Često se 'ovisnost' mladih o digitalnom i virtualnom kritizira od nas 'naizgled' odraslih. Moraliziramo o njihovu ponašanju, ne razmotrivši pritom realistično naše postupke i živote
Čudna je to slika odmora između četvrtog i petog sata u jednoj od zagrebačkih škola sredinom svibnja. Čudna i zanimljiva. Na školskom je hodniku dvadesetoro djece sedmog razreda. Svi su zaokupljeni istom aktivnošću. Mirni. Tihi. Naizgled složni. Svatko od njih gleda u svoj ekran. Neki se igraju, drugi dopisuju, dok neki koriste aplikacije na mobitelu da u zadnji tren dovrše domaću zadaću iz matematike. U pet minuta, koliko traje odmor, gotovo ne komuniciraju, osim možda kratkim emotikonom, s 'AW' ili 'WTF'. Dolazi nastavnica matematike. Gotovo ne pozdravljaju. Gledajući u ekran uzimaju školsku torbu i ulaze u razred. Ostavljaju mobitele u pretincima na ulazu u razred. Počinje sat.
Istraživanje o obrazovnim aspiracijama, u kojem pratimo nekoliko tisuća učenika osnovnih škola, pokazuje da mlade osobe u Republici Hrvatskoj provode znatan dio vremena u digitalnom i virtualnom okruženju. Tako gotovo polovica učenika osmog razreda provodi više od dva, a svaki šesti učenik provodi više od četiri sata tijekom radnog dana na društvenim mrežama.
Boravak na Instagramu, Snapchatu, Facebooku, WhatsAppu i sl. posebno je karakterističan za djevojke. Tako npr. za vrijeme jednog dana vikenda 25,7 posto njih provodi više od četiri sata na društvenim mrežama, što je više nego što provode u druženju s prijateljima uživo. Jedina aktivnost koja je češća od komuniciranja na društvenim mrežama kod četrnaestogodišnjaka je provođenje vremena s obitelji (braćom i sestrama, roditeljima). Sve drugo je manje važno i manje često. Dok su cure vezane uz društvene mreže, dečki znatan dio vremena provode igrajući videoigre. Tako njih gotovo 40 posto igra videoigre više od dva sata tijekom radnog dana, a tijekom vikenda taj postotak raste do 60 posto.