Kada govorimo o narušenim odnosima između Rusije i Ukrajine onda trebamo govoriti i potrebi što brže, u korist cijele Europe, normalizacije tih odnosa. Na tom putu postoje brojne prepreke, no jedna od najvećih prepreka, kočnica, je ukrajinski premijer Arsenij Jatsenjuk.Kao ključni čovjek ukrajinske Vlade on bi trebao, bar pokušati, baviti se diplomacijom u cilju smanjenja tenzija jer sukob na istoku Ukrajine i dalje traje, a vjerojatno će i trajati sve dok Moskva i Kijev ne uspostave koliko-toliko normalan dijalog.

Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko je nedvojbeno "čovjek Zapada", upravo je on pred Novu godinu ukinuo dugogoodišnju ukrajinsku neutralnost otvarajući time put prema tzv. euro-atlantskim integracijama (EU i NATO pakt). Time je zapravo ukinuo i zadnju šansu za ukrajinskim suverenitetom. Ipak, Porošenko je osoba daleko spremnija za diplomatski dijalog od premijera Jatsenjuka.

Možda kontakt između Porošenka i Putina nije idealan, ali ipak postoji, što je u ovakvom trenutku itekako važna stvar.

S druge strane Jatsenjuk uopće ne skriva svoj militantni anti-ruski stav, no neke njegove posljednje izjave su zaista šokantne i uznemirujuće.

Naime, konstatirao je u razgovoru za njemačke medije kako za vrijeme Drugog svjetskog rata nije nacistička Njemačka napala SSSR već obrnuto.

Ovo je primjer ekstremnog povijesnog revizionizma kojeg bi trebao osuditi cijeli civlizirani svijet. Dakako, osudio ga nije nitko osim Rusije.

Ovakav povijesni revizionizam trebao bi se osuditi u istoj mjeri kako se s pravom osuđuje negiranje Holokausta.

22. lipanj 1941. dan je koji se ne može niti zaboraviti niti ga se može izbrisati iz stranica povijesti. Čak 4 milijuna vojnika sila osovine, na čelu s nacističkom Njemačkom, započelo je tog dana invaziju na Sovjetski Savez uzduž 2,900 km granice. Riječ je o najvećoj kopnenoj invaziji u povijesti čovječanstva.

To je bio ključni trenutak Drugog svjetskog rata, a vrlo vjerojatno i ključni trenutak cijele naše povijesti. Njemački munjeviti napredak djelovao je nezaustavljivo, ali je u konačnici ipak slomljen, uvelike u presudnoj Bitci za Staljingrad gdje je izginulo preko milijun vojnika. Sovjetske snage u konačnici su uspjele poraziti nacističkog okupatora, odbaciti ih natrag te krenuti na Berlin gdje je Adolf Hitler doživio svoj konačni pad.

Povijesni revizionizam nije ništa novo - određene sile uvijek su nastojale izvrnuti povijesne činjenice sukladno svojim političkim agendama. Nema sumnje da i danas ima mnogo njih diljem Europe koji zapravo žale zbog činjenice da Hitlerova vojska nije umarširala u Moskvu, pokorila SSSR, a u konačnici i svijet. Takve tendencije nalazimo diljem Europe i ne treba gledati daleko da bi se detektirale, no kada se iste propagiraju s ovako visoke funkcije, to je iznimno zabrinjavajuće.

Kako itko, navodno normalan, može tvrditi daje SSSR napao nacističku Njemačku? U koju kategoriju spadaju ovakvi oblici revizionizma? U neo-nacizam? U ekstremnu rusofobiju?

No, još je i šokantnije da na njegovu izjavu nitko ne želi reagirati na Zapadu. Isto tako nitko nije želio reagirati ni prije godinu dana kada su se na Maidanu počele pojavljivati naoružane osobe s nacističkim simbolima, kao ni kasnije kada su slične osobe, s deklariranom neo-nacističkom političkom karijerom, počele dobivati visoke pozicije u ukrajinskoj pučističkoj Vladi.

Zašto zauzimati strane kada se stvari zaista mogu prikazati na objektivan način? Zašto ne prozvati Rusiju za aneksiju Krima ističući pritom kako centrom Kijeva marširaju osoba koje glorificiraju nacizam i nacističke kolaboracioniste? Očito živimo u toliko isključivim vremenima da se dvije strane jednostavno ne mogu kritizirati u isto vrijeme."Svi mi se još dobro sjećamo sovjetske invazije Ukrajine i Njemačke. Moramo spriječiti da se to ponovno desi", rekao je ukrajinski premijer Arsenij Jatsenjuk, poručujući očito njemačkim stanovnicima da bi Rusija mogla uskoro izvesti invaziju na njihovu zemlju. Njegov komentar dolazi u trenutku kada se sve više Nijemaca protivi sankcijama prema Rusiji jer iste i njih pogađaju. Protiv sankcija naročito se buni njemačka poslovna klasa.

Pošto je Jatsenjuk kontroverznu izjavu dao u intervjuu za njemačku tv postaju ARD, Rusija je zatražila od Njemačke da se očituje po tom pitanju.

Iz njemačkog ministarstva vanjskih poslova stigao je kratki odgovor: "Ukrajinski premijer, kao i svaki drugi političar, građanin ili sportaš, ima priliku reći njemačkih medijima što god on misli da je prikladno. Mi vjerujemo kako je to sloboda izražavanja mišljenja. Što se tiče interpretacije pojedinih izjava, to pitanje treba adresirati s davateljima izjava, a ne s njemačkom federalnom Vladom".

Drugim riječima, Njemačka niti ne odobrava niti se ograđuje od ovakvih izjava na svojoj javnoj televiziji.

Arsenij Jatsenjuk je osoba koja je doslovno odabrana za premijera Ukrajine od strane američke pomoćnice državnog tajnika, Victorije Nuland. Takvo što možemo danas komotno konstatirati jer postoje audio snimke u kojima ona, u razgovoru s američkim ambasadorom u Kijevu, upravo to zahtjeva - traži da vlast preuzme "njihov" čovjek kako eventualno tu funkciju ne bi preuzeo Vitalij Kličko za kojega je SAD (vjerojatno točno) procijenio da je "njemački čovjek".

Kako je Washington zaželio tako je i bilo. Na čelu ukrajinske Vlade je i dalje Arsenij Jatsenjuk, i dalje njegove radikalne izjave prolaze bez imalo reakcije na Zapadu.

Čak i pojedini dužnosnici ukrajinske Vlade osjetili su potrebu da komentiraju njegovu izjavu, tako je savjetnik ukrajinskog ministra obrane, Aleksandar Daniluk, istaknuo: "Nakon 'povijesnih' izjava Jatsenjuka u Berlinu, možemo samo biti sretni da Ustav premijeru ne dozvoljava bavljenje vanjskom politikom".

Jatsenjuk je čovjek sa zapada Ukrajine, a nešto čudno se na tom ukrajinskom zapadu već godinama dešava, samo malo tko je do sada želio otvoreno govoriti o toj temi. Naime, 9. svibanj se u Ukrajini obilježava kao obljetnica njemačke predaje 1945. U gradovima kao što su Kijev, Harkov, Odesa, Donjeck, Dnjepropetrovsk i drugi, ovaj dan se uvijek obilježavao dostojanstveno, no ne baš toliko u Lavovu na zapadu zemlje. Štoviše, lokalni nacionalisti su tamo još 2011. napali skupinu ratnih veterana koji su se okupili na taj dan.

Istinu ne treba skrivati - postoje ljudi na zapadu Ukrajine, možda nisu većina, ali ih nije ni malo, koji smatraju kako su 1945. zapravo izgubili rat, da su poraženi. Je li premijer Jatsenjuk zapravo proizvod takvog okruženja iz kojeg dolazi? Sudeći prema njegovim izjavama, izgleda upravo tako.

Izvori / reference:

"Soviets invading Germany, Ukraine:" Berlin faces tough choice on PM Yatsenyuk’s WW2 take
http://rt.com/op-edge/221459-ukraine-germany-invade-russia/

Yatsenyuk Should Comment on Soviet 'Invasion' Remarks, Not Germany: Berlin
http://sputniknews.com/politics/20150112/1016801978.html

Ukrainian PM Arseny Yatsenyuk blames Soviet Union for invading Germany
http://english.pravda.ru/news/world/09-01-2015/129487-yatsenyuk_soviet_invasion_germany-0/#.VLVIeCvF_dk

Ukrainian Foreign Ministry: Moscow requested Berlin's official position on statements made by Yatsenyuk
https://www.kyivpost.com/content/ukraine/ukrainian-foreign-ministry-moscow-requested-berlins-official-position-on-statements-made-by-yatsenyuk-377060.html