Uvod
Dok su mi djeca bila manja muku sam mučila kako im približiti povrće. Pogotovo sinu. Skoro nikako. Tada sam otkrila ovaj recept za poriluk i polako je počeo jesti povrće. Ne moraju se sve tradicionalne namirnice, tradicionalno spremati! Veliki dio povrća pripremam malo drugačije od uobičajenih načina. Sin još uvijek ne jede sve, ali zato mi ostali uživamo! Zato probajte ovaj recept, a neke druge potražite na : Moj Gastro.
PORILUK
Iako smo u polovici zime, a poriluk je biljka proljeća i jeseni, vrijeme se promijenilo i sada ga ima za
kupiti u izobilju.
Poriluk je biljka je iz porodice Alliaceae. Srodna je češnjaku, luku i vlascu. Upotrebljava u kulinarstvu kao dodatak jelu i začin. Poriluk je dvogodišnja zeljasta biljka, visoka do 85 cm. Lukovica je duguljasta, bez oštrog mirisa.
Uzgajali su ga još stari Egipćani, Grci i Rimljani i cijenili ga kao ljekovitu biljku. Plinije opisuje dane poriluka u starom Rimu kada je Neron uveo da se jednom mjesečno jede samo poriluk za što bolji glas. Poriluk je pak danas nacionalni simbol Walesa.
Poriluk i njegovi srodnici sadrže tiosulfonate koji rezanjem ili drobljenjem povrća prelaze u sulfide. Te tvari djeluju kao prirodni antibiotici, snizuju krvni tlak, jačaju imunološki i krvožilni sustav, snizuju kolesterol, aktiviraju enzime koji sudjeluju u detoksifikaciji organizma, imaju ulogu prevencije pojave malignih oboljenja.
Poriluk se može jesti sirov ili kuhan, što ne umanjuje vrijednost fitokemikalija premda određeni gubitak mikro nutrijenata kulinarskom pripremom ne možemo izbjeći.
Da bi se spriječio izraziti gubitak dragocjenih sastojaka prilikom kuhanja, preporučuje se poriluk (kao i ostale vrste povrća) staviti u vruću vodu umjesto u hladnu.
Kako se poriluk nalazi u grupi povrća zajedno s češnjakom, crvenim lukom, ljutikom i vlascem, posjeduje slične karakteristike, ali puno blaži okus i miris.
Po nutritivnom sastavu sličan je svojim srodnicima, ali nešto višeg sadržaja bjelančevina, beta-karotena i vitamina C.
Sirovi poriluk odličan je izvor mangana, a dobar izvor željeza, folne kiseline, vitamina C i B6.
Poriluk ima samo 61 kCal u 100 g.
Ako do sada niste voljeli poriluk, evo prilike da ga zavolite. Probajte, nećete požaliti!
Srednje zahtijevno.
SASTOJCI:
200g brašna
100g maslaca
1 žumanjak
1 žličica soli
2-3 žlice vode
1.5kg poriluka
30g maslaca za dinstanje
sol, papar
1/2 šalice suhog bijelog vina
150g slanine, pancete (ili kuhane šunke)
3 jaja
1/4l vrhnja za kuhanje
3 žlice milerama
soli, papra
PRIPREMA:
Brašno, maslac, žumanjak, sol, vodu umijesite u glatko tijesto, ostavite na hladnom. Poriluk očistite, oprate i izrežite na kolutiće, tamnozeleni dio ne koristite.
Maslac zagrijte u širokoj tavi, dodajte poriluk i dinstajte, začinite solju i paprom. Dodajte bijelo vino i dinstajte da većina tekućine ispari. U cjediljki ostavite da se iscijedi i da se ohladi.
Izrežite slaninu na kockice. Tijesto razvaljajte na 3mm debljine i njime obložite kalup promjera 26cm i njegov rub također. Pospite tijesto slaninom i na to istresite poriluk.
Jaja, vrhnje i mileram pomiješajte i začinite solju i paprom, prelijte smjesu preko poriluka. Pecite u ugrijanoj pećnici na 200°C oko 45 minuta. Malo ohladite, skinite obruč i servirajte quiche mlak uz čašu dobrog bijelog vina!