Ono što je možda bila najlošija Vladina odluka je, s jedne strane značajno smanjivanje različitih vrsta potpora hrvatskim građanima, te prebacivanje te potpore inozemnim turistima - bogatim strancima, odnosno najbogatijim hrvatskim regijama. Novac je uzet od najsiromašnijih i prebačen na bogate,” rekao je Glasu Slavonije ekonomski analitičar dr.sc. Željko Lovrinčević, komentirajući najavljene Vladine reformske mjere.



Dodaje kako turizam sam po sebi ima specifičnu rentu i njemu potpora nije potrebna, piše Glas Slavonije.“Pretpostavljam da je to bilo pod pritiskom koalicijskog partnera i sada, naravno, idu korak unatrag i razmišljaju o povećanju poreza, za osnovne namirnice, odnosno za turizam, ali nakon što je prošla turistička sezona,” kaže Lovrinčević.

Nasuprot njemu i drugim našim sugovornicima, ministar financija Slavko Linić je ustvrdio kako povećanje međustope PDV-a s 10 na 13 posto ne mora značiti poskupljenje, kao što ni smanjenje PDV-a s 25 na 10 posto, prema njemu, nije donijelo niže cijene u ugostiteljstvu i turizmu. Istina, gorivo će poskupjeti za iznos trošarina, koje su sada na najnižoj razini u EU, ali će glavni utjecaj na tu cijenu, kaže, imati kretanje cijene nafte. Linić je uvjeren da se deficit i nagomilane dubioze mogu riješiti u tri godine. Najavio je da će se Hrvatska idućih pet do šest godina neprekidno zaduživati, jer, kaže, “poreze se ne može više dizati, a za štednju je uvijek upitno do koje granice treba ići”.

Lovrinčević pak kaže da predstavljene fiskalne smjernice jasno pokazuju značajno povećanje deficita i izdataka države, što nije u skladu s preporukama o nastavku konsolidacije javnih financija, s obzirom na to da je Hrvatska u rangu investicijskog smeća.

“Pojavljuju se nove vrste rashoda vezane uz pridruživanje EU, a primarni je razlog izostanak reformi na rashodnoj strani proračuna. S druge strane, prikupljeni prihodi će biti manji od planiranih, ponajprije zbog podbačaja u prikupljanju PDV-a i poreza na dobit. Umjesto reformi, te smanjenja poreza i rashodne strane dobili smo u zadnje dvije godine njihov rast, bez značajnih reformi. I zato je javni dug porastao i sada se ta situacija može privremeno spašavati samo prodajom autocesta”, ističe Lovrinčević, dodajući kako se i tim potezom proračun može držati “u zraku” tek još godinu i pol do dvije.

“Pretpostavljam da nakana Vlade i jest da proračun izdrži do izbora, a nakon toga što bude - bude”, zaključuje.



Izvor: SEEbiz