''Ja sam od djetinjstva naučio svaku stvar zvati njezinim pravim imenom. Od toga načela i običaja, kad bi i mogao, ja neću za ničiju volju odstupiti, nego ili ću govoriti iskreno, kako mislim, ili, ako to nije dopušteno, ja ću mučati!” rekao je svojedobno dr. Ante Starčević.

Prema mojoj slobodnoj procjeni, aktualnim političkim elitama trebalo bi preporučiti postupati sukladno izjavi Oca domovine jer u ovome duboko zapaljivom, ideološki podijeljenome društvu jedino čime nas politička elita može spasiti je iskrenost komunikacije i ponašanja. Doista, “divide et impera” najbolji je opis onoga što se trenutno u ovoj zemlji događa s time što se onaj tko to čini, dojma sam, nalazi negdje daleko od ovih prostora.

Naše elite, jednostavno, ne izgledaju dovoljno pametne za cijeli taj konstrukt. Jer kada bi bili pametni, ne bi se ponašali po načelu "zdrpi i zbriši", nego bi se potrudili opstajati zajedno sa narodom u blagostanju za koji, opći je dojam, ova država ima velikoga potencijala. Naime, ostavimo po strani moje dojmove, činjenice su neumoljive, mi smo nacija izgubljenih generacija. Samo od obnove državnosti, dakle u 23 godine imali smo ih nekoliko. Braniteljsku, onu mojega godišta koja je žrtva pljačkaško-privatizacijske tranzicije, a sada imamo generaciju 40 i kusur postotaka mladih nezaposlenih ljudi.

Gdje se nalazi taj dividator i imperator možda je najbolje dokazivati nakanom davanja sviju voda na upravu Hrvatskim vodama koje su na popisu za novi val privatizacije, ali i tražiti među dioničarima i financijerima EBRD-a koji je, ovih dan, priopićio kako zemlje u kojima je provedena tranzicija vrlo vjerojatno nikada neće dostići razinu razvijenosti članica osnivačica Unije. Zadovoljenje ili ne kriterija mjerenja uspješnosti koje koristi ova banka ne govori samo o toj banci, nego mnogo više govori o nama tj. o onima koji su dobili mandate upravljati nama.

Kako sve može izaći na pravi put govori priopćenje onih koji bi trebali proizvoditi realne vrijednosti i biti nositelj razvoja. Hrvatska udruga poslodavaca, naime vapi za provođenjem strukturnih reformi, učinkovitijim javnim sektorom bez uhljeba koji tako vampirski sišu krv ovoga društva, a vapi i za labavljenjem porezne omče oko vrata gospodarstva.

Upravo je rast gospodarstva ono što može zaustaviti prognoze EBRD-a i zaustaviti zapaljive ideološke ratove u ovome društvu, jer kada narod bude “sit” mnogo će razumnije i jasnije moći razgovarati i dogovarati se o sadržaju umjesto sadašnje hiperemocije gladnih želuca koja nas dovodi do plodnoga tla za spomenute podjele.

Na sljedećim će parlamentarnim izborima, kako bi to postigli, biti potrebna pojava onih lista koje će nuditi sadržaj umjesto emocije, ali će biti potrebno i osvijestiti građansko glasovanje u tome smjeru. To je vrlo težak zadatak u zemlji gdje velike političke stranke bez iznimke, bilo regionalno, bilo nacionalno, kontroliraju svoje biračko tijelo kontrolom egzistencije čitavih obitelji kroz primanja iz naslova raznih potrebnih i nepotrebnih uhljebljenja.

Ipak, to će biti egzistencijalno važno ukoliko je još ikome stalo do opstanka ove države i ove nacije. Koplja se nakon 23 godine samostalnosti neće više lomiti u rovovima, sadržaj u politici nužan je preduvjet za očuvanje kakvog-takvog suvereniteta ovoga naroda koji je opasno ugrožen nesposobnošću hrvatske političke oligarhije i njihovom servilnošću prema njihovim sponzorima.

Kao što se vidi, ja šutjeti neću, a vi?

Izvor: SEEbiz