Polako ali sigurno stiže nam proljeće


Nakon ovih par tmurnih i hladnih dana svi se radujemo lijepoj prognozi sunčanog i toplog vremena. Lijepo bi bilo imati vedro i sunčano proljeće. Priroda se polako budi i već ima pregršt tratinčica i jaglaca po dvorištima i travnjacima. Uskoro će djeca krenuti na izlete a nama preostaje pakiranje sendviča i sokova ali i oduševljeno slušanje o doživljenom kada se vrate kući. Znam da je to trošak, ali je to i iskustvo koje se ne može usporediti s ničime drugim. Socijalizacija u drugom okruženju, ponašanje na putu, za stolom, možda i drugim prometnim sredstvima, ako imaju priliku i na drugim jezicima i drugim načinom života! To je neprocjenjivo. Svaki izlet je škola, od onih po Slavoniji, do onih na more ili neku drugu zemlju. Zato pokušajte, iako znam kako je teško, omogućiti djeci ta iskustva. Neka malo i sami skupljaju novce, barem za džeparac, ima familije pa će malo pomoći, počnite uvijek ostavljati po malo sa strane, znam da je to lako reći a teško učiniti kada se nema, ali opet, kada je za djecu, nađe se. Nemojte se libiti u školi reći da bi dijete išlo a da nemate novaca, pa i agencije daju uvijek mjesto-dva za one koji trenutno nemaju. Putovanja hrane dušu, kako nama odraslima, tako i djeci. Nema te teorije koja uči kao praksa, ni u čemu, pa tako i životu. Ja sam od onih koji rado putuju, srećom u obitelji smo svi takvi, pa mi je manje važno kakav auto vozim, osim da je siguran, radije da smo s njim na putu nego da pred garažom stoji neki skupi, s kojim nemamo novaca za prijeći silne kilometre. Djeca nam nisu propustila ni jedno organizirano putovanje u školi i to je nešto zbog čega su sretni. Ne nose vrijednosti na sebi, već u sebi, a vremenom, s dobrom podlogom se nadam da će moći i znati što žele i kamo streme i u tome uspjeti. Želim to svoj našoj djeci.
Danas ću s vama podijeliti jedan jednostavan recept koji sam dobila od poznanice. Brzo je gotovo i jednostavno je jelo koje se služi mlako ili hladno. Ima neobično ime Palestinsko selo, i nije da nam je cilj za putovanja , za sada ali potječe s tih prostora, pa zašto ne probati nešto novo. U Herbejskoj kuhinji se to zove: Kugel s matzom i mesom. Inače, kako oni ne jedu svinjetinu, meso bi trebalo biti juneće, ali vi možete napraviti i s miješanim.

Palestinsko selo


Jednostavno jelo neobičnog naziva. U receptu sam napisala da koristite mlince, jer na bliskom istoku često koriste beskvasne lepinje, matz ili kao mlinci na plati pržene hrskave korice od tijesta koje jedu s varivima i povrćem. S manje jaja ali jaja samo daju kvalitetu.

SASTOJCI:
700 g junećeg mljevenog mesa
1 veća glavica crvenog luka
3 režnja češnjaka
muškatni oraščić
1 žličica sitnog sušenog mažurana
1 žlica začina ( kao Vegeta )
papar
400-500 g matza ( beskvasni kruh ) kod nas najsličniji su mlinci ( 2 paketa )
4 režnja češnjaka
1- 1,5 l temeljca ili dobre juneće juhe
500 ml jogurta
malo soli
200 g lagano poprženih listića badema ili sjeckanih badema ( ako je za goste ogulite ih, ljepše izgledaju )
maslac ili ulje za prženje mesa

PRIPREMA:

Na masnoći propržite sitno sjeckani crveni luk, kada počne rumeniti dodajte usitnjeni češnjak pa meso i pržite dok se ne raspe. Začinite muškatnim oraščićem, da se ipak osjeti aroma, ali po vašem ukusu, pa dodajte začin, mažuran i lagano pržite. Podlijte s 1-1,5 dl vode i pustite da se na laganoj vatri dinsta dok skoro sva voda ne ispari. Popaprite i promiješajte. U jogurt protisnite kroz presu ili sitno nasjeckajte češnjak i malo posolite. Promiješajte. Zakuhajte temeljac ili juhu. U dublju vatrostalnu posudu ćete sve slagati. U receptu stoji da se mlinci lome pa zalijevaju temeljcem. To je nekada teško ocijeniti a da ne postanu gnjecavi, pa ja savjetujem da mlince potopite u temeljac, samo da se smekšaju i odmah ih izvadite u lim. Prelijte jogurtom i preko njega pospite meso i poravnajte. Sve pospite prženim bademima i poslužite. Primijetili ste da ide "živi češnjak", zato unaprijed računajte s tim. Svi znamo koliko je zdrav, ali ga često izbjegavamo zbog komunikacije s drugima. Zato ovo jelo pravite za večernja druženja ili kada ste kod kuće i ne planirate taj dan nikuda. Ili recite, svejedno mi je. Sjeckani list peršina ublažava miris bijelog luka, pa salatu ili čak i ovo jelo pospite s njim ako vam je miris problem. Nadam se da ćete ga probati.