Kraj paklenih vrućina
Tako bar kažu, a u posljednje vrijeme i ne griješe baš, pa im možemo vjerovati.
Vratismo se s mora, radna rutina je počela, žal za morem je još tu, ali što se mora….kako moja prijateljica kaže:"Sad dok se raspakiram i sve sredim ja spremna za novi godišnji!"
Ništa od toga, samo vrućina podsjeća na ljetovanje. Inače, moji utisci s mora su dvojaki. Kako smo bili kod Šibenika, prekrasnog grada i kraja, poznatog po nešto hladnijem moru zbog Krke (ove godine je to bio plus, jer nije bilo pretoplo kao ponegdje). Inače, grad je poznat po bogatoj prošlosti, ali i po tome što nije bio orijentiran na turizam već je bio radnički grad. Na sreću, mogli bi reći jer nije nasilno "urbaniziran", mislim na staru jezgru gdje je ostao taj stari štih. Do prije par godina ni uvečer nije bilo šetača, pa je bio dosta pust. Zadnjih godina to se mijenja, a ove godine je izuzetno posjećen. Šibenik to još može podnijeti, ali koliko vidim neki drugi gradovi teško. Očito da nam reklamiranje ide. N,ije problem popuniti kapacitete jer smo sigurna zemlja, ali mora se poraditi na produženju sezone i kvaliteti, a ne kvantiteti u ova dva mjeseca. Jer i cijene su većinom takve, skupo i ..."hoćeš, nećeš!" Naravno da stranci imaju novaca da to plate, ali ne treba zaboraviti da nisu ni oni blesavi i da se mogu raspitati na Internetu i shvatiti da im se guli koža. Cijene moraju biti prosjek domaće potrošnje, naravno, bolje košta više, a lošije, možda lokal po uređenosti ili masovnija ponuda, fast food i sl., povoljnije. I ako je u Dubrovniku i Hvaru skupo, neka je, ali ne može biti skupo u nekom malom selu sa stolovima i stolicama iz šezdestih i nekom jednostavnom ponudom hrane. Možda je ukusnije nego na Stradunu, ali nije tamo, a znamo da se sve računa.
Majorku je to koštalo milijuna i milijuna gostiju. Sada u pustim praznim gradovima hotela snimaju horore i SF filmove. A beton i pustoš su kulise. Nijemci su shvatili da za manji novac istu ili bolju uslugu mogu dobiti u Bugarskoj i sada tamo masovno idu. To nam ne treba, gosti koji idu negdje jedno vrijeme i onda jednostavno odu dalje. Treba graditi kvalitetu, produžiti sezonu i popraviti ponudu. To bi naravno značilo, radnike obučiti, obučene cijeniti, dati dobre plaće i uvjete, biti ljubazan i na raspolaganju.
Jedna crtica o bratićevom s ljetovanju u Albaniji. Prvo, jeftino i lijepo. Naravno, u Draču, a sve ostalo nula. Ali u pansionu kada im se pokvarilo kuhalo za kavu, klasičnu Bosansku (oni su iz Bosne), pitali su vlasnika da li možda imaju? Kaže on da imaju sve, dao je đezvicu i malu ploču kao kuhalo i kaže mora da zapamti da gosti iz Bosne to vole pa će kupiti još i nuditi im. A ima restoran s kafićem u prizemlju. Nije skupo pa su mogli piti kavu kakvu imaju dok su tamo. Ipak im je želio ugoditi. To da se sobe spremaju svaki dan i da se mijenjaju ručnici da ne spominjem. Dvadesetsedam km uz pješčanu plažu je tako. Kažu, oni su bili u nešto starijem i lošijem dijelu, drugo je bilo već popunjeno.
Da ne mislite da imam nešto protiv Dalmoša, ne, ima ih divnih i puno vrijednih i radišnih, ali i onih koji bi da za dva mjeseca zarade za cijelu godinu; a to ne ide ni kada vozite Formulu 1 ni kada ste nogometaš, pa ni u turizmu. Trebali bi putovati, vidjeti malo kako to izgleda kada si gost na ljetovanju, turist, pa bi možda drugačije gledali na sve. Dosta je da odu u Istru. Ako ne produžimo sezonu i smanjimo broj gostiju u ova dva mjeseca, uništit ćemo sve. To nam ne treba.
Danas nešto morsko i naravno nešto slatko.
Crna tjestenina s plodovima mora
Pravila sam domaću tjesteninu , recept sam objavila na stranici, ali možete praviti i sa kupovnom. Za ljubitelje mediteranske kuhinje!
Jednostavno.
SASTOJCI:
400 g širokih crnih rezanaca
300 g morskih plodova ili samo dagnji
1 veća glavica crvenog luka
2 režnja češnjaka
maslinovo ulje
mješavina mediteranskih začina ili po malo origana, timjana i mažurana
2 dl bijeloga suhog vina
1 dl temeljca ( puno je ukusnije ako napravite temeljac s ribom, ako ga pravite, napravite više pa zamrznite da duže vrijeme imate spremoga) ili voda
1 kocka povrtnog temeljca ( kockice za juhu, na njima piše )
malo soli po potrebi, papar
tvrdog sira za ribanje
PRIPREMA:
Očistite luk, nasjeckajte ga na kockice i pržite na malo maslinovog ulja pomiješanog s običnim uljem. Kad počne rumeniti dodajte sitno sjeckani češnjak, kratko pržite da zamiriše, ali ne smije potamniti. Dodajte začine, promiješajte pa prelijte temeljcem i vinom, dodajte kocku i kuhajte oko 10-15 min. Stavite vodu za tjesteninu da prokuha, posolite je i u njoj kuhajte tjesteninu al dente. U međuvremenu se umak malo reducirao, dodajte morske plodove i kratko, oko 3-5 min kuhajte, ovisno o mješavini. Ako je ona s hobotnicom, onda te komadiće možete staviti kuhati na početku, jer je tvrđe meso, lignje obično isto. Dagnje, druge školjke ili riba, a posebno surimi, jako se kratko kuhaju. Na kraju dodajte žlicu-dvije maslinovog ulja. Posolite po potrebi, probajte prije, popaprite.
Ako treba malo "stisnuti" umak, uzmite malo vode od kuhane tjestenine, puna je škroba i malo će spojiti umak. Kod služenja dodajte i ribani sir, što bolji, to bolje i uživajte. Uz to ide čaša jačeg bijelog vina.
Ako ste ljubitelji crvenih umaka s rajčicom, rajčicu, komadiće, dodajte na početku na luk i dalje postupak ostaje isti. Samo možete smanjiti dio vina ili ga preskočiti.
Košarice s borovnicama
Izvrstan i brz desert, voće birajte po sezoni ili iz zamrzivača ili teglica. Uvijek će tražiti još!
Jednostavno.
SASTOJCI:
250g brašna
125g maslaca
65g šećera
1 prstohvat soli
1 jaje
300 g borovnica
400 g sirnog namaza tipa Dukatela, ABC, Philadelphija
3 jaja
100 g šećera
1 vanil šećer
PRIPREMA:
Prosijte brašno na radnu površinu, u sredini napravite udubljenje. Po rubu rasporedite komadiće maslaca, u udubljenje stavite šećer, sol i jaje.
Sve sastojke s nožem ili lopaticom za torte grubo iskosajte(spojite) i zatim rukama dalje umijesite do glatke mase.
Tijesto oblikujte u kuglu, umotajte u prozirnu foliju i ostavite u hladnjaku da miruje najmanje 30 minuta.
Za to vrijeme umutite jaja sa šećerom i vanilijom, dodajte sirni namaz malo po malo i ujednačite kremu. Tijestom obložite namazane kalupe za rožate i suflee, poravnajte rub pa uspite malo opranih i posušenih borovnica. Prelijte kremom. Pecite na 200 °c oko 25 min, pred kraj po vrhu pospite par borovnica ako želite i pecite do kraja. Ove košarice prijaju i mlake i hladne. Mogu se vaditi iz zdjelica, ako ste ih dobro namazali ili jesti direktno iz njih.