Početak i kraj



Navijačka torta

Ovaj vikend će biti nekima početak a nekima kraj. Pa iako je i jedno i drugo početak nečega novog, znak neizvjesnosti i straha, također je i izazov i radost pred nečim novim, pred izazovima koji slijede. Da, škola je gotova a počinje mjesec nogometa i kockica!
Zar ste vi na nešto drugo mislili?!
O tom, po tom…možda ćemo ipak čekati do idućeg vikenda?!

Uglavnom, školarci se raduju kraju godine, ljetnim praznicima i odmoru od učenja. Neka uživaju dok mogu, neka se dobro odmore jer ljeto nekako najbrže prođe. Pogotovo kada imamo i Europsko prvenstvo u nogometu pa poslije i olimpijadu! Ljeto bogato sportskim događanjima i onima koji to vole, neće biti dosadno. Iskreno, više volim olimpijadu, pogotovo atletiku ali i druge sportove, iako, nogomet isto gledam, kada igraju naši i naravno, kada prođe faza igranja u grupama pa ostanu najbolji. Obično je zanimljivije od repriza reprizinih repriza filmova i serija. Dobro, trenutno imamo i reality kod nas, ali nadam se da neće predugo trajati. Mislim da ga nismo zaslužili, veliki dio nas je ipak zaslužio siguran i dobar život uz mir i napredak. Toliko je potencijala, toliko inovativnih i vrijednih ljudi, toliko izvrsnih mladih lumena, toliko prirodnog bogatstva i toliko mogućnosti!

Zato ovoga ljeta dobro promisliti uz odmor i sunce, pa na jesen odabrati najbolje i ozbiljno početi iz početka. Kao i svake školske godine.

Danas ćemo nešto, možda nekome dijelom komplicirano, ali jako ukusno! Počela je sezona gljiva, bila sam te sreće da sam dobila bukovače, prave iz šume, naravno, prave su iz uzgoja, ali eto, one šumske su nekako interesantnije ( osim čišćenja). Naravno, pohala sam ih ali i malo zakomplicirala u košaricama od lisnatog tijesta.

Pohane bukovače


Kada imam lijepe velike bukovače, onda ih poham. Možete ih pohati klasično brašno, jaja, brašno, ili brašno, jaja, prezle. Također su ukusne u pivskom tijestu ( kao za palačinke samo mlijeko zamjenite pivom ). Varijacija je puno. Možete ih peći i u pećnici, normalno pohate pa stavljate na lagano namašten lim. Tako manje upiju masnoće. Ako stavite malo više ulja, budu mekše, a rubovi hrskaviji, ali niste izbjegli masnoću, samo možda brže napravili.

Pohane bukovače

SASTOJCI:

500 g bukovače

3 jaja

300 g brašna ili

100 g brašna i

200 g prezli ( mrvica )

soli, papra ili začini po želji

ulje

PRIPREMA:

Bukovače očistite i odvojite "listove". Ja ih čistim mekanom četkicom, ubrusom i nožićem. Neki ih blanširaju prije pečenja, ali meni je žao da gube tu svoju specifičnost kuhanjem. Ako ih spremate za zamrzavanje onda ok. Brašno posolite i začinite po želji nekim začinima. Jaja u drugoj zdjelici za paniranje ulupajte. Ako ćete i u mrvice uvaljati, onda njih stavite u treću zdjelicu. Sa samim brašnom, panirane, nekako bolje se osjeti gljiva, u mrvicama su hrskavije i isto jako dobre! Ugrijte ulje u tavi, bukovače uvaljajte u brašno ( stranu sa resicama malo i onda dobro istresite ), u jaja ( pustite resice da upiju jaja ), pa opet u brašno ili mrvice. Ja ih stavljam s gornjom, glatkom stranom peći i pečem dok rub ne porumeni a onda nešto kraće stranu s resicama. Vadite na više slojeva ubrusa, na stranu s resicama, pa poslije prebacite u zdjelu za serviranje, obično ih stavljam koso, na rub, da opet višak masnoće se slije a da se donje ne slijepe i natope. Servirajte same ili s nekim umakom. Tople su najukusnije.

Vol-au-vent ili lisnate košarice s bukovačama


Ukras svakoga tanjura, traži malo strpljenja ali vrijedi za veliki efekt.

Vol-au-vent ili lisnate košarice s bukovačama

SASTOJCI:

1 lisnato tijesto

hladna voda

žumanjak

za nadjev:

500 g bukovače

1 poriluk

2 režnja češnjaka

sol, papar

sjeckani list peršina

za umak od kopra:

0,5 dl ulja

2 žlice brašna

0,5 dl mlijeka

1 ld vrhnja za kuhanje

začin za juhe

papar

2 žlice sjeckanog kopra

PRIPREMA:

Lisnato tijesto kupite zamrznuto ono u kocki. Dok čekate da se odmrzne napravite nadjev. Očistite bukovače i poriluk pa i češnjak. Nasijecite poriluk na šnitice, bukovače malo usitnite na šire trakice. Možete i rukama. Pržite na malo ulja poriluk, kada uvene, dodajte gljive pa neka se malo zajedno dinstaju. Kada je tekućina isparila, protisnite češnjak, pa miješajte da de i on malo uprži. Začinite solju i paprom i pospite peršinovim listom pa sklonite s vatre. Razvaljajte lisnato tijesto na malo više od pola visine od početne. Sada uzmite malu čašu ili veću, ovisno koliko ih želite puniti. Vadite krugove pa s malo manjom čašom vadite tanki prsten. Krug koji vam ostane razvaljajte tanko za dno, vadite opet širom čašom. Od ostatka napravite vjenčiće koje samo uvrnete i premažite žumanjkom pa pospite sezamom ili šećerom i eto grickalice. Da se vratimo košaricama. Rub svakog dna premažite hladnom vodom, stavite prsten i premažite žumanjkom ali nije obavezno. Naravno, možete ih praviti i četvrtaste, režite nožem, pa nećete imati "otpada".Pecite na papirom obloženom limu oko 10 min na 200°c u već zagrijanoj pećnici. Kada porumene, izvadite uh i ohladite pa punite pred serviranje.

Postupak
Sredina se malo napuše, pa kada se ohlade, pritisnite malo prstima, to se ne vidi od nadjeva.

Za umak od kopra na ulju pržite brašno ( mora biti kremasto, ne smije brašno "popiti" ulje pa da je mrvičasto), ulijte mlijeko i miješajte pjenjačom da nema grudvica. Začinite i kada prokuha dodajte vrhnje. Mora biti gusto ali više kremasto da "kapa" s pjenjače. Ako treba malo više vrhnja, slobodno stavite. Začinite začinima i dodajte kopar. U bešamel se za boju i kremoznost dodaje i žumanjka, ali kada je skinuto s vatre, samo zapamtite, tada nema više grijanja umaka da prokuha. Obično promijeni strukturu. Servirajte košarice napunjene gljivama i pospite s umakom. Možete ga poslužiti i sa strane. Ako vam je to previše kuhanja za jedan dan, košarice napravite dan ranije pa hladne, spremite u dobro zatvorenu plastičnu kutiju. Uvijek bez nadjeva.