Razmišljam, kako bi bilo da osnujemo svoje popodne danas ili sutra, i kažemo nekom, radi kahve i sjećanja, nekom, možda i nekom s kim dugo nismo prozborili: navrati, kod kuće sam popodne.

Piše: Senja Perunović

Jesmo li slobodni? … sjećati se.

Bila jednom jedna zemlja. Zvala se Jugoslavija.  29. XI. Dan je Republike te.  Rekla bih, po dosta toga, bila je to zemlja i po.   Zemlja-i-po  gdje se živi miran, u osnovi zbrinut život: besplatni i doktor i škola i stančić (ne moraš ga kupovati, postoji pravo na stan sa normalnom stanarinom umjesto astronomskih stranjsko-valutnih visina), gdje posao nije sasvim nepoznata imenica, a penzija svakako stiže; snovi o autu i vikendici nisu totalno nerealni, kao ni godišnji odmor na plavom moru; imaš pasoš, o državljanstvu da i ne govorimo; i postoje moderna, vrhunska umjetnička vrenja i ostvarenja, i ćirilica i latinica su kao dobar-dan; i kavica, svugdje i svagdje, i … široka, topla, popodneva.

Par riječi o njima, velikim popodnevima. Njihovo doba nije predugo trajalo jer se društvo  prilogođavalo trzišnim pravilima o cjeđenju čovjeka do zadnjeg atoma snage.  Ali u vrijeme širokih popodneva, roditelji su odlazili na posao ranije pa su dolazili kući dok se još mogao i ručak skuhati ili završiti, a onda još uvijek imati dobar dio popodneva “za sebe“.  To su bila ta široka, topla popodneva: porodična, susjedsko-komšijska, lijena, snena, proćerdana,  kreativna; popodneva za partiju briškule, preferansa ili šaha, za tekmu-dvije odbojke ili graničara; za rad u fušu, krug biciklom, ili trk do trgovine, knjižnice ili obućara zvanog šuster.  To je bilo raskošno doba kad smo znali jedni drugima reći: što ne navratiš, kod kuće sam popodne. Jer popodneva su bila naša.  Imala su okus slobode, vlastitog vremena za sebe, i za sebe zajedno sa drugima.

Dakako, ni u zemlji-i-po  nije sve bilo bajkovito (kao da to uopće i treba  reći).  Ono što je bilo, skoro pa bajkovito, njeni su temelji.  A oni nisu bajkoviti zato što su nerealni.  Bajkoviti su jer su u njima ideje za još bolje, puno bolje društvo.  Zato se treba sjećati.  Mladi, pogledajte i usporedite.  Ostali, prisjetite se i pričajte.  Mladi, pogledajte ponovo.  Zar su dobre stvari nemoguće?  Što među ovim navedenima treba odmah zahtjevati?  Zašto ne?

Temelji zemlje-i-po      

  • Antifašizam, bez zadrške i izvrtanja.

  • Radnička prava, univerzalna u cijeloj zemlji i sa razvijajućim im mišićima.

  • Koncept samoupravljanja. Dragocjenost čija puna vrijednost čeka; tek teba da bude otkrivena.

  • Besplatno zdrastveno. Dragocjenost sama po sebi.

  • Besplatno školovanje. Još jedna dragocjenost do neba.  Dobro obrazovanje i sveučilišne diplome koje su priznavali univerziteti po bijelom svijetu.

  • Ravnopravnost i bratstvo i jedinstvo među narodima. Jedino zavedeni i samo-zavedeni negirat će to.  Neupućeni se mogu informirati. Također i oni prije navedeni. Za brzinski uvid može se pogledati tekst ove autorice.

  • Solidarnost duša, tj. direktna i indirektna između građana, ali i ona za manje razvijene republike i Kosovo, legalizirana na federalnom nivou.

  • Mir u zemlji i borba za nj u svekolikoj okolici.

  • Aktivno učestvovanje u Pokretu nesvrstanih.

  • Stanarska prava. Ah, gdje su ti dani!

  • Krediti koje su građani, ipak, mogli oootplaćivati.

  • Sjajna umjetnost.

  • Vrhunski feral „Feral Tribune“ .

  • „Praxis“ na Korčuli, i u pisanom obliku.

  • Odličan sport; i odličan, odličan rock.

  • Otvorene granice i pasoši za traperice, krpice i širenje vidika.

  • Otvorenost zemlje i građana za stranjske filmove, ploće, knjige, turiste.

  • Slobodno kretanje od Đevđelije do Maribora / Od Vardara do Triglava (simbol po izboru) bez viza, papira, putovnica i predrasuda (u ovo zadnje ne ubrajam onih 10-15 posto zatucanih); bez graničnih policajaca i njihovih sumnjičavih lica i zastrašujućih aparata za preispitivanje (identiteta).

  • Banke koje nisu naplaćivale proviziju za uslugu presipanja iz šupljeg u prazno. (To se počinjalo mijenjati u skladu sa mjenjanjem podloge i srca zemlje-i-po.)


Jednom riječju, zemlja-i-po  pokazuje se kao društvo na koje se misao o humanoj zajednici može osloniti u svom započinjanju kreiranja vizije takve zajednice.  Ona ima potencijal da ukaže na neke puteve izlaska iz noćne more eksploatacije, tržišta i užasne otuđenosti.  Da, zemlja-i-po  kao inspiracija.

Od Vardara pa do Triglava - Prkos protiv zaborava

Izraz od Vardara pa do Triglava, koji mi se donedavno činio kliše, u međuvremenu je izrastao u simbol prkosa. Prkosa protiv nasilnog zaborava na koji nas danomice tjeraju.  Danas  su državotvornoj vlasteli, novim „otmjenima“ i nacio-zatucanim stvari potaman jedino kad se Jugoslavija, ionako nestala, ipak još jednom prekriži i o njoj se ne progovora.  A kad se ipak spomene, potrudit će se da je zablate i s desna i s lijeva.  Prikazat će je kao mračni mrak i proglasiti najcrnjim tabuom. Postala je ne samo tabu namjenjen, i maltene zakonom naređen, građanima, već su im, u njihovoj državotvornoj treskavici, i knjige postale opasni svjedoci i preopasna podsjećanja na jednu bolju zemlju.  Zato što mislim da to treba ponovo i ponovo reći jer je tako važno, ponovit ću ovo.  Vlastela i tobožnji otmjeni, morali su onemogućiti i knjige da pričaju.  Počelo je odmah, uz njihov uspon, već 1990-tih.  Kao dio visokokulturne lomače od 2,8 miliona knjiga, knjiga (!), u Hrvatskoj pod čeličnom tiranijom HDZ-a, i Enciklopedija Jugoslavije, na primjer, poslana je u smrt.  U rezalište je otišlo 40.000 primjeraka enciklopedije (!); zato jer je ona bila slovo o Jugoslaviji– nestaloj, ali nerazumno privlačnoj zemlji.  Stvarno, čega se boje?

Razmišljam, kako bi bilo da osnujemo svoje popodne danas ili sutra, i kažemo nekom, radi kahve i sjećanja, nekom, možda i nekom s kim dugo nismo prozborili: navrati, kod kuće sam popodne.

tacno