Tulipani


Ne želim uopće komentirati trenutne događaje oko Agrokora, jer očito je da se to već duže  "iza brda valja" a sad je "došla voda do grla". Hoće li "čarobnjak" lijepoga glasa moći išta spasiti ili ne, vidjet ćemo. Zbog radnika koji ovise o opstanku tog koncerna, nadam se da hoće. A igrice koje javno igra sadašnji vlasnik,  na primjer, prepisivanje otoka (?!) na nekoga drugoga, čini mi se tragikomično,  ali ako smo i to spremni progutati, e svaka nam čast!

Prva izreka koje sam se sjetila je: " Ne daj Bože što čovjek izdržati može!", zatim ona strašna židovska kletva." Da Bog da im"o pa ne im"o!"! Ova prva je ona koju većina nas živi, a ovu drugu nas je dio preživjelo jednom i ne želim je nikome, samo kada vidimo tu bahatost nekih i ako postoji svemirska pravda, to su zaslužili. Zašto bi oni bili lišeni svih nedaća koje doživljavaju mnogi građani koji svojom nespretnošću ili nesrećom posluju negativno kao i građani kojima neka životna situacija ne dozvoljava  daljnje ispunjavanje svojih obveza! Agrokor treba spasiti, alizar i vlasnika i vodstvo? Zašto? Zar ne snose uvijek svi odgovornost? Za svoje postupke, odluke, rad ili nerad?! Jer, ako vidimo da vlasnici velikih i poznatih stranih firmi mogu i kod nas dobro i pošteno plaćati radnike (naravno, ne rade svi jer koriste mogućnosti sive zone koja je dozvoljena), kako ne može isto tako i hrvatski vlasnik hrvatskog koncerna?! Možda ne bi imao otok, helikopter, tuđu vilu, tko zna što još ne, ali što moja mama zna reći: "Pa ja mogu spavati noću u jednom krevetu!". Koliko treba nekima preko grbače drugih?

Osobno nemam ništa protiv ljudi koji zarađuju puno svojim radom i ne na uštrb drugih. Jer ima radnih mjesta koja su izvrsno plaćena, položaji su u firmama i slično. Na primjer, Mršić koji je uspješno vodio Podravku i doveo do toga da ima astronomske dobitke. Pa i ako je za to izvrsno plaćen ( bio), mislim da to nitko ne stavlja u pitanje. I kada smo već kod toga, kako da on nije jedan od onih koji bi mogli pomoći?! A možda je čovjek svjestan da tamo treba čarobnjak, a ne stručnjak. Baš me zanima tko će to biti! Upravitelj kojeg će postaviti? Ali hajmo mi o još nečemu važnome.

Svi znate za Zakladu Ane Rukavine i da je to jedna od bolje organiziranih akcija sakupljanja sredstava za rad i čuvanje matičnih stanica. Sutra, od 9-11 sati smo na Gradskoj tržnici a od 11sati na korzu, ako bude lijepo vrijeme. Ako ste u mogućnosti dođite i pomozite donacijom ovu humanitarnu akciju. Osobno sam uvijek rado učestvovala u sakupljanju donacija, a otkada je jedan član šire obitelji u kratkome roku našao donora preko zaklade, još mi je draže u tome učestvovati.

Vrijeme leti, uz ove dobre i loše strane koje život donosi mi se lagano bližimo danima slavlja, veselja i druženja s najmilijima. Kako je običaj da trpeza bude bogata, evo prijedloga nekih klasika i nekih ideja kao i poveznica za eksperimentiranje.

Uskršnja sirnica pinca

Uskrsno gnijezdo

Torta mrkva

Košarice od jaja

Košarice s piletinom i gljivama

 

Orahnjača i makovnjača


SASTOJCI:

za tijesto:

1 kg brašna

150 g šećera

4 žumanjka ( ako imate domaća, bit će ovako žuta )

2,5 dl ulja

3 dl mlijeka

2 vanil šećera

42 g svježeg kvasca ( jedna kocka)

korica neprskanog limuna

za nadjev od oraha:

500 g mljevenih oraha ( to je za jako bogatu makovnjaču, možete staviti i manje, pa sve smanjite proporcionalno )

2 vrećice vanil šećera

250 g šećera

150 ml mlijeka

snijeg od 3 bjelanjka

Orahe, šećer prelijte ključalim mlijekom,pa lagano dodajte snijeg od bjelanjaka i polako umiješajte.

za nadjev od maka:

400 g mljevenog maka ( kao i za orahnjaču, možete smanjiti količinu nadjeva po želji )

200 g šećera

korica limuna po želji

snijeg od 2 bjelanjka

2 dl mlijeka

Mak, šećer i limunovu koricu dobro promiješajte, prelijte kipućim mlijekom pa promiješajte. Snijeg od bjelanjaka lagano umiješajte.

PRIPREMA:

S malo mlakog mlijeka i šećera u brašnu otopite kvasac. Kada se digne, dodajte ostale sastojke sobne temperature i ostatak mlakog mlijeka. Umijesite glatko tijesto i ostavite na toplo da naraste. Poslije ga podijelite na dva dijela i svaki razvaljajte na širinu lima na kojem ćete peći ali što duže, premažite nadjevom pa ga što bolje umotaje. Čvrsto ga motajte i ostavite da se opet digne i udvostruči volumen. Budite strpljivi. Pecite oko 1 h na 175°c. Kada se ohladi pospite šećerom u prahu.

Quiche sa šparogama


Sezona je počela a ovo je izvrstan klasik.



SASTOJCI:

Za tijesto:

200 g brašna

110 g maslaca

1 jaje

malo praška za pecivo

prstohvat soli

Za nadjev:

250 - 500 g šparoga

1 dl vrhnja za kuhanje

3 jaja

sol

papar

na vrh noža cimeta

100 g ribanog sira, gauda ili edamer ( može i bez sira, intenzivnije se osjeti aroma šparoga )

malo krušnih mrvica

PRIPREMA:

Brašno, prašak za pecivo, sol, maslac i jaje umiješajte u tijesto i zamotajte u foliju. Ostavite na hladnom 30 minuta. Za to vrijeme očistite šparoge i otkinite tvrdi dio. Kuhajte kratko 2-3 min u posoljenoj ključaloj vodi. Izvadite i malo ohladite. Jaja umutite sa solju, cimetom, paprom i polako dodajte vrhnje. Tijesto iz hladnjaka izvadite i na malo brašna razvaljajte. Isijecite malo veći krug od kalupa (koje imate), kalup namažite maslacem i pospite brašnom ( najbolje je to učiniti prije i ohladiti tako u hladnjaku). Tijesto lagano prstima pritisnite u kalup, kao i po stranicama, malo bockajte viljuškom i lagano pospite mrvicama. Ulijte masu do ispod ruba pa pospite sirom. Posložite šparoge po volji. Ako slučajno imate pinjola, pospite i s njima. Pecite u zagrijanoj pećnici na 200° C oko 30 minuta, dok ne porumeni. Izvadite i ostavite u kalupu par minuta prije serviranja. Servirajte toplo.