Do kada?



Domaći kruh od saurdugh


Ma znam. Dočekat ćemo ljeto ovako, kod kuće. Meni osobno još nije problem, imam puno toga što me zaokuplja i što volim i želim uraditi, tako da su mi dani ispunjeni. Naravno, jako mi nedostaju neki ljudi i neka mjesta. Također izaći i prošetati, tek onako, negdje popiti kavu, negdje navratiti… Od toga sad nema ništa. Vidimo neke susjede i prijatelje preko ograde, na kratko. Popričamo malo i to je to. Doista se trudimo biti odgovorni i ne praviti probleme ( zdravstvene prvenstveno) ni sebi ni drugima. Iako se mnogo pitanja postavlja oko ispravnosti ove karantene, pravila, općenito svega, iskreno, ne želim biti bolesna, a ni drugima to ne želim. Kako vidimo, Amerikance puno košta nonšalantnost prošlih tjedana. Ne samo nonšalantnost, već i zdravstveni sustav, ali brojke su pokazatelj pravca.

Zanimljive su ove statistike koje duboko pobijaju vrijednosti zapada kao kapitalističke neosporne sile u svemu pa i zdravstvu. Statistike oko broja umrlih na broj stanovnika su na strani ex socijalističkih zemalja. Dijelom je to i zbog zdravstva kao takvog, požrtvovnosti i snalažljivosti, ali i zbog sustava koji nije nestao. Preoblikovao se dijelom, ali dobar dio logičnih i kvalitetnih ustroja je ostao. Posebno jako javno zdravstvo. U to se NE SMIJE dirati!  Čula sam da su u stvari sva sistematika i pravila za ponašanje u kriznim situacijama iz 'onih' vremena, vremena hladnog rata i bojazni od različitih ugroza. Vjerujem da su nadograđivani, ali očito su postojali i bili dobri. Kako god, ne znamo ' što se iza brda valja', ne sumnjam da će ovo, # ostanidoma u cijelom svijetu, donijeti neke velike promjene. Kakve, vidjet ćemo. Nadajmo se na bolje.

Kod nas će biti teško jer naša privreda i oni koji su kroz politiku za nju zaduženi, nisu dorasli trenutku, kao i to što smo u tom segmentu slabi. Pa i poljoprivredi, također. Možda se uspijemo trgnuti, okrenuti tome što u stvari život znači. Pisala sam već par puta kako zemlje sa fantastičnim turizmom i priljevom od njega, se ne baziraju na turizam kao primarnu granu ekonomije. Jer se zna da je to tercijalna grana, jako važna, ali tek kao dobar dodatak ostalima. Sve drugo mora biti dostatno, a ako je turizam dobar, to je super, ako ga iz nekog razloga ne bude ( prije desetak godina su Nijemci od jednom odustali od Majorke i Španjolske. Toliko su izgradili hotela na Majorci da su nakon par godina tamo snimali filmove katastrofe u napuštenim, betoniranim i praznim mjestima. Ali Španjolska nije zbog toga propala. Jer imaju puno toga drugoga što donosi redovne i relativno konstantne prihode. Proizvodnja, industrija, prerada osnovnih sirovina u konačni proizvod, druge usluge, poljoprivredu da ne spominjemo, pa tek onda turizam i zabava. To može donijeti puno novaca, na tome se zemlja može bogatiti, ali tek ako sve ostalo funkcionira, a ne da se uništava. Ali, razmišljajmo pozitivno!

Ja još uvijek računam da ćemo moći malo na more bar u osmom mjesecu…To me drži kao nit vodilja. Obožavam more, pa se tješim da će tada biti moguće, a vrijeme još ljetno. Naravno da bih voljela da bude puno prije, tomu se nadam, ali ovo mi je onako, sigurnjak.

Neću više o mukama našim svakidašnjim. Bliži nam se Uskrs, rekla bih da je vrijeme velikog spremanja, a onda pomislimo, čemu? Prvo je i mene uhvatila manija spremanja. Pa sam se sjetila, morat ću ponoviti za Uskrs, pa sam dijelom odustala. Sad kako se približava, a provest ćemo ga u sastavu u kojem smo i svaki dan, ne znam da li da pretjerujem ( naravno da hoću, ovo je samo onako, razmišljanje koje se mijenja par puta dnevno)?! Ali, kuhat ćemo sigurno, sad što točno, e to će biti pitanje.

Kao što sam vam čini mi se pisala, pravila sam domaći kvas starter, ili saurdough . To je, kažu, najzdraviji kvas, koji traži vrijeme i ustrajnost. Prvo sam mislila da vam pišem kako sam ga pravila, a to je, vjerujte, roman. Slikala sam neke dijelove postupka, ali mislim da je najpametnije da vam stavim poveznicu stranice žene po čijem receptu sam ja pravila, pa ako netko bude voljan probati, neka krene od originala. Jer ona se već duže time bavi. Držala sam se savjeta „ kao pijan plota“, da mi uspije i da nešto ne pogriješim.  Starter sam radila s raženim brašnom. Ispekla sam kruh od pirovog i polubijelog brašna. To su jedine dvije stvari koje možete drugačije napraviti, sve ostalo je po istom principu. Mi ne jedemo puno kruha, pa ću od startera koji imam opet praviti kruh, da se malo izvježbam. Proces je dug, čak i za kruh, zato prvo pročitajte postupak i recept, pa vidite želite li u to uopće ulaziti. Naravno, sad kad imamo vremena, možda i budete htjeli.

https://oslanomislatkom.wordpress.com/2018/03/04/starter-i-prica-o-kruhu-s-kiselim-tijestom/

Recepti danas nisu baš klasični Uskršnji, ali vremena su takva da ni ne moraju biti, zar ne?! Predloženo se može napraviti za Uskršnji doručak ili ručak, jer su odlični, mogu se uklopiti, kao i sve druge dane.

Nadam se da ste dobro i želim vam da tako i ostane. Čuvajte se i sve oko vas. Pazite na udaljenost, ako ne zbog osobnog zdravlja, onda zbog onih koji možda ovise o vama. Budite odgovorni.
Želim vam zdravlje i sreću!

Naan s humusom od graška




Indijski kruh koji je jako fin. Humusi su više blisko istočno jelo, ali dobro ide zajedno!

SASTOJCI:

Za naan:

500 g bijelog brašna tip 500

1 suhi kvasac ili kockica

100 ml jogurta

cca 2,5 dl mlake vode

1 žlica soli

1 žličica šećera

2 režnja češnjaka ( protisnutog)

2 žlice ulja ( maslinovo ili otopljen maslac)

Za premaz:

120 g maslaca

3 režnja češnjaka

Za humus:

1 manja limenka graška

2 žlice tahini paste

2 režnja češnjaka

500 ml maslinovog ulja

po želji malo lista peršina ili vlasca

sol, bijeli papar

PRIPREMA:

Stavite svježi kvasac s malo šećera i brašna u malo mlake vode da uzraste. Ako pravite s onim iz vrećice onda sve miješate zajedno. Suhe prvo, a onda dodajte tečne. Umijesite dosta mekano tijesto, ali da se ne lijepi previše za ruke. Pokrijte folijom ili najlon vrećicom. Dok raste, otopite maslac i dodajte mu protisnuti češnjak. Za humus u blender stavite sve sastojke, s malo manje soli, pa poslije dodajte po potrebi. Miksajte pa provjerite da li trebate dodati još ulja i soli. Humus mora biti gust ali kremast. Njega stavite u zdjelicu u sredini napravite udubljenje i ulijte malo dobrog maslinovog ulja i par maslina. Pospite listom peršina ili vlasca, a može i bez toga. Kada tijesto naraste, pravite manje kuglice, pa na pobrašnjenoj površini razvaljajte duže ovalne lepinjice. Njih pecite na dobro zagrijanoj suhoj tavi ili roštilju. Kratko se peku s obje strane. Vadite u zdjelu ili tanjur i mažite maslacem s češnjakom. Slažite jedne na druge. Poslužite s humusom ili same, kao kruh uz roštilj, uvijek pašu. Čak i drugi dan ugrijane u mikrovalnoj ( isprobano).

Kuglof s bananama i čokoladnom glazurom




SASTOJCI:

400 g prženih lješnjaka ( može i drugo koštunjavo voće)

40 g kakaoa

170 g brašna

1 žličica praška za pecivo

150 g maslaca

3 veće zrele banane

7 jaja

na vrh noža soli

270 g šećera

1 žličica kardamoma ili cimeta

Za glazuru:

300 g čokolade

2 žlice kokosovog ulja ili običnog ulja

PRIPREMA:

Pržene lješnjake sameljite. Dodajte im sve suhe sastojke osim šećera. Maslac otopite. Banane sjeckajte na sitne kockice. Kalup namažite maslacem i pospite s malo brašna. Stavite u hladnjak ( poslije se bez problema kuglof odvoji). Ako imate silikonski, tada ne morate ništa. Za smjesu tucite jaja sa šećerom, par minuta dok ne dobijete gustu svijetlu masu. Polako ulijte maslac, umutite. Dodajte banane i suhe sastojke pa umiješajte žicom. Ulijte smjesu u kalup, malo poravnajte i pecite u zagrijanoj pećnici oko 50 min na 180°c. Probajte čačkalicom nakon tog vremena. Ostavite u kalupu 10 - 20 min, pa nježno preokrenite na mrežu. Neka se posve ohladi. Kad je kuglof hladan, ako želite savršenu čokoladnu glazuru napravite slijedeće. Nije komplicirano. Ali uspijeva samo u silikonskom kalupu jer iz njega jedino možete izvaditi bez da bilo što uništite. Otopite na pari čokoladu s uljem. Mlaku ulijte u čist kalup u kojem ste i pekli kuglof. Četkicom ili lopaticom razmažite čokoladu po stranicama, da ih kompletni pokrijete. Puno čokolade će ostati na dnu. Sad vratite kuglof i polako pritisnete, tako da njegova težina i pritisak potisnu čokoladu sa strana prema gore. Po malo sa strane raširite kalup da čokolada lakše nađe put. Po želji i gore možete staviti čokoladu, pa da bude kompletno presvučen čokoladom. Za to će vam trebati cca 200 g više čokolade. Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi, pa negdje gdje je malo hladnije. Ako radite na silu ( kao ja!), u hladnjaku, čokolada će dobiti ove svjetlije fleke od hladnoće. Ne smeta okusu, samo nije savršenog izgleda. Kada se posve stisne, na kraju ga možete kratko staviti u hladnjak, slobodno skinite kalup, kao da ga 'gulite' s kuglofa. Uživajte.

Churros


Poznata Španjolska slastica.



SASTOJCI:

250 g mlijeka

100 g maslaca

150 g glatkog brašna

dobar prstohvat sol

1 žlica šećera

1 prašak za pecivo

Za posip:

100 g šećera

1 žličica cimeta

5 jaja

0,5 l ulja

3 čačkalice

PRIPREMA:

Stavite da proključa mlijeko s maslacem. S brašnom pomiješajte sol i vaniliju. U ključalo mlijeko odjednom uspite brašno i miješajte kuhačom dok ne dobijete kuglu koja se odvaja od posude i ostavlja bijeli trag. To je cca 1 minutu. Pretresite u posudu za miješanje i ostavite da se malo ohladi. U mlako umiješajte jedno po jedno jaje, svako dobro umiješajte i izjednačite sa smjesom. Ostavite da se ohladi. Tada stavite u vrećicu sa zvjezdastim malo većim otvorom. Zagrijte u dubljoj tavi ili zdjeli ulje. Ubacite čačkalice da ulje ne gori. Tiskajte smjesu direktno u ulje. Od šprice odvajajte nožićem ili prstom, malo je nespretno iz početka, ali praksa čini čuda. Pecite s obje strane dok ne porumene, pa izvadite na ubruse. Kad stavite drugu turu, prvu uvaljajte u šećer sa cimetom. Poslužite tople same ili sa istopljenom čokoladom kako Španjolci najviše vole. Čokoladu otopite na pari sa žlicom kokosovog ili običnog ulja. Može i maslac.

Ledena kava




SASTOJCI:

2 žlice ness kave, granule

2 žlice šećera

3 žlice ključale vode

1 l mlijeka

led po želji

PRIPREMA:

Pomiješajte kavu, šećer i vodu mikserom u gustu kremu. Polako ulijte 1 dl hladnog mlijeka. Umutite, pa možete staviti u hladnjak do vremena za kavu ili odmah odvojite po dvije žlice u čašu, dodajte po cca 2 dl hladnog (ili toplog ako više volite toplu kremastu kavu) mlijeka, pomiješajte žicom ili malim pjenjačem ako imate. Dodajte led. U preostali koncentrat kave dodajte još 1 dl mlijeka i miksajte u kremu. Stavite na kavu pa poslužite.