Kako ste?
Je li vam vruće? Kako podnosite vrućinu? Komarce? Da, baš me zanima, jer malo tko pita, posebno starije, kako im je. Ne bi li to trebalo biti normalno, provjeriti kako su stariji susjedi, pitati ih kako su kada ih vidimo?! Toliko smo se otuđili da je i to valjda postalo teško. Ne bi trebalo. Kažu da djeca ne pozdravljaju, nikoga pa čak ni nastavnike. Gdje je zakazao kućni odgoj? Vrtići, niži razredi? Ali posebno kuća, jer uvijek kažem da naslov one stare pjesme: „ Majmun radi što majmun vidi“ sve opisuje. Djeca su preslik doma, ono što vide od roditelja uglavnom postaje i njihov obrazac ponašanja. Ako roditelji pozdravljaju i oni će, ako ne psuju neće ni djeca, ako se ne svađaju već razgovaraju i oni će. Ako vole, voljet će i oni. Naravno da ima izuzetaka, ali uglavnom je tako. Pa tko je onda odgojio one naše lopove na pozicijama? Ili su se ' pokvarili' uz put. Zaboravio vilu?! To mi nikako ne ide iz glave. Jer na primjer, mi imamo plac na moru, pola se vodi kao šuma pola građevinsko i ne smijemo graditi. Imamo kamp kućicu i tako ljetujemo.
Pokušavamo isposlovati na legalan način da se preimenuje sve u građevinsko jer nemamo šume, možda je prije bila, ali do izmjene GUP-a, ne može se ništa. Mi smo se pomirili s tim. Da ne pričamo da smo bili ' ludi' pa nismo ništa nezakonito napravili i legalizirali kada se moglo, kao puno njih. Ali ministar se ni te četiri godine nije sjetio prijaviti vilu. Samo mu se slijevaju novci, a on jadan više ne zna ni od kuda. Prestrašno! Najgore, nikome ništa, kao, to se može svakome desiti! Pa probajte vi nešto ne prijaviti! Mi smo izgleda prva država u svijetu koja to oprosti, ne zbog prekršaja već poreza. Obično ni jedna ne da da se na nešto ne plati porez. Za takve prekršaje sve kažnjavaju bez milosti, jer je za zemlju to najveći grijeh. Za ovu vladu očito nije.
Najgore, sad se još hvale kako su dobri, vodit će EU i kako pokazuju primjerom kako se uspješno i dobro može vladati, regulirati život, izbjeglice, manjine, nasilje (?!)
Koga oni lažu? Ok , možda je ministrica Burić nešto, jako dobra i uspješna, možda nije došla do izražaja od ostalih ministara zbog afera ili popularnosti sektora, to ne znam, jer joj ni ime zapamtila nisam. Međutim, jadna EU ako je, tj. kad je mi krenemo voditi. Samo to mogu reći.
Ne znam da li je u medijima bilo nešto što je zasluženo radom. Biljana Borzan je postala potpredsjednica S&D, znači cijele lijeve frakcije u EU. To je pokazatelj da se rad prepoznaje i cijeni, pa oni koji su omalovažavali njen doprinos sada mogu vidjeti da se to ipak vidi i da je očito od svih naših zastupnika najvrjednija u tom parlamentu.
Inače, neki dan sam išla na edukaciju za E račune. Svi koji rade javnu nabavu, s državnim ustanovama, institucijama i slično, moraju od 1. srpnja izdavati i primati E račun. Naravno, sve pokušaju objasniti tri dana prije, a najbolje je što nitko ništa ne zna konkretno, niti to još dobro ne funkcionira. Kažu, nema kazni, ali nitko vam neće platiti račun, ako nije u tom obliku. Pa jel' treba veća kazna?! Obavijest da nisu zaprimili račun (ako ga uredno pošaljete, može biti da oni još nisu pokrenuli sustav ili da negdje ' zapne') dolazi za 15 dana! Nitko ne pita kako platiti doprinose, plaće, robu….
Ostali će to morati baš svi za godinu, dvije. Naravno, morate plaćati pružatelja usluge i svaki račun. Neki najavljuju i besplatne, ali mora da će biti neka kvaka.
E sad, najbolje.
Ako radite sa ustanovama, ipak ne morate pisati E račun ako plaćaju : gotovinom, karticom ili bez narudžbenice do 20000 kn! Tzv. bagatelna nabava!
Znači, opet su smislili i kako uzeti novac, ali i kako opet muljati bez kontrole. Smučilo mi se to tamo slušajući iako je gospođa koja je objašnjavala dala sve od sebe i nije ona to smislila. Ipak, ostao je utisak da je jedino rješenje spakirati kofere i ostaviti te u ustanovama da si međusobno šalju račune! Kao na pr. onaj za plaćanje projektne dokumentacije za Dječji sportski vrtić Sokol, koji je plaćen 240 000 kn, a za koji su Slavica Lemaić i neki tvrdili da nije izvediv logički gledajući položaj i zgradu, ali naravno dok sitna 'raja' plaća te iznose, zašto se moriti razmišljanjima prije, može li nešto ili ne. Jer tko zna tko je projekt radio, a tko pare dijelio. Pa se tako grad i sudi, malo-malo čujem netko se sudi s gradom, njima tako svejedno dobivaju li slučaj ili gube, ne plaćaju iz svog džepa!
Baš sam, ja optimista, sve više razočarana. Možda je doista bolje ovima koji su zadovoljni, koji možda nisu putovali pa nisu ni vidjeli da ima bolje, da lako može biti bolje, da nije nauka da se stvori bolje! Mislim da je sad čak i kasno, oni koji su htjeli bolje, podigli su sidro i ne žele čekati bolje ovdje, jer nema naznaka za time. Život prebrzo prolazi da bi se čekalo nešto što može biti sutra samo par stotina kilometara dalje. Može ' jastuk biti stina ', ali svojoj djeci to nitko ne želi, pa ni sebi. Sve dok ne mora.
A da se nekako razveselite, reprizira se „Alo, alo“, ne znam koji put u zadnjih 30 godina, pa su nam opet to ponudili. Originalno!
Iako su najavili malo zahlađenja, nećemo ništa teško kuhati.
Malo drugačije ćufte
Izvrstan mediteranski način pravljenja kod nas popularnih ćufteta, a ako volite manje kalorična jela, pokušajte isti recept s mljevenim purećim ili pilećim mesom. Probajte, nećete požaliti.
Brzo i jednostavno.
SASTOJCI:
500 g mljevenog mesa
50 g masnijeg kiselog vrhnja ili Milerama
1 žlica ketchupa
1 jaje
2 žlice krušnih mrvica
2 žlice sjeckanog lista peršina
sol
papar
1 žlica maslinovog ulja
1 glavica crvenog luka
1 režanj češnjaka
1 limenka(800 g) sjeckane rajčice
2 žlice koncetrirane rajčice
malo šećera
1 (125g) mozzarella
1/2 vezice svježeg bosiljka
PRIPREMA:
Mljeveno meso, vrhnje, sol, papar, mrvice, ketchup, peršin i jaje, umiješajte i napravite 16 malih kuglica. Na vrućem maslinovom ulju u velikoj tavi, naglo ispecite sa svih strana oko 5 min. Izvadite i ostavite sa strane.
Na preostalom ulju pržite sitno isjeckan luk i češnjak, kad dobije zlatnu boju, dodajte rajčicu i koncetriranu rajčicu, pa začinite solju, paprom i šećerom.
Ćufte vratite u umak, poklopite i na laganoj vatri kuhajte 15-tak min. Mozzarellu iskidajte (isjeckajte) na komadiće, listiće bosiljka na trakice, pa umiješajte i servirajte, najbolje uz domaću tjesteninu, njoke ili pire krumpir.
Kolač s makom
Expresno brzi kolač s makom, ako volite mak, pravi recept. Ne treba ni vaga ni čekanje da se maslac otopi... Možete napraviti glazuru od čokolade, posuti šećerom u prahu ili ovako samo naribati čokoladu. Probajte poslužiti sa umakom od voća, kuhajte voće sa malo šećera da se tekućina reducira. Poslužite sa toplim voćem. Ja sam pravila marmeladu s marelicama, polovice, sa džem fix-om, kratko se kuha pa ga više volim tako napraviti jer se može koristiti i kao umak, dodatak za palačinke, sladoled, suhe kolače i sl.
Vrlo jednostavno.
SASTOJCI:
2 jaja
2 dl šećera
2 dl ulja
2 dl mlijeka
2 dl brašna
2 dl mljevenog maka
1 prašak za pecivo
1 žlica ruma
PRIPREMA:
Pjenasto umutite jaja sa šećerom, dodajte ulje u tankom mlazu, mlijeko, rum, brašno pomiješano s praškom za pecivo i makom. Pecite i papirom obloženom okruglom kalupu ili limu, ako želite kolač rezati na kocke. Pecite oko 20 min na 180°c, probajte čačkalicom, da ga ne presušite, a ovisi o kalupu ( limu ).
Kada se ohladi, prelijte glazurom od čokolade ( 100 g čokolade, 80 g maslaca i 1 žlica ulja za sjaj, otopite na pari ), ili pospite šećerom. Možete poslužiti i sa tučenim vrhnjem, a vruć sa sladoledom.