Studeni je studen samo ujutro
Iako nas svako jutro dočeka magla i niske temperature, lijepi sunčani dani u ovom dijelu godine raduju sve. Mislim da nikome ne smeta hladnoća, jer iskreno, u studenom je teško imati bolje vrijeme od ovoga. Zato neka nam nastavi što duže ovako, bez kišobrana i nepropusnih čizama.
Iako u nedjelju odlučujemo tko će nam voditi zemlju iduće četiri godine, a znam da znate moje stajalište, neću ovu platformu koristiti u političke svrhe, jer nije tako ni zamišljena.
Ali ono što je važno i što mnogi nisu svjesni a to je da kod nas ne postoji educiranje o političkoj pismenosti i kulturi.
Ja ću podsjetiti samo na jednu od obveza ( tako je mnogi vide) a u stvari važnoga prava ( što jeste) a to je glasanje. Jer u povijesti su prvo najjači odlučivali, zatim su najjači postali najbogatiji i svoju moć da donose odluke o životu drugih prenosili na svoje nasljednike, kao da im je to bogom dano pravo. Toga ima i danas. Zatim su se neki pobunili pa je pravo odlučivanja podijeljeno na određene ( "izabrane" ) grupe ljudi, različita vijeća i senate ili kako su ih već zvali. Onda dolazimo do velikih revolucija kada se pravo glasa daje muškarcima, da bi se prije stotinjak godina žene pobunile i ginule da dobiju isto to pravo.
I sada, kada tu moć koju imamo u rukama,ne koristimo je jer neki smatraju da ne moraju tj. da ne žele izaći na izbore jer su oni :"Apolitični"! E kad to čujem….. A politika "U sve se miješa!", kao u onoj reklami….Sve je politika i ono što vidimo i što ne vidimo, a uglavnom vidimo ono što nemamo a ne vidimo ono što imamo! Na svakim izborima imamo izbor, ali….
Mi smo takvi, nitko nam nije dovoljno dobar, ako ga poznajemo, još manje, ako obećava nekad vjerujemo a nekada ne, ako je zgodan /na to je jedina kvaliteta, ako je manje zgodan /na, ah, kakav/va je…. Naravno da nisu savršeni i naravno da obećavaju pred izbore, tako je bilo i tako će uvijek biti i tako je u cijelom svijetu. Na svakome od nas je da ocijenimo tko će možda najbolje i najviše od onoga što je rekao i učiniti. Odijeliti ono što je realno i ono što nije, sa čime se slažemo i sa čime ne. Tada je naša privilegija, otići na biralište i zaokružiti svoj izbor. Još jedna, olakotna okolnost je što će biti lijepo vrijeme pa se na kišu ne možemo izvlačiti.
Zato iskoristite svoje pravo i izađite na izbore, pa poslije možete mirno reći da ste zadovoljni ili nezadovoljni vlašću a oni koji ne izađu, ne bi trebali ni da se bune, jer ne izlazak obično znači da im je dobro kako god bilo.
Ali da se mi okrenemo kuhanju.
Kako sam obećala, kiseli kupus je na redu. Sjetila sam se jedne divne Poljakinje koja već dugo živi kod nas( u Zagorju) i koja mi je rekla kako oni pripremaju piroške, koje su nacionalno jelo u Poljskoj, s kiselim kupusom. Naravno, oni piroške pune svim i svačim i većina je odlična. U Bjelorusiji i Rusiji su također nacionalno jelo. Saznala sam da su piroške koje ja imam na kuharici u stvari Ruska verzija.
Napravila sam s dva punjenja ali svako je s kiselim kupusom. Ovo s gljivama, kaže mi, prave za Badnjak ili svečane prigode. Obje verzije možete praviti i posne, s preljevom s mrvicama ili sl. Pokušajte, nećete požaliti.
Piroge s gljivama i kiselim kupusom
Vjerujem da vam zvuči kao nevjerojatna kombinacija, ali probajte, odlična je. Ako imate i nekih aromatičnijih gljiva, još bolje. Ili mljevene, suhe za pojačavanje arome. Ako postite, napravite tijesto samo s vodom, kao za vučeno.
SASTOJCI:
za tijesto:
1 kg brašna
2 jaja
2 žlice kiselog vrhnja
1 žlica ulja
1 žličica soli
mlake vode po potrebi
za punjenje:
500 g gljiva, šampinjoni ali još bolje ako imate nekih aromatičnijih ili u prahu
250 g kiselog kupusa
1 velika glavica crvenog luka
malo začina
papar
100 g šarene slanine
PRIPREMA:
U prosijano brašno stavite sve sastojke i 2 dl vode, izmiješajte i dodajte još vode po potrebi da dobijete tvrdo, ali elastično tijesto. Ostavite ga da odmara na toplome oko 1 h.
Očistite gljive, nasjeckajte pa pržite na malo maslaca da sva voda ispari i da se malo uprže. Ohladite. Sitno nasjeckajte luk, na malo ulja ga pržite da dobije zlatnu boju, pa dodajte kupus koji ste oprali pod mlazom vode da izađe višak soli i kiseline. Dinstajte dok omekša, ako treba malo i podlijte s vodom. Probajte ga prije nego začinite, zbog slanosti samog kupusa. Popaprite. Ostavite da se ohladi. Tijesto tanko razvaljajte, pa sijecite na kvadrate ili ako imate kalup za piroge s njim. Stavite punjenje za koje ste pomiješali kupus i gljive, pa preklopite i ili stisnite ili viljuškom rubove povežite. Kuhajte u malo slanoj vodi, dok se podignu na površinu i opet voda baci ključ. Slaninu nasijecite na trakice ili kockice, pržite pa time pospite i prelijte piroge. Služite tople.
Piroge s krumpirima i kiselim kupusom
Ovo je nešto jeftinija, ali jednako ukusna verzija piroga s kupusom.
SASTOJCI:
za tijesto:
1 kg brašna
2 jaja
2 žlice kiselog vrhnja
1 žlica ulja
1 žličica soli
mlake vode po potrebi
za punjenje:
3-4 krumpira
250 g kiselog kupusa
1 velika glavica crvenog luka
malo začina
papar
100 g šarene slanine
PRIPREMA:
U prosijano brašno stavite sve sastojke i 2 dl vode, izmiješajte i dodajte još vode po potrebi da dobijete tvrdo, ali elastično tijesto. Ostavite ga da odmara na toplome oko 1 h.
Krumpire ogulite i kuhajte kao za pire. Sitno nasjeckajte luk, na malo ulja ga pržite da dobije zlatnu boju, pa dodajte kupus koji ste oprali pod mlazom vode da izađe višak soli i kiseline. Dinstajte dok omekša, ako treba malo i podlijte s vodom. Probajte ga prije nego začinite, zbog slanosti samog kupusa. Popaprite. Ostavite da se ohladi. Krumpire ocijedite i pasirajte. Ohladite pa spojite s kupusom. Tijesto tanko razvaljajte, pa sijecite na kvadrate ili ako imate kalup za piroge s njim. Stavite punjenje pa preklopite i ili stisnite ili viljuškom rubove povežite. Kuhajte u malo slanoj vodi, dok se podignu na površinu i opet voda baci ključ. Slaninu nasijecite na trakice ili kockice, pržite pa time pospite i prelijte piroge. Služite tople.