Kesten (marun)




Mirišu li i vama pečeni kesteni kao meni? Iskreno, nisam od onih koji su ludi za kestenjem, ali volim ih pojesti, pogotovo one pečene na trgovima. Neki dan su mi tako zamirisali…mmm…ali sam imala previše obaveza gdje bi bilo neumjesno doći sa crnim prstima i noktima. To im je zbilja najveća mana. Ne pomaže puno niti paket vlažnih maramica u torbi, ali svakako ih treba imati ovih dana, zlu ne trebalo. Naravno, i kuhani su fini, a priprema jednostavna, sa šlagom i eto slastice!
Od kestena se pravi i brašno, jer sadrži puno škroba i žao mi je što ga kod nas nema, bilo bi lijepo koristiti ga i zamirisati kuću sa pecivima i kruhom s kestenom. Koristi se i kao prilog, doći će i neki od tih recepata na red, ali sada sam odlučila da podijelim s vama ovaj recept, brz i jednostavan, a ukusan.
Ako ste u prilici otići na neku od kestenijada, blago vama, to je pravi doživljaj, a i upoznavanje s različitim lokalnim običajima spravljanja kestena u Hrvatskoj. Zato uživajte.
Ali prvo malo o kestenu i njegovim karakteristikama.
Najjednostavniji i sadržajno osnovni opis je dala Wikipedija.

Pitomi kesten (Castanea sativa) je jedna od prvih namirnica koju je čovjek jeo i za to postoje arheološki dokazi. Kesten najviše raste u južnoj Europi i Sredozemlju, a povjesničari kažu da se počeo širiti po Europi preko Grčke.

Opis biljke

Drvo kestena je u srodstvu s bukvom i hrastom, dugovječno, može narasti do 25 m uvis s bujnom, velikom krošnjom i godišnje dati preko 200 kg plodova i može doseći i starost preko 500 godina. Botaničari kesten ubrajaju u voćke, no zbog načina i mjesta rasta spada i u šumsko drveće. Mjestimično čini i šume, a često se javlja u zajednici s hrastom kitnjakom igrabom (na Medvednici). Ima ga po obronicma Učke i okolici Lovrana i Opatije, gdje se odavno cijepi plemkama maruna(kesten dubenac).

Kora mu je glatka i sivosmeđa. Listovi su duguljasti, krupno nazubljeni, 8-18 cm dugi i 3-6 cm široki, na licu goli na naličju dlakavi. Cvjetovi se pojavljuju tek početkom lipnja, kada su već listovi potpuno razvijeni. Smeđi orašasti plodovi su na površini sjajni, polukuglasti ili zaobljeno plosnati i dozrijevaju početkom listopada, a smješteni su po jedan do tri u velikom ježolikom tobolcu. Raste najbolje na kiselom tlu bez vapna, a ne podnosi veću vlagu.

Plod

Plod kestena spada u nutritivno visokovrijedne namirnice: 53 % čini voda, 2,9 grama su bjelančevine, 44 grama su ugljikohidrati, a glavni sastojak je škrob oko 44% u sirovoj sjemenci, po čijoj je količini usporediv s krumpirom. Iz tog se razloga od njegovih plodova proizvodi i brašno, koje pomiješano s brašnom žitarica daje punovrijedna peciva i kruh. Uporaba brašna je osobito rasprostranjena u Francuskoj, Italiji i Španjolskoj. Brašno karakterizira znatna količina šećera koji se stvara u osušenom plodu. Plod kestena je još bogat kalcijem, kalijem, a sadrži i fosfor, željezo, većinu vitamina B skupine. Kesten je lako probavljiv, a bjelančevine (4%) koje sadrži po vrijednosti su s onima iz jaja.
S obzirom da drvo kestena kasno cvjeta, odlična je ispaša za pčele i tada jedini izvor peluda i nektara. Kestenov med je vrlo ljekovit i pomaže kod gastritisa, štiti jetru, pridonosi boljoj cirkulaciji.
Plodovi koji se skuhaju ili ispeku vrlo su ukusni i omiljeno samostalno jelo ili se pripremaju kao pire, u juhama, kao dodatak raznim slasticama i jelima.

Kesten torta (kolač)


U jesen kad kesten zamiriše, sjetimo se i kolača i torti s njima u glavnoj ulozi. Smrznuti možete kupiti uvijek, ali nekako sada najbolje prijaju.
Kesten torta (kolač)
Jednostavno.
SASTOJCI:
za biskvit:
5 jaja
12,5 g šećera
12,5 g kestena ( pirea )
50 g otopljene čokolade
1 žlica oštrog brašna
pola vrećice praška za pecivo
za kremu:
300 g kestena ( pirea )
150 g maslaca
1 žlica ruma
1 žlica šećera u prahu
300 g vrhnja za šlag

 

PRIPREMA:
Za biskvit tucite žumanjke sa šećerom. Kad se šećer istopi i postane bijela krema, dodajte kesten pire i otopljenu čokoladu. Istucite čvrst snijeg od bjelanjaka i pomiješajte brašno sa praškom za pecivo. Dodajte u žumanjke snijeg i pospite brašnom pa lagano lopaticom izmiješajte. Pecite u zagrijanoj pećnici na 175°c oko 20 min u okruglom kalupu za torte fi 26 ili u dugačkom četvrtastom cca 26 x 40 cm namazanom i posutom brašnom. Kad je pečen biskvit, ohladite ga pa onaj za torte prerežite da dobijete 2 kore. Za kremu sve sastojke osim šlaga umutite i namažite biskvit, čvrsto umutite šlag pa njega premažite preko kesten kreme. Za tortu stavite drugu koru i šlagom premažite i okolo, ukrasite kuglicama od kesten pirea ili dijelom kreme, možete je lagano premazati čokoladom i ukrasiti tortu po želji. Kolač ukrasite ribanom čokoladom ili kestenima. Poslužite ohlađeno.