Kad gori i nebo i zemlja
Naravno da je to najnormalnije za ljeto i srpanj, ako sada neće pa kad će. Ipak, nešto je „žešće“ kada "upekne" ovih zadnjih godina. Zato se svi trebaju doslovno pridržavati savjeta o neizlaženju u najtopliji dio dana kao i o tome da se jede nešto lakša hrana i pije više tekućine. Onima koji vole lubenice to može pomoći, jer tako unose i tekućinu, ali i neke zdrave i hranjive (nemojte zaboraviti da u lubenici ima dosta šećera!) tvari. Naravno, pivo također osvježava ali ipak nije preporučljivo u većim količinama zbog alkohola, jer znamo da alkohol i vrućine nisu neki prijatelji.
Međutim, postoje i neke druge opasnosti ljeti koje su i vidljive, a i one koje vrebaju iz prikrajka.
Požari su najveća opasnost ljeti, posebno na Jadranu ali i kod nas ako se ne pazi, jer sve je suho i lako plane. Zanimljivo je da za vrućih dana i nema požara, ne puno, ali čim neka promjena nastupi, malo bure i eto velikih problema. Zato se mora paziti na sve, od vlastitog ponašanja ali i do održavanja okoliša čistim i urednim što smanjuje mogućnost slučajnih požara. Nažalost to i piromani znaju, pa valjda čekaju te bure ili juga da je vatrogascima sve teže a da naprave što veću štetu. Taj sklop ne razumijem!
Umor i dehidriranost su također razlozi zbog kojih je ljeti više i nesreća i posjeta liječnicima. Naravno tu su i ova mišja groznica koja nije ni bezazlena, ali tu su trovanja hranom, a to je jako težak i neugodan problem. O salmoneli da ne pričamo. Zato ljeti nemojte spravljati ništa od starih namirnica a sve voće i povrće dobro operite. Sirova jaja izbjegavajte, a ako baš jako volite tiramisu ili nešto slično gdje se jaja ne obrađuju termički, pazite koliko su jaja stara i kako ih čuvate, pa ih operite, posušite i onda koristite. Meso također morate dovoljno termički obraditi, ispeći, i to uvijek meso pernatih životinja, dok ostala koja se jedu i polu pečena ili sirova, pazite gdje kupujete kako obrađujte i konzumirajte u što kraćem roku. Za ribu već sigurno znate, samo svježa, bistro oko i čvrsto, blistavo meso i koža. Povrće je nešto na što se najmanje sumnja ali ono zna biti isto problem tako da se doista mora paziti na sve. Sad ovo zvuči tako da je najbolje ne jesti ništa svježe, a kamoli uživati u raznovrsnosti ljeta. Nije tako, samo je mali podsjetnik da treba paziti. Osobno sve pravim i jedemo sve i ljeti, ali ne kupujem sladoled gdje nije red, također ne jedemo u restoranima gdje nije gužva. To je znak da su namirnice svježe. Ako niste sigurni, a obično na godišnjem i ne znate kako je gdje, to je jedan od jednostavnijih načina. Gdje je frekventno tu je svježe. Možda je onaj restoran pored deset puta bolji i imaju svježe, ali to nije sigurno. Mi se držimo toga. Osim ako dobijemo neku preporuku pa odemo negdje gdje i nije velika gužva jer vrijedi probati nešto novo.
I s ovom pravom ljetnom temom i željom da se držeći nekih osnovnih pravila i onih koje nisam spomenula (100x dnevno prati ruke, na primjer), nadam se da ćete samo uživati ovo ljeto. Za kuhanje ćemo samo nešto lagano i još lakše.
Krem salata s tjesteninom
Salate s tjesteninom su nezaobilazne ljeti, kad je vruće i manje se kuha. Kao i u ostalim godišnjim dobima kad je vrijeme teže hrane, a manje je svježih salata pa i kod raznih proslava da obogatimo stol.
Jednostavno.
SASTOJCI:
500 g tjestenine ( šarafići )
300 g kuhane šunke
200 g sira edamera
200 g kiselih krastavaca
1 manja limenka kukuruza
peršinov list
300 g majoneze
200 g masnijeg kiselog vrhnja ( jogurt da bude manje kalorično)
malo vrhnja za kuhanje ( po potrebi )
sol
PRIPREMA:
Kuhajte tijesto u slanoj vodi, procijedite i pod mlazom hladne vode ohladite. Šunku, sir, krastavce sitno isjeckajte, dodajte ostale sastojke pa izmiješajte sa tjesteninom. Ja volim dodati i kockice paprike i zbog boje i svježine. Posolite po potrebi, najbolje kad odstoji 2-3 h na hladnom, probati pa dodati soli ili vrhnja. Puno ovisi o tijestu.
Ako ćete odmah jesti ili pred samo služenje,možete dodati čisto meso rajčice sa što manje tekućine i svježi krastavac.
Frape od lubenice
Ove godine su lubenice pristojne cijene, pa imamo materijala i mogućnosti za eksperimentiranje!
Jednostavno.
SASTOJCI:
Oko 300 g mesa lubenice bez koštica
2-3 žlice jogurta
1 žlica meda
par kockica leda
2-3 žlice sladoleda vanilije ili nekog voćnog
po želji za jaču aromu sok višnje ili maline ili dodajte dinje ako je volite.
PRIPREMA:
U blender stavite sve sastojke i miksajte dok ne postane pjenasto i kremasto! Ako želite lakšu verziju, stavite samo jogurt i zasladite steviom po želji. Ako volite da je kremasto a ne brojite kalorije, možete staviti više sladoleda, pa čak i vrhnja za šlag. Tada je gusto i kremasto, ali i kalorično!