Članovi sindikata Nova solidarnost koji djeluje u Ini pokazali su kako izgleda konkretna sindikalna akcija. S četrdesetak vozila blokirali su prošlog tjedna na dvadeset minuta benzinsku postaju Ine u sisačkom naselju Caprag, upozorivši na probleme oko 1300 radnika zaposlenih u tvrtki Maloprodajni servisi d.o.o. (INA MS) u stopostotnom vlasništvu Ine, koja od početka veljače upravlja benzinskim postajama nakon reorganizacije te naftne kompanije.
Uprava Ine optužila je, naravno, sindikat za opstruiranje rada benzinske postaje, sugeriravši javnosti da je riječ o šteti koju trpe radnici, kao da oni u interesu krupnog kapitala već nisu učinili nemjerljivu štetu na teret radnika: plaća im je u novoj tvrtki manja za 25 do 30 posto, dok rad postaja ocjenjuju tzv. tajni kupci – tajne neovisne kuće i pojedinci koji su za ovu uslugu plaćeni. Ukoliko prodajno mjesto ne zadovolji stroge kriterije, pa se dogodi pad kvalitete usluge ispod određene razine u periodu od dva uzastopna kvartala, ono se putem franšize predaje na upravljanje – privatnom poduzetniku. Predsjednik Nove solidarnosti Predrag Sekulić za "Novosti" kaže da su sindikalisti već prije upravi predali dokumentaciju gdje su upozorili na maltretiranje radnika u MS-u.
- Oni su primorani osam sati stajati pokraj agregata za točenje goriva, što im ugrožava zdravlje, i svakog kupca pitati treba li mu natočiti gorivo, pa onda toče gorivo i usput im primjerice pokušati prodati tekućinu za čišćenje stakala i druge usluge. Radnici također trebaju nuditi usluge iz dodatnog asortimana: žvakaće gume, čokoladice, pića itd. Sve kako bi ispunili normu, dobili pozitivnu ocjenu tajnoga kupca i na koncu ostvarili pravo na svoju plaću - kaže Sekulić.
Svaki se radnik, ovisno o tome koliko je asortimana prodao, ocjenjuje na mjesečnoj bazi. Radnici nerijetko i osobno kupuju robu iz asortimana kako bi ispunili normu.
- Tako je na jednoj karlovačkoj benzinskoj pumpi u izvješću tajnog kupca zabilježeno da je tamošnja radnica bila neljubazna, a mi smo doznali da na toj pumpi uopće ne radi ženska osoba - otkriva Sekulić.
Upozorava i da je Ina izgubila neke stare ugovore s dosadašnjim klijentima, poput sisačkog Komunalca, jer se uopće nije javila na novi natječaj, koji je dobio Crodux.
- U slučaju Zagrebačkog holdinga ocijenjeno je da nije siguran platiša, a s Hrvatskim željeznicama su zakasnili s potpisom ugovora - kaže Sekulić.
U toj naftnoj kompaniji, koja trenutno vodi sudsku arbitražu s mađarskim MOL-om, s čijim je lobistom ugovorno radila i tvrtka u vlasništvu supruge Tomislava Karamarka, koji se pak osobno zalaže za prekid arbitraže, smatraju da su prava iz potpisanog kolektivnog ugovora među najboljima u Hrvatskoj.
- No svjedoci smo da su u zadnjih pet kolektivnih ugovora ukidana radnička prava: u Maloprodajnim servisima više se ne plaća naknada za rad subotom, a ukinute su i naknade za rad u drugoj smjeni, gdje je nekad bilo normalno da se plaća dodatak od 25 posto na osnovicu plaće. Sindikati u Ini koji su potpisali taj ugovor s upravom odrekli su se štrajka i kolektivnog pregovaranja, a sve se svodi na potpisivanje aneksa ugovora. Oni su prodali istinski sindikalizam - kaže Sekulić.
Dodaje kako je kompanija u prvom tromjesečju u gubitku od 56 milijuna, dok je u istom razdoblju MOL u plusu od tri milijarde kuna.
- Ina je gotova ako se odustane od arbitraže. MOL će u tom slučaju raditi što poželi. Ipak, nećemo odustati od daljnjih akcija - zaključuje Sekulić, aludirajući na tužbu koju je sindikat u ožujku podnio protiv kompanije i sindikata koji su potpisali sporazum o prelasku radnika u tvrtku INA MS, smatrajući da sadrži nedopuštene odredbe koje se protive društvenom moralu, temeljem čega ga treba proglasiti ništetnim.
portalnovosti