Grah je avantura

Zašto? Pa, na primjer, način na koji ga mi spravljamo i kako ga spravljaju Meksikanci?  A Makedonci, Grci? Znate li da ga jedu i Japanci?
Moja djeca ga vole na sve načine, samo nisu obožavatelji, našeg, klasičnog načina pripreme. Iako ima i slanine i rebaraca…ali dobro, svaki način je dobar, jer je grah izuzetno zdrav. Ovaj, bijeli je nešto skuplji, ali ovo jelo je izdašno, ukusno i uz neku svježu salatu izvrsno. Kako smo još u Korizmi, nije loše što se može napraviti i posno , osobno ga uvijek tako i pravim, kao odmor od mesa. Od idućeg tjedna ćemo preći na ideje za Uskrs, ali još sada nešto jednostavno.

Nešto o grahu:

U povijesti ljudske prehrane grah, grašak, leću i druge mahunarke nalazimo vrlo rano u upotrebi. Grah je svakako najpoznatija mahunarka, donesen iz Amerike u Europu u 16. stoljeću zajedno s krumpirom i kukuruzom. Nijedna povrtlarska kultura, osim krumpira, nije razvila toliko sorte i varijacija kao grah.
Najveći proizvođači su Indija, Kina, Indonezija, Brazil i SAD.

Energetski sadržaj 100 g sirovog graha iznosi 333 kcal. Od toga je 60% ugljikohidrata, 23,6% proteina i 0,8% masti.
Grah ne sadrži gluten pa ga mogu koristiti oboljeli od glutenske enteropatije (celijakije).
Obrok graha uz malo kalorija i masti obnavlja zalihe željeza i mangana te na taj način povećava energiju i antioksidativnu zaštitu u organizmu.

Najveći su izvor proteina u biljkama i imaju puno vlakana pa se preporučuju u prehrani onih koji ne jedu crveno meso ili imaju problema s probavnim sustavom, za koji je izrazito zdrav. Smanjuju razinu šećera u krvi i zasićuju, pa su dobar izvor energije za one koji žele smršati. Povoljno utječe i na mentalno zdravlje, pa je tako da kažemo, hrana i lijek.

Gravče na tavče

Poznati makedonski specijalitet ima puno varijacija. Ja ga obično pravim ovako, kao u receptu i moji ukućani ga tako i vole. Ponekad malo variram, ali ovo je neka osnova.

Gravče na tavče

SASTOJCI:

500 g bijelog graha tetovca

4-5 većih glavica crvenog luka

1-2 režnja češnjaka

1 dl ulja

1 žlica mljevene paprike, slatke, ljute dodati po želji

2 žlice vegete ili sl. začina

papar

sjeckani peršinov list

Za verziju s mesom:

nekoliko komada suhih rebara i sl.

PRIPREMA:

Grah nakiselite preko noći u hladnoj vodi. Tu vodu ocijedite i u svježoj, posoljenoj, kuhajte grah da je mekan. Najbolje probajte. Kada ga cijedite, prvi dio vode bacite, ali onaj s dna, gušći ostavite u nečemu ( min. pola litre - 3/4 l ) za kasnije. Puno je škroba, pa će povezati grah i luk.

Na većoj tavi ugrijte ulje i pržite kolutiće ili trakice luka da omekšaju. Ja obično na luk, čim zamiriše, stavim žlicu vegete, promiješam i dolijem 1 dl vode, pustim da, uz miješanje, voda ispari, a luk postane jako mekan i dobije lijepu boju. Tada protisnite češnjak kroz presu, uz miješanje pustite kratko da se prži s lukom, pa pospite paprikom i ostatkom vegete. Dolijte onu vodu iz graha, neka kuha 5 min. Dodajte grah, dobro promiješajte, popaprite po želji. Zagrijte pećnicu na 200°c. Grah istresite u vatrostalnu posudu, poravnajte  i pospite peršinom ( možete ga dodati i prije i umiješati, po želji ). Pecite dok ne porumeni oko 30 min.

Ako volite suho meso, onda ga kuhajte kada i grah, isjecite i dodajte prije pečenja, pa zapecite skupa. Neki podliju grah i s tom vodom, ali tada morate računati da je ona slanija i reducirati sol u receptu. Kako se inače preporučuje manje soliti, slobodno uvijek posolite manje, pa pred kraj probajte i dodajte još malo po potrebi. Ovdje prije pečenja, bez problema.