Godišnji odmor


Došli smo i mi na red da malo odemo na more, ne u punom sastavu, ali oni koji ostaju imat će kuću za sebe, malo bez roditelja, ne prvi put. Kako je i dida kod kuće, a bome i kućni ljubimci, ima i obveza. Svejedno, uživat će i oni i mi. Mi obožavamo more i to nam je doista pravi odmor. Neki vole planinu, nekima je dosta Poloj, neki više vole skijanje ali mi more. Svejedno kako se tko i gdje odmara, važno je napraviti malo promjene u rutini i pobjeći od svakodnevnice. Nisam od onih, kako je netko pomislio prošli put, koja guram glavu u pijesak kada dođu loša vremena i gledam sve ružičasto. Prošla sam odveć takvih teških dana da bi to uopće mogla ali isto tako sam naučila da se ne vrijedi „sekirati“ oko stvari koje ne možemo promijeniti. Trudim se mijenjati ono što mogu ili barem mislim da je vrijedno pokušati promijeniti. Ipak, nekada, a to sam htjela reći, ljeti, u vrijeme godišnjih, treba se malo opustiti, jer kao što vidimo, ništa se neće promijeniti do jeseni kod nas. Nekada se, na primjer, znalo što znači „neopozivo“, ali vremena su se očito promijenila. Sjećam se kada je onaj nagibni vlak iskočio iz tračnica i ljudi su poginuli. Tada je Kalmeta kao ministar podnio ostavku i moja prva reakcija je bila: „Zašto nije podnio neopozivu ostavku?!“ Jer to je nešto što pokazuje ozbiljnost čina, a samo podnijeti ostavku, to je igra za „raju“, kao ja sam odgovoran a mi ćemo se dogovoriti. Ovo sada je prešlo sve granice morala. Ne mislim da on treba ili je trebao otići, ali kada skočiš i kažeš hop, nema povratka. Barem bi tako trebalo biti. Izgleda da će jod nas jezikoslovci morati mijenjati rječnike i pojasniti nam što neopozivo znači jer sad stoji slijedeće:

neopòziv — prid. 〈odr. ī〉 koji se ne može opozvati, od čega se ne može odustati; nesmjenjiv, neuklonjiv, opr. opòziv …Veliki rječnik hrvatskoga jezika

Tako ja neopozivo odoh na godišnji, neopozivo ću se potruditi da se odmorim, neopozivo se nadam da neće biti požara, jer ovo je već previše, prežalosno čak iako je prirodna katastrofa u pitanju, a teško. Neopozivo vam obećavam da ću vrlo malo kuhati ali i da nećete ostati bez kolumne i dok me nema.

A danas ćemo opet nešto jednostavno, ali kako nije još pakleno, malo zahtjevnije od prošlotjednog sjeckanja.

Goveđa juha s povrćem


SASTOJCI:

500 g govedine ili zrele junetine od rebara ili plećke

3-4 mrkve

2 peršina

malo celera

malo kelerabe

1 manja glavica crvenog luka

malo cvjetače

graška po želji

6-8 slatkih mahuna

par zrna papra

voda

začin za juhu

PRIPREMA:

Luk očistite pa na vatri malo zapecite da se karameliziraju presjeci

u dublju posudu stavite očišćeno i oguljeno korjenasto povrće, oprano meso i malo posolite. Kuhajte na laganoj vatri skidajte pjenu kada se na početku pojavi. Obično pravi kuhari savjetuju da se voda promijeni i kuha ispočetka, ali znamo da u praksi to rijetko radimo. Najbolje je da provjerite nakon 2-3h da li je meso mekano i ako je, juha je gotova. Procijedite i dodajte karfiol i mahune i povrće iz juhe isijecite na kockice. Začinite začinom. Tijesto je stvar ukusa i vremena, ja često malo razmutim jedno jaje i dodam malo soli i malo vode. Tada umiješam brašno kao za uštipke. Imam presu za špecle, ulijem tijesto u nju pa dobijem tijesto kao na slici. Možete pokušati i sa presom za rajčice i sl. Kuhajte i služite juhu s narezanim komadima mesa iz juhe.

Ako je juha masna, ovisi o mesu, možete je prije dodavanja tijesta ukloniti.

Punjeni šampinjoni




SASTOJCI:

1 kg krupnih šampinjona

1 manja glavica crvenog luka

malo sjeckane slanine

2 kuhane mrkve ( iz juhe na pr. ili ih blanširajte)

1 mozzarella

50 g kus kusa

2 žlice sjeckanog peršinovog lista

začin za juhu

malo papra

PRIPREMA:

Očistite gljive i pažljivo odstranite stapke pa ih sitno nasjeckajte. Na malo maslaca pržite sitno sjeckani crveni luk, kada lagano požuti dodajte sjeckanu slaninu malo pržite pa dodajte i stapke gljiva. Pržite kratko. Pri kraju začinite začinom, dodajte mrkvu i promiješajte. Pospite peršinovim listom i paprom i promiješajte. Na kraju dodajte sitno sjeckanu mozarellu i kus kus. On će pokupiti vlagu od klobuka i nabubriti. Smjesom punite klobuke, pa složite na papirom obloženi lim ili priredite za roštilj. Pospite s malo ribanog sira po želji.

Pecite na roštilju ili u prethodno zagrijanoj pećnici na 175°c cca 20 min. Ako vam je ostalo više smjese za punjenje, ja sam prerezala 1 papriku po dužini i izvadila sjeme pa i nju napunila. Možete također i rajčicu ako izvadite srednji dio i ostavite samo par milimetara uz koru.

Prijaju čak i hladne.