Zima
Nastupila je prava zima, pa iako nam govore da će za vikend biti toplije, hladnoća nekako "isijava" iz svega. Volim što imamo godišnja doba, pa čak volim zimu, više nego ono vlažno i prljavo vrijeme krajem jeseni, kada je hladno, a uvijek nešto cmolji i sunca nema ni za lijeka!
Kada padne snijeg i stegne, pa sve škripi pod nogama, čisto i sunčano, e to je pravo! Dobro se obučemo i u šetnju. Uz to, hladnoća ubije bube i bubice, pa se nadamo da će ih manje biti iduće godine. Zato volim zimu, pogotovo kada je to u ovo doba godine, kada i treba biti. Poslije se tako obradujemo proljeću i buđenju prirode!
Osobno najviše volim kraj proljeća i ljeto, ne baš kada je 40°c, ali i to se preživi, samo ne znam da li bi mi bilo lijepo da traje cijele godine. Zato uživajmo u zimi i njenim čarima, a nije da ih nema. Druženja, dekica i čaj, sve malo usporeno, a opet se stigne.
Naravno ima i negativnih stvari, dan kada dođe račun za grijanje ili onaj kada ga idemo platiti, ne znam koji je gori, ali nećemo o tome, ove godine pokušat ću se držati čiste pozitive, pisati i živjeti samo lijepe stvari, u svemu naći nešto pozitivno i ne očajavati oko stvari na koje ne mogu utjecati, a na one koje mogu, potruditi se da budu što bolje.
Danas ću vam predložiti dva recepta, Ovo varivo baš obožavam, iako se smatram pravim mesoljupcem, ovo bih mogla jesti jako često. Za one koji žele malo pripaziti na liniju, idealno.
Drugi recept je sušta suprotnost prvome, ali kako odoljeti mirisu dizanog tijesta zimi, da ne pričamo ako imate svoju, tek prodimljenu slaninu, pa tko bi odolio!
Varivo od leće
Povoljno i zdravo, varivo koje bi trebalo jesti najmanje jednom tjedno. Ovaj recept je bez mesa, izvrstan je za vegetarijance, one koji poste ili čisto da malo očistite organizam.
Vrlo jednostavno.
SASTOJCI:
200 g leće
2 mrkve
1 glavica luka
2-3 krumpira
malo tijesta ( po želji )
ulje
maslinovo ulje
vegeta
sol i papar
PRIPREMA:
Leću isperite, ako je svježa, ne treba ju ostavljati preko noći da nabubri, ako je stara, treba. U krajevima gdje se češće jede, obično je fina i mekana, jer uvijek stiže nova i svježa.
Luk očistite, isjeckajte na kockice i pržite na malo ulja. Mrkvu ogulite i isto isjeckajte, kratko pržite s lukom pa dodajte leću i oko 2 l vode ( ako je nabubrila preko noći, malo manje ), dodajte malo vegete, soli i kuhajte dok leća ne omekša. Krumpire isjeckajte isto na kockice, dodajte pred kraj, da se dobro skuha, poveže juhu škrobom. Na kraju po želji, možete dodati malo tijesta.
Gotovo jelo popaprite, a kad naspete u tanjur, prelijte sa žlicom dobrog maslinovog ulja. Uz dobar kruh sa cjelovitim sjemenkama imate zdrav i ukusan obrok.
Buhtle sa slaninom
Po ovom receptu možete praviti buhtle i sa sirom, slane, kao i slatke sa pekmezom ili nuttelom, samo kod njih u tijesto dodate 100 g šećera i limunove korice po želji.
Jednostavno.
SASTOJCI:
500g brašna
1 kocka kvasca (40g)
1/4 mlakog mlijeka
1 dl mineralne vode
60g šećera
1 prstohvat soli
1 jaje
1 veća glavica luka
250 g slanine sjeckane na kockice
papar
PRIPREMA:
Prosijati brašno u zdjelu, u sredini napraviti rupu i ubaciti germu u komadićima, malo šećera posuti preko germe. Preliti kvasac toplim mlijekom i pustiti da se otopi.
Ostali šećer, sol, mineralnu i jaje rasporediti po rubu brašna. Sve sastojke umijesiti, s nastavkom za tijesto iz sredine prema van, u glatko tijesto .
Tijesto ostaviti na toplom dok se volumen ne udvostruči, oko 30-40 minuta. Za to vrijeme sitno nasjeckajte luk i pržite na malo ulja. Ohladite i pomiiešajte sa slaninom. Popaprite. Tijesto još jednom premijesiti, razvaljati na radnoj površini kocku. Razvaljajte na debljinu do 1 cm i pravite kvadrate, na svaki stavite žlicu slanine, zamotajte i dobro spojite rubove. Premažite svaku uljem i stavite na nauljen dublji lim. Ostavite poklopljene dok ne udvostruče volumen. Pecite u zagrijanoj pećnici na 180°c oko 1 h. Najbolje prijaju tople, ali i hladne isti dan.