Ode nam i svibanj  i proljeće a stiže nam ljeto



Nadam se!
Ne raduje me što prođe proljeće, bilo bi lijepo kada bi duže trajalo ali da je vrijeme ipak bolje nego ove godine. Ovako, možda nećemo više morati paliti grijanje bar nekoliko slijedećih mjeseci.

Sada ću nešto o kolumni, i više neću, jer ne želim pisati i odgovarati na komentare, osim ponekad ispuniti neku kulinarsku želju.
Ovu kolumnu nisam i neću koristiti u političke svrhe ili politikantstvo, pa iako je sve politika, zamišljeno je da pišem o receptima i ponešto iz života, vezano ili nevezano s kuhanjem. Neću se pravdati kojoj opciji pripadam, stojim iza toga, ali nikada ne stojim iza nekoga ako se pokaže da je kriv. Kada pripadate obitelji, krugu prijatelja, udruzi, sportskom klubu, pa i stranci, stojite uz svoje kolege čak i dok ih napadaju. Ako se pokaže da su krivi, odlučite što ćete. Za neke se zna što su dobroga učinili, a ako ima i nešto sumnjivo, vjerujem da će se saznati i raščistiti. Nikada ne bih, kao neki čak anonimno, blatila kolege pogotovo ničim izazvana. Tek, tko je bez grijeha neka prvi baci kamen.
Iskreno, možda bih i ja mogla, jer se trudim živjeti onako kako bi trebalo: ne čini drugome ono što ne želiš da tebi čine i ljubi bližnjeg svoga kao samoga sebe. Zato me uvijek i čudi i boli kada vidim da ljudi sude o drugima a da ni ne znaju zašto. Gledaju trun u tuđem a ne vide balvan u svom oku!

Čak ne pišem oštro ni kada bih mogla ( pogotovo sada) napadati drugu opciju, ovdje tome nije mjesto. To što ponekad komentiram društvena zbivanja, obično to činim sa svoga stajališta kao člana zajednice i iz ugla kako ja to promatram. Rado bih da mogu, hvalila sve opcije( ?! )  ili pisala o vremenu pa da ih ne moram hvaliti, ali, kako stvari stoje, taj dan ćemo morati još malo pričekati.

Dok ovo čitate, moj produženi vikend je radni ali i ugodan. Na Braču sam i vodim jednu radionicu kuhanja za otvaranje ljetne sezone. Idući puta ću podijeliti utiske u nadi da će sve uspješno proći.
Najavili su odlično vrijeme za vikend, pa uživajte, malo na tržnicu sutra, malo kuhajte i puno uživajte na otvorenom. Uz to, preporuka za kuhanje:

Zelene lazanje


Lazanje su tradicionalno talijansko jelo, a može se spraviti na stotinu načina. Ovo je jedan od načina pripreme lazanja sa špinatom. Čak i ove možete praviti drugačije, sa više začina, sa drugim sirom ili sa blitvom ili zeljem, mogućnost su bezbrojne odaberite neku!
Zelene lazanje
Jednostavno.

SASTOJCI:

500 g tijesta za lazanje  ( domaće ili kupovno )

600 g kuhanoga špinata

500 g bijelog mesa ( pileća prsa )

2 kuglice mozzarelle ili dr. mekanog sira (ricotta)

1 velika glavica crvenog luka

2 režnja češnjaka

malo ulja

sol

papar
40 g pinjola ( nije obavezno, ali daje drugu aromu )

300 g naribanog sira na pr. gauda ili edamer

vrhnje za kuhanje

parmezan

Za bešamel:

1 dl ulja

3 žlice brašna

oko 6 dl mlijeka

1 dl bijelog vina

1 žlica vegete

malo muškatnog orašćića

papar

PRIPREMA:

Očistite luk, izrežite na sitno, pa pržite na ulju. Očistite i protisnite češnjak, na već rumen crveni luk, kratko promiješajte pa dodajte špinat. Pržite ga miješajući dok voda ne ispari. Dodajte začine, pinjole i  mekani sir ( ako je mozzarella isjeckajte je na kockice ).
Prsa izrežite na kockice i pržite na malo maslinovog ulja, posolite i popaprite. Možete koristiti i bijelo meso koje vam je ostalo od ručka dan prije na pr.
Za bešamel na vruće ulje dodajte brašno, pržite miješajući da ne izgori, pazite da ne potamni. Ulijte mlijeko i vino, pa miješajte pjenjačom, da ne dobijete grudvice. Mora biti srednje gusto, kao lagani umaci. Dodajte začine, pa probajte ( kao i špinat ) da nije neslano, ali i preslano, jer dodajete još i sir, kasnije u lazanje a i on je slan.

Uzmite dublji lim veličine pola pećnice, pa izlijte malo bešamela da "pokvasite" dno, poredajte listove tijesta, jedan uz drugi, prelijte bešamelom, špinatom, pokrijte tijestom i tako dok ne potrošite smjesu mesa. U svaki drugi red stavite ribani sir. Gore prelijte s ostatkom bešamela, vrhnjem za kuhanje (oko 2 dl, ali ako ste potrošili bešamel onda sa 5dl.) i pospite ribanim sirom i parmezanom. Pecite u zagrijanoj pećnici na 200°c oko 40 min, dok lijepo ne porumeni. Poslužite sa svježom salatom po izboru.

Neobična torta


Liker, kava i maline ili drugo bobičasto voće. Ide li to zajedno? O, i te kako....ako ne vjerujete probajte!
Neobična torta
Jednostavno. Priprema oko 25-30 min.

SASTOJCI:

150 g piškota

125 g maslaca

75 g šećera

50 g tamne Milka ili dr. tamne čokolade

250- 350 g malina

525 g kermastog masnijeg sirnog namaza ( kao Philadelphia ili ABc ili sl. sa manje soli )

300 g jogurta

malo soli

1 paketić mljevene želatine

75 ml kuhane kave ( obične, turske )

75 ml krem likera

PRIPREMA:

Piškote sameljite ili stavite u čvršću vrećicu za duboko i zdrobite sa oklagijom. Otopite maslac, sitno izribajte čokoladu i sve pomiješajte sa piškotama. Mrvice istresite na papirom obložen kalup i stavite obruč. Poravnajte i pritisnite prstima da se spoje u koru i stavite u hladnjak da se stisne.

Krem namaz, jogurt i malo soli pomiješajte mikserom. Želatinu natopite sa 5 žlica hladne vode i ostavite da miruje 10 min. Zagrijte je sa kavom, likerom i šećerom, dok se želatina ne otopi. Ulijte je u smjesu s jogurtom i miješajte mikserom. Ulupajte vrhnje u šlag pa dodajte smjesi. Izjednačite je da bude sva kremasta.

Koru od piškota skinite pažljivo sa papira i stavite na pladanj za posluživanje. Obruč stavite oko kore pa maline pospite po kori, par ostavite za ukras, prelijte kremom i hladite min. 3 h. Nakon toga ukrasite mljevenom kavom, malinama i sl. Obruč skinite prije služenja.

Napomena: Ako ne želite praviti s alkoholom možete staviti istu količinu vode, mlijeka ili kave, ali ne prejake.