Novo vrijeme, sve gori popisi i propisi


[caption id="attachment_160371" align="alignleft" width="300"] Moja pomoćnica[/caption]

Jeste obavili popis stanovništva za svoju obitelj, domaćinstvo? Ja jesam i toliko loše sastavljena pitanja dugo nisam vidjela. Ne znam zašto popisuju na taj način, ali znat ćemo opet samo otprilike i koliko nas je i površne informacije o svemu. Jer, čemu na primjer pitanje gdje je majka živjela kada vas je rodila?! A onda ne pitati gdje je živio otac? Kakve to ima veze sa popisom stanovništva? Moja mama zna gdje je njena mama živjela, ali baka je umrla 1980. I zašto je to važan podatak? Možda bi bio važan da se pita za oca, pa njihova imovina, zanimanja I sl, ako se hoće stvoriti slika napretka ili poboljšanja kvalitete života kroz generacije ( a to se ima i od prošlih popisa, ili?). No ovo mi se čini kao ono:” Ok, ti si sad tu, al’ odakle su tvoji?!”
Čudo da ne pitaju:” Gdje si bio ’91?”
Iduće dosta glupo pitanje je imate li kuhinju, tekuću vodu koja ispire toalet, jednu sijalicu barem. Znam da na žalost neki to još nemaju, ali nekako je površno obrađeno tako da i oni koji imaju 5 kupatila i oni koji jedva imaju WC u biti isto pišu. Kakvu to statistiku daje? Popišu li se u Lici ili gdje već i one kuće koje su usamljene i daleko bez struje i vode? Vidimo i na TV-u često priloge o tim mjestima, tako da njima ne treba popisivanje već infrastruktura normalna za 21. vijek u Europi.

Podaci o zaposlenju i prihodima su također dosta površni, posebno na pr. Za umirovljenike. Mirovina i to je to. A kako žive od te mizerije, to ih ne zanima! Ta mizerija nije dostatna ni za što, ali to njih ne zanima, bitno je da ‘ živi od mirovine’.

Naravno, najvažnije je očito prebrojati koliko nas je hrvatića, koliko ‘ostalih’, koliko je katolika i sl. Broj građana će opet biti relativan, jer ja na pr. nisam upisala kćerku koja i ne živi ovdje, živi u Beču, tamo plaća porez i ima zdravstveno, pa zašto da je upišem. A mogla sam. Tako će se mnogi upisati da žive ovdje, jer pita gdje se radi koliko često dolazi i koliko putuje kući, no to se može upisati proizvoljno, kako će to utvrditi? Oni koji rade na crno vani, a ima ih, tko zna što će napisati. Tako da ne znam, ali popis je po meni površan. Gdje su kućni ljubimci? Internet? Internetska pismenost, da se zna i po dobi.  Vikendice? Zemljišta ( ne samo ogromna, poljoprivredna), stanovi?

Možda i bolje. Ubilo bi nas u pojam da se popisuje više pa da shvatimo kako smo jadni. Ovako, kao nešto smo napisali, nikoga ne boli, nikoga doista ni ne zanima.
Muke koje neki žive ne bi se našle ni na jednom popisu. Tako Plenković sa cijelom svitom obećava skloništa za žene i djecu da se sklone od nasilnika. Ma super. Nasilnici neka uživaju u najčešće zajednički izgrađenom domu, sami, bez obaveza, jer su nasilni. A majka s djecom nek se povlači od nemila do nedraga, jer ne želi psihičko ili fizičko nasilje. Krasno. Vidjeli smo bezbroj puta da se nasilnici ni ne kažnjavaju ili su to više kratki odmori nego prave kazne.
Do kada? Zašto žrtva/e nije na prvom mjestu, posebno što se ( čim malo zagrebu ispod površine) obično sve zna i teško da nema dokaza ili svjedoka. Opet, mora se x puta svjedočiti, dokazivati, braniti i na kraju nakon godina povlačenja po sudovima, pojeo vuk magare. Najgore je što se ni ta skloništa neće izgraditi, jer kad nisu još izgradili ni jedne kuće na Baniji, kako očekivati da će ovo napraviti. To su samo prazna obećanja na prigodne datume koja će ponoviti opet početkom 11. Mjeseca, pa do godine. Pusta obećanja.

I da, da me ne bi neki ispravljali, ima i muškaraca koji trpe nasilje, ali po postotku ih je tako malo da je uopće sramota to isticati, jer izuzetak samo potvrđuje pravilo. Nemojte nasjedati na priče koje odvlače pažnju s pravih problema. Takve distrakcije se rade namjerno da se od svakog ozbiljnog problema i teme napravi jeftina priča i tema za jedan dan.

Društvo treba od vrtića odgajati djecu da su jednaka I da se silom ništa ne rješava. Da se slabiji ne ugnjetavaju već da im treba pomoći. Da i oni imaju neke druge vrijednosti i da se međusobno svi nadopunjavamo. Zato bi trebalo posebnu pažnju okrenuti odgoju, ne samo katoličkom, već građanskom, ljudskom, humanom. Ne mora jedno drugo negirati već dopunjavati. Nije sve u Bibliji tako zaostalo kako se kod nas prikazuje. Tako da bi se mogla naći neka ravnoteža ako vjerski ( katolički) odgoj mora biti već od vrtića. Ne moraju učiti : “Oko za oko, zub za zub”, Već :” Ljubi bližnjeg svoga kao samoga sebe!” Zar ne?

Svoje razmišljanje o tim našim svakodnevnim problemima koji se obično guraju pod tepih završit ću nečim sasvim drugačijim. A to je obavijest da se ovaj vikend u Novoj Gradiški održava Oktoberfest pa kako će biti sunčano i toplo, možda se zaputite tamo. U Brodu osim Ajvarijade u subotu na tržnici ( Dođite, bit će iznenađenja!) ništa se posebno ne događa, ne toga tipa.

No počinje sezona kazališta, pa barem to raduje!

Uz vrijeme Oktoberfesta, takvi i recepti!

I ispravak nečijeg netočnog navoda od prošlog puta. Ne mora se ništa ni za koga odraditi, ni profesionalno, ni neprofesionalno. Zato put k bilo čemu traje duže, ali se također bez problema sve ljude gleda u oči. Jer kad je sve ispravno, dođe vrijeme kada se nekoga ili nešto više ne može ignorirati.
Naziv Agencija je samo zato što bolje paše uz marketing i promociju nego riječ obrt ili nešto slično. U registar upišu što god želite, njih to ne zanima i ne morate ništa platiti što ne vrijedi za sve. Tako da znate da se ne mora za sve imati ‘netko’. Tako bi bilo možda brže i lakše, ali meni je ovako sasvim dobro. Rad, rad, rad, pa kako bude. Hvala na intersu.

Obatzda (namaz od sira i maslaca)


Izvrstan namaz gotov za 15 min.!



SASTOJCI:

50 g mekog maslaca

300 g zrelog Camembert-a

3 žlice svijetlog piva ( ako imate pšenično, ali može i obično )

sol, papar

pola male žličice crvene mljevene paprike

1 glavica bijelog crvenog luka, srebrenca

malo kima po želji

2 žlice sjeckanoga vlasca

PRIPREMA:

Maslac kremasto umutite. Izmrvite Camembert pa sa vilicom umiješajte tako da ga sjedinite. Ulijte pivo i sol i papar po želji, dodajte mljevenu papriku, pa sve umiješajte. Neka malo odstoji. Luk očistite i nasijecite na kolutove. Sve servirajte na tanjur za posluživanje, pospite s malo mljevene paprike, kimom i vlascem i servirajte uz kolutove luka i pecivo ( pivsko ili po želji ).

Ovaj recept se pravi s par varijacija, često se u namaz stavi 2-3 člice sitno sjeckanog luka ali tako ne može baš duže stajati u hladnjaku. Možete ga praviti i s Brie sirom, tada je blažeg okusa ili dodati sirnog namaza 2-3 žlice pa više osvježava. Probajte i pronađite vama najdražu varijantu.

Vafle sa kruškama


U sezoni, a i bez sezone, jako fino i mirisno! Naravno, vafle možete jesti i same i mijenjati voće, kao i jesti sa nečim sasvim drugim, marmeladom ili Nutellom na pr.



SASTOJCI:

1 kg krušaka

štapić vanilije ( izvaditi srž, samo ako volite, nije obavezno)

2 žlice soka od limuna

30+70 g šećera

250  brašna

2 žličice praška za pecivo

na vrh noža soli

150 g maslaca

4 jaja

200 g tekućeg jogurta ili kiselog mlijeka ( može i obično, meni je nekako finije sa jogurtom )

1 žličica ribane kore neprskanog limuna

200 g vrhnja za šlag

malo cimeta po želji

PRIPREMA:

Za kompot ogulite kruške, očistite sredinu pa sijecite na kocke oko 1,5-2 cm. Kuhajte kruške s 50 ml vode, 30 g šećera, srži vanilije ( ako volite) i sokom limuna oko 10 min. Da se ne prekuhaju. Ohladite. Pomiješajte brašno, prašak za pecivo i sol. U drugu posudu stavite maslac sa šećerom ( 70 g), pa miksajte. Jedno po jedno jaje dobro umiješajte. Dodajte koricu limuna, brašno i jogurt naizmjenično. Kratko promiješajte. Pekač vafli zagrijte i premažite maslacem po potrebi. Pecite vafle. Ja sam se poigrala, pa stavljala malo tijesta da budu manje, nepravilne. Naravno, kada mi je dosadilo, pravila sam cijele. Kada su pečene, vadite na rešetku da se ohlade. Umutite šlag, ali ne prečvrst. Stavite žlicu, dvije šlaga, malo kompota od krušaka, pa pospite s malo cimeta. Možete posuti i sa mljevenim anisom ili klinčićima ako ne volite cimet. Također može i bez toga. Kompot isto možete koristiti drugi ili kupovni, a i svježe voće. Dajte mašti na volju.