Bijeli Božić




Kako kažu, izgleda da će on postati samo sjećanje na neka prošla vremena. Ali, snaći ćemo se s onim što imamo. Pripreme su u punom jeku, većina nas je sa spiskovima i uredno stavljamo kvačice kod riješenih stvari. Naravno, uvijek nešto uskoči neplanski, pa gledamo kako to najbolje riješiti. Postavljamo si previše obveza za taj blagdan i ako nemamo pomoć, uz redovne poslove to izgleda kao nemoguća misija, ali nekako se riješi, pa kada dođe i taj dan, odmaramo i uživamo a ni samo ne znamo zašto smo toliko stresa sami sebi pravili kada je opet sve savršeno. Ako je obitelj zajedno, osjećamo se ugodno i radujemo vremenu druženja s obitelji i prijateljima, pa što nam više treba. Jedan kolač više ili manje, malo prašine negdje, ona će i tako opet za par dana pasti, sve glanc i šik, ali u tome uživamo ponajprije mi, ostali to i ne primjećuju. Samo se trebamo navići da uživamo i u manje savršenom domu (ovo ja sebe ubjeđujem, jer već vidim da neću stići sve što sam planirala).

Nadam se da uživate na Korzu, šetajući i upijajući atmosferu koja dugo nije viđena zimi u gradu. Doista je lijepo i vjerujem da ćemo idućih godina imati još veću ponudu i hrane i pića i drugih pratećih sadržaja. Za tradiciju potrebno je vrijeme, ali prvi korak je učinjen.

Da se vratimo pripremama. Ponuda namirnica je izvrsna, pa ako nećemo previše zapitkivati o porijeklu pojedinih, onda možemo reći i da je povoljno. Naravno, ako želite znati porijeklo mesa ili slično, otiđite u neku mesnicu za koju znate da ima svoje meso ili po druge namirnice kod OPG-ova na tržnici.

Za svakoga ima po nešto. Naši običaji još uvijek se drže i većina priprema tradicionalna jela. To je i dobro jer tradiciju treba čuvati, a i praktično, sve su jela koja mogu stajati. Osim onih za svečani ručak, ali i ona su često jednostavna za podgrijavanje i ukusna i drugi, pa i treći dan.
To su, naravno, bogata juha, sarma, pečenje, različiti prilozi, francuska salata, pečenka i sl. Na kraju torte i kolači. Veliki odmak od toga se i ne radi, većina voli probati i nešto novo ali samo uz ono što je uobičajeno u obitelji.

Na Badnjak je naravno riba na trpezi, kod nekih jedino tada, a razliku pravi cijena koju možete platiti za pojedinu vrstu ribe. Kako su već javili, svježe srdele i ostale sitne plave ribe neće biti, ali i izlovili smo je toliko da i ne čudi. Naravno, to jeste šteta, jer ipak je to i najzdravija i najjeftinija riba, ali ako je želimo imati u budućnosti, moramo poštovati zakon prirode i dozvoliti joj da se obnovi.

Zato ćemo jesti ili istu ali smrznutu, ili ćemo naći neku drugu koja nije previše skupa. Uz ribu pripremit ćemo krumpir ili grah salatu, neke varijacije na iste i uživati u iščekivanju Božića.

Ovaj puta ću opet staviti par poveznica za neka jela koja vrijedi pokušati napraviti, naravno ovisno o vašim ukusima i navikama. A podijelit ću jedan jednostavan recept za domaću paštetu, jer djeca je obično vole, nije ju teško napraviti a iznutrice su zdrave ( željezo) kada znate što ste pripremili i kako, a i nisu skupe. Može stajati par dana u hladnjaku. Uz dobar domaći kruh ( pokušajte ga napraviti sami) bit će nešto novo u ove blagdanske dane. I naravno, prijedlog za jednu tortu za Božić, da bude točka na i!

Rižoto s plodovima mora
Šaran pečen u soli
Punjena patka
Jelen s knedlom od kruha
Ponoćna torta

Pašteta od pileće jetrice


Jetrica može biti i od drugih ptica ili teleća, svinjska može također ali je obično pretvrda i žilava pa se ne da tako dobro obraditi. Umjesto maslaca možete koristiti mast ili maslo, kako volite.
Pašteta od pileće jetrice
SASTOJCI:

250 g pilećih jetrica
100 g maslaca
1 manja glavica crvenog luka
2 žlice vinjaka
malo peršinovog lista
sol i papar
3-4 kapara
malo limunovog soka po želji

PRIPREMA:

Na malo maslaca pržite jetrice. Lagano da se ispeku ali nemojte ih prepeći. Izvadite ih sa strane pa na masnoći pržite sitno sjeckani luk. Kada postane staklast i počne dobivati rumenu boju, dodajte ga jetricama i ostavite da se ohladi. Hladne stavite u posudu u kojoj možete raditi blenderom. Dodajte sol, papar, kapare a vinjak zagrijte skoro do točke vrenja, pa malo ohladite i ulijte. Alkohol će ispariti a fina aroma ostati. Blenderom sve usitnite i probajte. Po želji još dosolite ili netko voli da se papar osjeti. Dodajte peršinov list i promiješajte. Nemojte staviti previše da ne preuzme aromu.
Pašteta se može praviti i od kuhane jetrice ( kada nitko neće onu iz juhe!), onda je blaža ali opet fina. Vinjak je dodatak za gurmane, može se dodati i dvije žlice juhe ili vode koju ćete dodati kada pržite luk, pa će biti aromatično. Umjesto kapara možete sjeckati kiseli krastavac, tada on da svježinu. Limunov sok je isto za svježinu, ali ako niste za kiseliju verziju, prvo napravite bez njega. Varijacija je puno, pa pokušajte!

Čokoladna torta s pistacijama


Torta koju vrijedi napraviti, predivan biskvit sa izdašnom kremom, baš za one koji nisu ljubitelji šlaga i voća. Za sve prilike, pogotovo u hladnija godišnja doba.

SANYO DIGITAL CAMERA

SASTOJCI:

Za biskvit:
5 jaja
2 žumanjka
150g šećera
150g brašna
30g škrobnog brašna
90g margarina
Za kremu:
1/2l mlijeka
40g šećera
1 vanilijn puding
40g šećera u prahu
250g maslaca
100g pistacija
150g smekšane čokolade
Za ukras/premaz:
50g badema narezanih na pločice
1 žlica nasjeckanih pistacija
12 čokoldanih ukrasa
ili slično.

PRIPREMA:

Jaja sa žumanjcima i šećerom mutiti na pari dok se sav šećer ne otopi. Ohladiti masu u hladnoj vodi.
Brašno i škrobno brašno pomiješati i dodati u hladnu masu i na kraju dodati omekšali margarin. Peći na 190°C oko 30-35 min.
Ostaviti biskvit preko noći i sutradan presjeći dva puta vodoravno.
Za kremu prvo skuhati puding, kada se ohladi dodati šećer u prahu i mekani margarin. Podijeliti kremu na tri dijela, u jedan dodati omekšalu čokoladu, u dugi pistacije, a treći ostaviti za premaz torte. Tortu nafilovati, premazati i ukrasiti.