Fišijada, vrućina i komarci



A tko bi nama ugodio? Već smo i sami postali svjesni da nam po prilici, ništa ne odgovara i da tražimo dlaku u jajetu. Ali, mora netko i to. Kao što znate, nisam od tih, obično gledam ljepšu stranu svega. Jer, loše će se dogoditi i bez našeg truda, a pokušati živjeti "na sunčanoj strani ulice", mogu svi.
Kako je danas tradicionalna Fišijada, bit ću i ja tamo negdje,ali ovdje vam moram odati jednu smiješnu istinu.

Ma, znam ja kuhati fiš, nije to nauka ( osim za one koji samo to znaju skuhati, nemojte se uvrijediti ), ali sada sam pregledala slike, ja nikada nisam slikala fiš! Pa ni tuđi! Ono u kazanici! Zato ćemo još malo pričekati s tim receptom. Nije to jedino jelo koje nisam slikala, ima ih nekoliko koje često pravim, bar par puta u godini, ali se uvijek sjetim slikanja kada smo gotovi s jelom! I često je baš riba u pitanju jer ja je obožavam a kako je najukusnija svježe pripremljena i vruća, tako ja sjednem i jedem, a poslije….

Žalosno je što Brod nema riblji restoran, znam da bi mu bilo teško opstati, pogotovo u prvih godinu dana. Kako je nekada Brođanka radila i kako je to savršena lokacija i sada za tu namjenu, čini se da ćemo još dugo čekati da se netko tako nešto usudi otvoriti tamo ili drugdje.
Izgubili smo kulturu izlaska u restorane, nije da nitko ne izlazi, ali za ovoliki grad to je ništa.
Uvijek pričam kako odemo u Bosnu kod familije i tamo, iako su im primanja daleko manja nego kod nas, uvijek, ali baš uvijek idemo negdje, naravno na ćevape, nekada ribu, kolače i sl. Kod kuće se ne kuha toliko kao kod nas. Iako oni vole kod nas doći, i gle čuda, vole kad im ja kuham.

Ali to je i neka navika. Ono što je nekome bitno. Mi puno idemo na kave, ali kuhamo kod kuće. Ili to rade mame, nečije. Odlazak u restoran na ručak ili večeru, e to mora biti stvarno neka prilika. Zato još dugo nećemo imati riblji restoran, već ćemo se i dalje najavljivati u jedan poznati i dobar restoran u Iloku kada je se poželimo. Ma znam ja gdje je dobra riba i u Brodu, ali to nije to. Sada ćete reći da dostave rade kao lude, da istina je, jeftinije je jer se ne popije ništa i možda ima domaća salata, ali ipak to nije to. Bit će, nadam se.

E, a da sad , kako recept za fiš odgađamo za drugu priliku, najavim što ćemo danas naučiti ili ponoviti.
I ovo je stari recept, u stvari fora koju sam naučila u Njemačkoj, vjerovali ili ne. Vrlo je jednostavno a velika zabava za djecu a i odrasle. Ideja je za izlete u prirodi i pali uvijek! Djeca čak ostave mobitele na pola sata-sat!

Pecivo za hot-dog


Jednostavno i zanimljivo pecivo, spravljeno friško u prirodi, neodoljivo je za hot-dog i druge kobasice koje pečete. Ponesite senfa, ketchupa ili majoneze, po želji i eto brzog obroka na izletu.
Pecivo za Hot-dog
SASTOJCI:
1 kg brašna
50 g svježeg kvasca
400 ml mlake vode
Žličica do dvije soli
žličica šećera za kvasac

PRIPREMA:
Brašno stavite u zdjelu, umiješajte sol pa napravite udubljenje u koje ćete staviti žlicu šećera i namrviti kvasac. Prelijte toplom vodom i čekajte da naraste. Tada umiješajte glatko dizano tijesto. Ostavite na toplom, pokriveno vlažnom krpom ili najlonom, da udvostruči volumen. Premjesite i spremite u hladnjak ako ne idete odmah na izlet ili nećete odmah peći, ili premjestite u plastičnu posudu s poklopcem koju ste posuli brašnom. Poklopite. Možete nositi i u vrećici, naravno čistoj i isto pobrašnjenoj. Kada dođete tamo već, organizirajte nekog od odraslih da ode s djecom ubrati deblje šibe, štapove ( ovisno imate li hrenovke ili kobasice ) koje će im biti i kalup i "držala" . Kada svi sebi uberu po jedan štap, neka polako ogule koru s debljeg kraja i iznad vatre lagano obgore. Obrišu i operu ruke pa im tada dajte po kuglu tijesta i neka je među rukama vrte tako da dobiju dugi valjak koji će s deblje strane malo nabosti na vrh i onda vrtiti u spiralu gusto oko štapa. Kraj stisnuti uz tijesto i polako peći i vrtiti iznad vatre. Naravno, ovisi o vatri i svima kako će se peći, ali to i jeste čar. Kada je gotovo, jednostavno se štap odvoji, kuhinjskom krpom skinete pecivo i po želji stavite namaza i sl., kao i već pečene hrenovke ili kobasice. Nadam se da vam se sviđa prijedlog.
Kako to i nije novi recept, evo i desert, možda isto nije svima novi, ali je dobar a dobro ohlađen, prava poslastica ljeti.

Lažna baklava s višnjama


Tako se zove zato što se zalije kao i baklava, ali je u stvari jedan brzi, sočni i predivan kolač za ljubitelje slatkoga i višanja.
Lažna baklava s višnjama
Jednostavno.

SASTOJCI:
Jedan paket kora za savijače, po mogućnosti tanjih, da ih je min. 12 kom.
I nadjev:
1 čaša od 2 dl je mjera
1 čaša plavog vrhnja 12% mm
2 čaše ulja
2 čaše šećera ( ako pravite sa višnjama iz staklenki, možete staviti 1 čašu )
1 prašak za pecivo
3 jaja
3 žlice griza
II nadjev :
750 g svježih ili odmrznutih višanja ili 2 staklenke
Preljev:
2 čaše vode
2 čaše šećera
1 vanil šećer

PRIPREMA:
Od svih sastojaka za I nadjev, napraviti glatku smjesu. Uzeti jedan list tijesta, namazati sa 4 žlice nadjeva, staviti drugi list, opet 4 žlice nadjeva, ponoviti sa trećim i četvrtim listom isto pa na njega staviti obilno višnje. Urolati dugačku štrucu i staviti na veći nauljeni lim. Postupak ponoviti dok ne potrošite kore tijesta, cca još 2 štruce. Ako ostane malo nadjeva, možete premazati po štrucama. Pecite ih u već zagrijanoj pećnici na 180°c 45 - 60 min, dok lijepo ne porumene.

Za preljev kuhajte sve navedene sastojke, da malo ukuhaju, pa da imate rjeđi sirup. Ohladite ga.

Ovo je bitno : vruć kolač zalijete hladnim preljevom.