Bježi kišo s prozora…
Iako kažu da nema lošeg vremena, samo se mi loše pripremimo, svi ipak više volimo sunce. Dokazano je da tijelo treba taj vitamin D koji primi izlaganjem sunčevim zrakama i kao lijek protiv depresije, za raspoloženje i slično. Isto tako je dokazano da se u zemljama s puno tmurnoga vremena događa više samoubojstava, pa naša želja za sunčanim (ne nužno toplim) vremenom možemo uvijek pravdati željom za zdravljem i dobrim raspoloženjem svih nas. Kako nam odmiče listopad, a jedva da sam spomenula Oktoberfest, sada ću to kratko opravdati. Ne tako što ću se pravdati, već tako što ću s vama podijeliti jedan izvrstan i jednostavan (kalorije ovaj put nećemo spominjati!) recept za namaz koji se poslužuje u pivskim vrtovima uz tradicionalni pivski perec ( Laugenbrezen). Zna se i da ga je dvadesetih godina prošloga stoljeća jedna "krčmarica" kreirala (Katharina Eisenreich iz Freising-a), pogađate naravno iz Bayerna. Kako još nisam slikala kako se pravi pivski perec, ponudit ću vam da napravite i sebi neko drugo pecivo, ako nećete ići kupiti ovo koje se sada i kod nas može pronaći. Naravno, to je sve smišljeno da se pivo bolje pije, ali za dobro društvo nije teško napraviti ovu zanimljivu delikatesu. A s pecivom ćemo dati doprinos Danima kruha, za koje djeca svake godine u školama organiziraju i prodaju kruha, peciva i kolača, pa može doći i kao ideja za te dane.
Obatzda (namaz od sira, maslaca i piva )
Izvrstan namaz gotov za 15 min.!
SASTOJCI:
50 g mekog maslaca
300 g zrelog Camembert-a
3 žlice svijetlog piva ( ako imate pšenično, ali može i obično )
sol,papar
pola male žličice crvene mljevene paprike
1 glavica bijelog crvenog luka, srebrenca
malo kima po želji
2 žlice sjeckanog vlasca
PRIPREMA:
Maslac kremasto umutite. Izmrvite Camembert pa sa vilicom umiješajte tako da ga sjedinite. Ulijte pivo i sol i papar po želji, dodajte mljevenu papriku, pa sve umiješajte. Neka malo odstoji. Luk očistite i nasijecite na kolutove. Sve servirajte na tanjur za posluživanje, pospite s malo mljevene paprike, kimom i vlascem i servirajte uz kolutove luka i pecivo ( pivsko ili po želji ).
Ovaj recept se pravi s par varijacija, često se u namaz stavi 2-3 žlice sitno sjeckanog luka ali tako ne može baš duže stajati u hladnjaku. Možete ga praviti i s Brie sirom, tada je blažeg okusa ili dodati sirnog namaza 2-3 žlice pa više osvježava. Probajte i pronađite vama najdražu varijantu.
Žute kiflice
Kiflice s bundevom! Neobično zvuči, ali planiram prirediti dosta pasirane bundeve za iduću godinu, jer su odlične čak i ako ostanu za sutra, iako je to manje vjerojatno.
Srednje zahtijevno.
SASTOJCI:
500 g pasirane pečene bundeve ( dugelj, stambolka, hokaido, žuta vlika i mesnata, koju u komadima peku u pećnicama, isto tako ispeći u pećnici i propasirati, kad to radite, napravite više i zamrznite u porcijama da imate, vjerujte, trebat će vam!)
700 g brašna
1 kocka germe (40 g )
1 žličica šećera
1 jaje
2 dl toplog mlijeka
1 žlica soli
1 prašak za pecivo
Za premazi punjenje:
maslac
jaje
sezam ili mak
PRIPREMA:
Uspite brašno u veću zdjelu za miješanje, posolite i pomiješajte, napravite udubljenje u sredini i izmrvite germu, pospite ju šećerom i prelijte toplim mlijekom.
Pokrijte i pustite da germa naraste.
Kad je narasla, po rubu pospite prašak za pecivo i dodajte jaje i pasiranu bundevu sobne temperature. Sve izmiješajte mikserom sa žicama za tvrda tijesta. Ako se puno lijepi, dodajte još malo brašna, jer to ovisi o vlažnosti bundeve. Tijesto je nešto mekše od klasičnog za kiflice, ali se ne lijepi.
Ostavite ga na toplo da naraste, pa razvaljajte po četvrtinu, koju razvaljate u krug, i režete kao kriške torte. Na svaki komad na vanjskom, najširem dijelu, stavite komadić maslaca, po želji možete puniti sa svime, čak praviti i slatke, samo smanjite količinu soli. Kiflice motajte sa šire strane prema sredini i slažite na namašten lim. Premažite umućenim jajetom i pospite sezamom ili makom.
Ostavite na toplom da narastu oko 20 min. Pecite na 180°u zagrijanoj pećnici da porumene, oko 15-20 min.