Prosinac i blagdani

Jestivi Adventski aranžman

Evo nam stiže zadnji ( kad prije?!) mjesec u godini ali i najljepši zimski mjesec . Kada još uvijek trošimo i ono što nemamo, da uveselimo drage nam ljude. Nije to ništa čudno, jer tradicija darivanja je jako stara samo je sada pridobila novu dimenziju. U vrijeme digitalizacije i hiperprodukcije nije dovoljno donijeti naranče ili ušećerene jabuke, kolač ili malo domaće rakije. Postali smo megalomani, pa iako se kuka da se nema i svake godine je doista teško, uvijek sa čuđenjem gledam gužvu kod raznih tele-operatera gdje se djeci i ukućanima kupuju novi mobiteli i druge skupe tehnološke spravice za razonodu i zabavu. O markiranim stvarima, za koje se dobije komentar: " Opet roba!", ne treba ni pričati. Naravno da ima i onih koji ne "pate" od velikih poklona, srećom, mogu reći da imamo takvu djecu, pa smo se davno dogovorili što su pokloni za Božić a što je život. Sada znaju da su dobili mogućnost za školovanje, da je poklon što ćemo zajedno provesti jedan Advent u Beču, da je poklon i kada smo zajedno a također i kada se nešto sitno dobije pod jelku pa makar bila i roba ili čarape. Jer sve se ne može. Sitnice čine život, lijepo je darivati ali ne zbog toga i bankrotirati. Zato osluškujte što vam prijatelji vole, sitnice koje im znače i to im kupite.

Naravno prvo nam stiže Sv. Nikola, vrijeme darivanja djece i tada je teško ne pokloniti nešto. Ipak, kada ta ista djeca nauče da će od nekoga dobiti lijepu čokoladu, traku za kosu ili rukavice, neće ni očekivati više. Znat će vremenom da je to od srca i to će im biti dovoljno. Naravno da je danas djeci teško kupiti poklon pogotovo onoj koja imaju puno, neću reći sve, ali slatkišima se svi raduju. Sa spretnim rukama možete neke i sami napraviti. Pa i pokloniti. Prvi Advent je već prošao i vrijeme je za ozbiljne pripreme. Pa da krenemo od ukrasa a bit će i po nešto za pojesti.

Trokutići s orasima

Čoko kiflice

Čizme Svetog Nikole


Iznenadite djecu za Svetog Nikolu!
cizme-sv-nikole
Srednje zahtijevno.

SASTOJCI:

Za oko 8 kom.

100 g margarina

250 g meda

125 g šećera

1 žlica začina za paprenjake

1 jaje

malo soli

1 žlica kakaoa

500 g brašna

1 žličica praška za pecivo

Za ukras:

1 bjelanjka

200 g šećera u prahu

1 žličica limunovog soka

boje za namirnice

PRIPREMA:

Istopite med sa šećerom i margarinom ali da ne prokuha. Malo hladite, pri tome često promiješajte. Brašno s ostalim suhim dodacima promiješajte dodajte medenu masu i jaja, pa sve umiješajte sa žicama za tvrda tijesta. Ostavite da odmara min 3-4 h na sobnoj temperaturi. Razvaljajte na malo brašna do 1 cm debljine, pa sa napravljenim šablonama čizmica ( po slici ) izrežite i stavite na papirom obložen lim sa malo razmaka. Pecite na 200°c oko 12-15 min. Za premaz malo žicom umutite bjelanjak pa dodajte šećer i limun i mutite mikserom da postane glatka i sjajna masa. Izvadite dio u zdjelicu pa obojite sa crvenom bojom za namirnice. Svaku čizmicu premažite po želji bijelom ili crvenom masom, ostavite da se osuši. Po želji do kraja ukrasite perlicama, cvjetićima, čokoladom i sl. Šećernu masu možete ostaviti u hladnjak i do slijedećeg dana. Spremiti u kutiju da ostanu svježe.

Sarma


Ovo obično narodno jelo, omiljeno je zimi. Kako kod starijih tako i kod mladih.

Nadasve zdravo zbog kiselog kupusa i hranjivo, ali ne tako opasno za liniju ako ne jedete sa previše kruha.

sarma

Traži malo truda.

SASTOJCI:

1 velika glavica kiselog kupusa

1-2 velika crvena luka

2 režnja češnjaka

750 g miješanog mljevenog mesa

1-2 žličice crvene mljevene paprike

1/2 žličice papra

150 g riže

1 jaje

100 g sitno sjeckane suhe slanine

Vegete po potrebi, jer je kupus nekada slaniji a nekada ne, znači paziti da se ne presoli.

Ako stavljate i suhoga mesa, na pr. rebra i sl. računajte da je i to slano, znači oprezno sa solju i vegetom!

200 g suhog mesa  (slanina, rebra, kobasica i sl.).

Za zapršku:

50 ml ulja

2 žlice brašna

malo crvene paprike.

PRIPREMA:

Glavici kupusa izdubite korijen, izvana, tako da odvojite listove. Ovisno volite li kiseliju sarmu ili ne, a i koliko je kupus kiseo i slan, isperete listove i ako je prekiseo ostavite u hladnoj vodi dok ne pripremite smjesu.

Za smjesu sitno isjeckate luk, pržite ga na malo ulja, ako treba dodajte pola dl vode da dobro uvene, pa kada požuti dodajte crvenu papriku, maknite s vatre i dodajte orpranu rižu i sjeckani češnjak, dodajte ovu smjesu smjesi mesa i ostalih sastojaka i dobro ih izmiješate.

Sitnije nutarnje listove kupusa složite na dno posude u kojoj ćete kuhati, stavite par komada suhog mesa, pa motate sarme, ne prevelike, od srednjih listova, a velike možete i prepoloviti. Srednju žilu na listovima s vanjske strane odstranite s nožem, da se lakše mota. To se brzo svlada.

Kada potrošite smjesu i suho meso, pokrijte sarme s preostalim listovima kupusa, stavite jedan odgovarajući tanjur naopako na sarme (da ne "plivaju") i prelijte hladnom vodom, skoro da ih pokriju.

Kuhajte na laganoj vatri oko 1,5 h, pa pripremite zapršku.

Za zapršku na vrućem ulju lagano pržite brašno da ne potamni, ugasite vatru i dodajte žličicu crvene mljevene paprike i promiješajte. To lagano prelijte preko još kuhajuće sarme (naravno sklonite tanjur), pa lagano protresite i između sarmi umiješajte zapršku da se poveže sa tekućinom.

Nakon par minuta kuhanja sarma je gotova. Puno ljudi voli sarmu sa kukuruzom (projom), ali ako to nemate ili ne volite, pokušajte s kukuruznim kruhom, jer ta slatkasta nota izvrsno ide uz kiseli kupus.