Prijenosna računala dolaze u raznim oblicima, veličinama, bojama, kao zamjena za stolna računala, ultralaka, nabrijana za gejmere, netbookovi, tablet računala... Ovo su osnovne stvari na koje trebate pripaziti pri kupovini
Kad se upustite u kupovinu prijenosnog računala cijena će biti ta koja će vam u startu suziti izbor. Eventualno bi mogla pomoći sniženja ili mogućnost otplate na rate (ili dobitak na lotu), ali to je to. Imate novaca koliko imate i tu nema pomoći.
Za početak dobro razmislite za što trebate prijenosnik. Uz cijenu, to bi trebao biti jedan od ključnih kriterija pri odabiru.
Nije svejedno hoće li većinu vremena provesti na vašem radnom stolu ili u vašem ruksaku, trebate li ga za pripremu dokumenata i prezentacija, gledanje filmova i igranje igara ili za obradu fotografija i videa. Znate li svoje potrebe bit će vam lakše odabrati odgovarajući uređaj.
Nakon toga slijedi izbor u kojem ćete se taboru naći: Apple ili PC. Appleovi prijenosni u pravilu su skuplji, manje ih je u ponudi i nije ih moguće samostalno nadograđivati, ali zato su zato obično vrlo kvalitetni, pouzdani i izdržljivi. PC-ji su raznovrsniji, jeftiniji i lakši za nadogradnju, ali i više variraju kvalitetom izrade i izvedbe.
Za iduće što trebate uzeti u obzir - trajanje baterije - već ste se pripremili dok ste razmišljali o tome za što ćete računalo koristiti. Prijenosna računala osmišljena su kako bi vam olakšala rad i zabavu izvan ureda i kuće.
Stoga obratite pozornost na to koliko će vam autonomije osigurati kako bi bili sigurni odgovara li kapacitet vašim potrebama. Recimo, moja je donja granica pet sati jer želim da laptop mogu koristiti na putu vlakom iz Zagreba u Osijek i obrnuto.
Ne uzimajte trajanje baterije zdravo za gotovo
Razmislite želite li model prijenosnika u kojem možete zamijeniti bateriju ili onaj s ugrađenom. Potonji su u pravilu tanji i lakši, ali ne možete tako lako produljiti razdoblje autonomije (moguće i životni vijek računala) kao što je to slučaj sa zamjenjivim.
Mudro je uzeti tvrdnje proizvođača o trajanju baterije sa zrnom soli. Za svaki slučaj oduzmite bar sat-dva od istaknute brojke kako bi dobili približnu procjenu za prosječno korištenje.
Težina prijenosnika je bitna ako ga planirate često nositi sa sobom. U pravilu, što su veći i nabrijaniji, to će biti teži.
S oko 1,3 kilograma težine ultrabookovi su dobar izbor ako se ne odvajate rado od prijenosnika i niste zahtjevan korisnik (recimo, gejmer). Većina računala zaslona dijagonale 15 inča (38 centimetara) teže oko 2,3 kilograma. ima i onih koji će dosegnuti do 3,6 - pa i do 4,5 - kg, što već nije baš praktično za svakodnevno nošenje.
Imajte u vidu kako vjerojatno nećete nositi samo prijenosnik, već i kabel za struju, moguće i još kojekakvu računalnu periferiju.
Prijenosnici obično dolaze sa zaslonima dijagonale 13, 14, 15 i 17 inča (33, 35, 38 i 43 cm). Najmanji su najpraktičniji za transport, ali često nemaju DVD i imaju manje mogućnosti povezivanja perifernih uređaja. Preostale kategorije obično mogu poslužiti kao dobra zamjena za računalni monitor ili televizor dok ste u pokretu. Manji uređaji imaju često i nižu rezoluciju zaslona, što nije nebitno ako želite na njemu konzumirati multimedijalne sadržaje.
Razlučivost (rezolucija) zaslona izražena je u broju piksela. Što je broj veći, to je bolja. Većina prijenosnika je smještena u rasponu između 1.366 puta 768 piksela (oko 720 p) do 1.920 puta 1.080 piksela (1.080 p). Jeftiniji prijenosnici imat će i nižu rezoluciju. Ako gledate dva prijenosnika iste cijene, uzmite onaj s većom rezolucijom.
Procesor, memorija, RAM...
Procesor (CPU) je dio prijenosnika zadužen za... Pa, praktično gotovo sve što ćete raditi s računalom. Što ste zahtjevniji korisnik, to će vam trebati jači procesor. Teoretski, više jezgri i viši radni takt (izražen u gigahercima, GHz) trebali bi dati bolje performanse. U praksi to ovisi o nizu drugih čimbenika, tako da i te brojeve uzmite sa zrnom soli. Načelno je bolje nabaviti prijenosnik s novijim izdanjem procesora.
Grafički procesori (GPU) naročito dolaze do izražaja ako želite gledati video HD razlučivosti i igrati zahtjevnije igre, kao i baviti se poslovima poput grafičkog oblikovanja, projektiranja i tome slično. Brojni prijenosnici dolaze s ugrađenom grafikom koja može zadovoljiti potrebe prosječnih korisnika.
Ako ste među zahtjevnijima, tražite prijenosnike sa zasebnom grafičkom karticom. Opet, načelno gledano, noviji modeli su bolji. Računajte kako će zasebna kartica dići masu i cijenu računalu.
Iako većina prijenosnika i dalje kao memoriju koristi koristi čvrste diskove, sve su rasprostranjeniji SSD-ovi (Solid State Drive) koji su brži, pouzdaniji i nemaju pokretnih dijelova, pa ih je teže razmrdati transportom i pomicanjem. No, zato su i skuplji, a i nude manje kapacitete. Ako trebate više od 128 GB, zasad je bolje držati se čvrstih diskova.
Uz brojne servise u računalnom oblaku i prijenosne memorije, prostor za pohranu nije više toliko važan čimbenik kakav je bio prije. Računalo na kojem nastaje ovaj tekst ima čvrsti disk kapaciteta jedng terabajta, koji nisam uspio popuniti ni nakon pet godina korištenja. A volim se igrati.
RAM (Random Access Memory) je zato posve druga priča. Što više RAM-a, to bolje. Ako možete, nadogradite prvom prilikom.
Optički medij (CD/DVD) je pitanje potrea i preferencija. Moje ga računalo ima. u pet i nešto godina upotrijebio sam ga možda par desetaka puta. USB stickovi i servisi u cloudu su puno više bili u pogonu. Procijenite isplati li se ulagati u njega temeljem vlastitih potreba.
Ima li dovoljno ulaza za sve?
Kad smo već kod USB-ova... Pripazite da vaš prijenosnik ima dovoljno ulaza za njih kako bi zadovoljio vaše potrebe, kao i podržavaju li novije izdanje USB standarda. Zadnje izdanje je 3.0 i može biti i do deset puta brže od prethodnika. Što je broj naveden uz standard veći, to bolje.
Želite li povezivati prijenosnik s televizorom, korisno je imati HDMI ulaz. Često prebacujete fotografije ili video s fotoaparata ili kamere? Ugrađeni čitač SD kartica bi se mogao pokazati praktičnim rješenjem. Ne želite se osloniti samo na Wi-Fi za povezivanje s internetom? Treba imati i ulaz za Ethernet. Želite ga bežično povezivati s drugim uređajima mimo Wi-Fija? Mora biti opremljen bar Bluetoothom.
Prijenosnike je lako ukrasti ili zaboraviti. Kako se ne bi izložili riziku krađe osjetljivih podataka, moguće i identiteta, razmotrite nabavku uređaja s ugrađenom biometrijskom provjerom identiteta. Obično su to čitači otiska prsta. Ako ste često na terenu ili iznimno nespretni, potražite robusnije modele (koji su u pravilu skuplji).
Dvojite li se dva po drugim parametrima identična prijenosnika, odaberite onaj koji dolazi s duljim jamstvom i boljim uvjetima tehničke podrške. Prednost je i ako možete produljiti jamstvo.
Konačno, prije kupovine proguglajte model koji vam se sviđa. Pročitajte recenzije i iskustva drugih korisnika.
tportal