Novi glavni tajnik Ujedinjenih naroda (UN) i nasljednik Ban Ki-moona na toj poziciji bit će Antonio Guterres, nekadašnji portugalski premijer, šef UNHCR-a i predsjednik Socijalističke internacionale, iako se od početka procesa izbora novoga šefa UN-a provlačila priča da je sada konačno došao red da se izabere glavni tajnik iz regije Istočna Europa, jer ta regija nikad nije dala šefa UN-a. Funkciju će preuzeti početkom iduće godine

U najavama koje su prethodile izboru također se naglašavalo da bi najbolje bilo da novi glavni tajnik bude žena, jer ni žena nikad nije bilo na čelu te organizacije. Upravo zbog toga, nominirano je najviše kandidata iz regije Istočne Europe, a u činjenici da se traži žena s tog područja svoju priliku da se domogne fotelje na East Riveru vidjela je i hrvatska kandidatkinja, bivša prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

Na kraju, ne može se reći neočekivano, barem onima koji malo pozornije prate međunarodnu politiku, izabran je muškarac iz Zapadne Europe. No gorak okus prevare osjete svi na području Istočne Europe koji su imali snažne kandidate, poput Bugarske koja je nominirala dugogodišnju ravnateljicu UNESCO-a Irinu Bokovu, da bi u samom finišu izbora, uvidjevši da Bokova gubi utrku, izišli s još jednom jakom kandidatkinjom - Kristalinom Georgievom, potpredsjednicom Europske komisije i povjerenicom za proračun i ljudske resurse. Ništa nije pomoglo. Ponovno je izabran muškarac.

Politolog s Pravnog fakulteta u Zagrebu Dario Čepo za tportal objašnjava da je odluka o novom glavnom tajniku UN-a u rukama Vijeća sigurnosti i ako neka od pet stalnih članica (SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska) uloži veto kandidat/-kinja nema šanse. Stoga su, nastavlja, uvjeti koji su se spominjali - Istočna Europa, žena - u biti samo tzv. meka pravila, koja bi bilo lijepo ispuniti, ali ne postoji kazna ako ih se ignorira.

'Istočna Europa (podjela država na grupacije u UN-u potječe iz razdoblja Hladnog rata i s pravom se možemo pitati je li i dalje relevantna) nikad nije dala glavnog tajnika, a kao što znamo žena nikad nije bila na čelu UN-a. No kao što smo mogli vidjeti, nitko nije mogao spriječiti kandidate iz drugih dijelova svijeta i muškarce da se kandidiraju. Odluka Vijeća sigurnosti da izabere Portugalca Guterresa pokazala je da su ti uvjeti irelevantni', smatra Čepo. Politolog vjeruje da će svi sada tvrditi da je Guterres odličan izbor, bio je uspješan premijer Portugala, izvrstan šef UNHCR-a, a s obzirom na globalnu krizu oko izbjeglica i emigranata, važno je imati stručnjaka u tom području.

'I ako vidimo neke druge kandidate koji su dobro kotirali, poput Vuka Jeremića, koji bi vjerojatno bio jedan od najgorih glavnih tajnika, moramo biti zahvalni da je izabran Portugalac', mišljenja je Čepo.
Ispada da nijedna od predloženih žena nije bila dovoljna dobra da preuzme funkciju na East Riveru. Je li zaista Guterres toliko sposobniji?

'Sramotno je da u 2016. šefica UNESCO-a Bokova, bivša novozelandska premijerka Helen Clark ili potpredsjednica Europske komisije Georgieva, vrhunske kandidatkinje, političarke i stručnjakinje, nisu bile procijenjene dovoljno dobrima. Neke su blokirale stalne članice, ali onda to moramo istaknuti, a ne tvrditi da je Guterres bolji od njih, jer sasvim sigurno nije', mišljenja je Čepo. Na kraju, zaključuje politolog, ovaj izbor pokazuje da je međunarodno polje odlučivanja, polje u kojem djeluju moćni i snažni, a to su još uvijek stari, bijeli muškarci iz bogatog dijela svijeta.

tportal