljstvu Hrvatske i Izraela”, poručio je šef izraelske države.

Nužno suočavanje s prošlošću i obrazovanje mladih, poručio Rivlin

Svi imamo obvezu učiniti sve kako bi štovali sjećanje na sve koji su nestali, istaknuo je Rivlin. Također je kazao da se ne smije podupirati zakone ili pokušaje zatiranja ili utišavanja povijesnih istraživanja o zlodjelima nacista i njihovih kolaboracionista.

“Samo iskrenim i odvažnim suočavanjem s prošlošću i obrazovanjem mladih možemo s ovog strašnog mjesta poručiti – nikada više”, rekao je Rivlin.

Podsjetio je da je uoči Drugog svjetskog rata u NDH živjelo 40.000 Židova kojima je Hrvatska stotinama godina bila “topli dom”.

“Ali se tijekom Drugog svjetskog rata pretvorila u masovnu grobnicu za većinu hrvatskih Židova”, kazao je Rivlin i istaknuo da su ubijeni samo zato što su bili Židovi.

“Većina je ubijena između 1941. i 1942. Drevna i duboko ukorijenjena zajednica našeg naroda okrutno je zbrisana s lica zemlje. Nestao je cijeli židovski svijet”, kazao je Rivlin i dodao da su ostala “samo sjećanja i ruševine duge i bogate povijesti naših naroda koji su zajedno živjeli”.

Rivlin je u Jasenovcu izgovorio molitvu za mrtve Kadiš, a rabin Židovske općine Zagreb Luciano Moše Prelević je izmolio El Male Rahamim (Bože pun milosti) za žrtve holokausta.

 

autograf