Produženi vikend


Naravno nekima je a nekima i nije. Nije to neki problem onima što rade, samo da za taj rad budu i plaćeni koliko vrijedi rad u, za većinu, slobodne dane. Malo će se pokvariti vrijeme pa će onima koji ostaju kod kuće biti idealno za odmor i neka druženja.

Političkim zavrzlamama nikad kraja. Vjerujem da većina jedva čeka da ode na pauzu pa da se odmori od bombardiranja vijestima koje i nisu uvijek baš neke vijesti. Pomalo skandalozan pristup novinara koji žele prikazati svaku i najmanju promjenu kao smak svijeta, više ide ljudima na živce nego što izaziva željenu reakciju a to je gledanje vijesti. Ljudima je do posla i redovitih plaća i ugodnog života i kada bi političari radili na tome bez da svaki korak bude pod povećalom, svima bi bili draži.
Na žalost, oni koji rade nisu medijima previše zanimljivi, tek objave po koji rezultat rada i to je to. Na primjer,  Biljana Borzan koja se izborila da njen prijedlog zakona bude prihvaćen (u EU parlamentu je to teško jer morate dobiti glasove 10 000 ljudi, iz mislim 9 zemalja bez svoje,  pa da imate pravo raditi na nacrtu i sprovesti ga u djelo.) Sve to je učinila i bori se za potrošače, za sve nas da imamo jednako kvalitetne uvozne proizvode u svim trgovinama, a ne da isti proizvod nije jednako kvalitetan u Njemačkoj i kod nas. Također, da se istraži kako to da se električni proizvodi kvare čim im istekne garancija. Izborila se da napokon da i mi koji naručujemo proizvode iz inozemstva možemo pod istim uvjetima naručiti i dobiti iste, a ne da za našu zemlju nema dostave ili da je puno skuplja od one za druge članice EU-a. Još mnogo drugih inicijativa je pokrenula, na primjer, zdravu ishranu u školama i da se hrana ne baca što će sigurno i dalje zagovarati.

Naravno, Borzan je često u medijima da kaže što je napravila, ali to nekako nije udarna vijest kako bi trebala biti i prođe relativno nezapaženo pored ostalih. A možda bi i ljudi postavili pitanje što to onda drugi rade i da li samo na televiziji nastupaju kada treba (ili je trebalo) blatiti druge i insistirati na tome da ništa ne rade i da ne povlače sredstva iz EU fondova. A sredstva za Pelješki most su zatražena  i cijela projektna dokumentacija napravljena  za vrijeme Kukuriku koalicije, sada su na raspolaganju. I većina sredstava koja stiže je isplata za programe iz 2014-15., jer treba 1,5 – 2 god da se sredstva dobiju. Naravno da se nadam da će što više novaca stizati i da će svi koristit mogućnosti koje nudi EU u sufinanciranju dobrih projekata jer to je ono što nam treba.
Svi bi bili sretniji  možda bi se neki počeli i vraćati jer otužno zvuči budućnost Hrvatske ali posebno Slavonije.

Da vam popravim raspoloženje nešto lijepo pripremite za vikend, neće biti prevruće!

Muffini s tikvicama


Odlični slani muffini, tikvice, sir i kukuruzno brašno su izvrsna kombinacija. Poslužite li ih s kiselim vrhnjem, za prste polizati!

Jednostavno.

SASTOJCI:

za 20 kom.

1 šalica ( 2,5 dl ) kukuruznog brašna

4 žlice bijelog brašna

2 dl mlijeka

1 dl jogurta

3 jaja

1-2 naribane tikvice ( ovisi o veličini i koliko volite da su muffini vlažni) zuhinni ( zelene duguljaste tikvice)

530 g svježeg sira

pola praška za pecivo

3-4 žlice ulja

žličica soli

malo sjeckanog peršinovog lista

PRIPREMA:

Tikvice operite i naribajte zajedno s korom. Posolite s pola žličice soli i ostavite na stranu. Odvojite žumanjke od bjelanjka. U žumanjke dodajte ostatak soli, miješajte žicom dodajući polako ulje, jogurt, mlijeko i na kraju sir. Dobro izmiješajte. Brašnaste sastojke pomiješajte pa dodajte smjesi i dobro ujednačite smjesu. Trebala bi biti gustine kao za uštipke. Umiješajte iscijeđene tikvice i stavljajte smjesu u kalupe za muffine ( ovdje su doista najbolji silikonski!) do 2/3 kalupa. Pecite u zagrijanoj pećnici na 180°c oko 45 min. Služite kao predjelo, prilog ili večeru. Uz kiselo vrhnje ili jogurt.

Mramorni kolač s marelicama



Jednostavno.

Nešto drugačiji mramorni, na žalost ovaj puta nisam imala mljevene blanširane bademe, tada je razlika u boji puno veća. S kukuruznim brašnom je svjetliji dio izrazito žut i nema glutena. S orasima je jako ukusan, pa ga možete praviti i tako, kao i ja, ako vam ta razlika u boji nije najvažnija ili za pokazivanje. Naravno i voće možete mijenjati, od svježeg do marmelada i naravno kompota.

SASTOJCI:

400 g mekanog maslaca

400 g šećera

malo soli

1 vanil šećer

ribana korica pola ne špricanog limuna

6 jaja

400 g kukuruznog brašna

200 g mljevenih badema

1 prašak za pecivo

25 g škrobnog brašna ( kukuruznog )

150 ml + 3 žlice mlijeka

1 žlica kakaa

voće, kajsije iz kompota ili dr.

šećer u prahu za posuti kolač

PRIPREMA:

Maslac, šećer i vaniliju mutite u pjenastu masu. Dodajte jedno po jedno jaje i svako dobro umutite prije drugoga. Dodajte koricu i već izmiješane brašnaste sastojke naizmjenično s 150 ml mlijeka. Masu izjednačite pa podijelite na dva dijela. U jedan dio umiješajte 3 žlice mlijeka s kakaom. Na već namazan, dublji lim s masnoćom, stavljajte žlicu po žlicu tijesta naizmjenično. Lagano poravnajte pa na tijesto stavite polovice ili četvrtine kajsija. Pecite u zagrijanoj pećnici na 180°c oko 30-35 min. Probajte čačkalicom da li je pečeno ( ako se ništa ne zalijepi, pečeno je ). Ohlađen kolač pospite šećerom u prahu i režite na kocke.

Savjet:

Koristite različito voće ili marmelade s komadima voća. Ribize, kupine, i sl. Naravno s višnjama je klasika.