Ovih dana u ‘Građansku inicijativu – udrugu za zaštitu okoliša i prirode’ stigao je odgovor iz Kabineta ministra Ministarstva zaštite okoliša i prirode RH (vidi prilog).

Tako, temeljem čl. 17. st. 2. Zakona o pravu na pristup informacijama dostavljena je  obavijest na zahtjev Građanske inicijative u svezi TE Stanari. Odgovor je vrlo interesantan  i iz njega jednostavno se mogu zaključiti neke za Brođane vrlo bitne stvari! Da idemo redom:

Kako i piše u odgovoru: "Ministarstvo zaštite okoliša i prirode nije zaprimilo notifikaciju Bosne i Hercegovine sukladno članku 3. Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica (Espoo Konvencija) za zahvat TE Stanari."

Po svim elementima međunarodne suradnje, Vlada Bosne i Hercegovine bila je dužna osigurati spomenutu notifikaciju. Za usporedbu može se povući paralela između dvije termoelektrane (TE Stanari i TE Slavonski Brod) u dvije susjedne države (BiH i RH) i pristup dvaju ministarstva zaštite okoliša, kao i vlade (BiH i RH).

Iz te usporedbe se vidi, kako je nedavno na stranicama Vlade RS su objavljeni svi dokumenti vezani za notifikaciju oko zahvata TE Slavonski Brod (zvana Čermakova TE), vidi link:

http://www.vladars.net/sr-sp-cyrl/vlada/ministarstva/mgr/Documents/notifikacija%20za%20bih%20prema%20espooxte-to%20sbx241013.pdf !

Tako, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode RH, kao i sam investitor su omogućili da svi građani susjedne države Bosne i Hercegovine, odnosno  Republike Srpske budu informirani o svim detaljima projektne dokumentacije TE Slavonski Brod, to (skoro u isto vrijeme) kada su bili informirani Brođani i ostali građani naše Županije, pa i šire: građani RH.

Dok u isto vrijeme zbog određene nonšalancija same Vlade ili Ministarstva zaštite okoliša BiH i/ili RS nije odrađen sličan posao za TE Stanari! Jedino što je pozitivno proizašlo iz zahtjeva Građanske inicijative je kako u spomenutom odgovoru piše, da će se "sukladno stavku 7. članka 3. Espoo Konvencije, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode zatražit od nadležnih tijela Bosne i Hercegovine informacije o navedenom zahvatu kako bi se utvrdila potreba prekogranične procjene utjecaja na okoliš."

Ne trebamo iznova istaći, da se TE Stanari nalazi sjeverozapadno od Doboja, najviše 40 km zračne linije od Sl. Broda i da je vrlo moguće negativni utjecaj zagađenja i na ovako onečišćen brodski zrak.

Posebno je zabrinjavajuća studija koju je naručio Centar za životnu sredinu iz Banja Luke, po kojoj se u provedenoj analizi tvrdi: Zagađenje iz termoelektrane u Stanarima koju gradi firma EFT bi moglo dostići nivoe 2-10 puta više nego što to dopuštaju direktive Evropske unije“. Vidi link:

http://czzs.org/novi-izvjestaj-o-klimatskim-promjenama-poziva-na-hitno-djelovanje/

MZOIP 1MZOIP 2