Reducira li se značenjsko određenje politike samo na spretnost i  makijavelističku vještinu vladanja, dakle, na svojevrstan obrt i praksu “obrade” društva, automatski se nameće i pitanje gdje i kako “obrtnik” crpi znanja o rečenom umijeću. U svom političkom predživotu, u koji nije bilo uključeno profesionalno političko djelanje, političari su po zanimanju bili električari, bravari, književnici, profesori, generali, ekonomisti, pravnici, liječnici...Nema sumnje, dakle, da dolaskom u političku radionicu unose iskustvo, navike, metode rada, a poneki i alat svog prvotnog zanata.

Izmučena brodska javnost ne prestaje se pitati što je, u rečenom smislu, sa sobom donio, i što sve od svojih dosadašnjih znanja, vještina i instrumenata, u političkoj radionici brodske uprave upotrebljava njezin prvi čovjek, u povijesti Broda najdugovječniji gradonačelnik, dr. Mirko Duspara, specijalist anestezije, reanimacije i intenzivnog liječenja, neizostavni faktor svakog kirurškog tima. Podsjetimo da opća anestezija podrazumijeva primjenu posebne skupine lijekova koji organizmu osiguravaju potpuno odsustvo svijesti (amnezija.)

Iskazana znatiželja i spontano preovladavajuće očekivanje da šef gradskog poglavarstva, na političkom poslu treba izvršiti (samo) transfer svojih liječničkih sposobnosti, imaju, na prvi pogled, puno opravdanje u argumentiranoj ocjeni da je Slavonski Brod godinama teški bolesnik na Savi, kome su za ozdravljenje potrebni radikalni kirurški zahvati odnosno prethodna  ansteziološka priprema i tretman. Prema tome, može se reči da je grad ima pravog čovjeka na pravom mjestu koji kombinira inhalacijsku i intravensku anesteziju, a u ponekom slučaju i rektalnu.

Kirurgija je, podsjetimo se, medicinska grana koja se sastoji od provođenja operativnih zahvata na živoj, anesteziranoj osobi rukom i uz pomoć kirurških instrumenata. Instrumenti su sterilizirani, nosi se posebna odjeća, peru se ruke, navlače se rukavice, operativni tijek nadgleda ekipa na čelu s glavnim kirurgom, a gubitak krvi nadoknađuje se transfuzijom dobrovoljnih davatelja. Pregleda li se pozorno podugačka lista bolesti koje godinama iscrpljuju i unakazuju brodski organizam, s priloženom anamnezom i dokumentacijom o dosadašnjim neodgovarajućim pokušajima terapije, zaista nije teško zaključiti da su operacijski stol, anastezija i skalpel više nego neophodni. A što drugo upotrijebiti, jer grad ne pati od ravnih stopala i nadutosti, nego su ga napali: gangrena pojedinih udova, iskrivljena kičma, nokti urasli u meso, kamenci u bubrezima, ogrozdale vene, začepljenje krvnih žila, čir na želucu, polomljene kosti, opekotine trećeg stupnja, tumor pluća s metastazama...?

Stoga nije teško za pretpostaviti da je dr. Duspara odabrao ekipu provjerenih stručnjaka s kojom će u povjerenju i bez milosti otvarati tijelo Broda. No, već tu pomalo prestaju izravne analogije sa strogim pravilima suvremene kirurgije i anesteziolgije. Naime, mnoge političke operacije on obavlja s kirurzima bez rukavica, ali koji su oprali ruke od svega, uz pomoć zahrđalih instrumenta, krv koja se izgubi kupuje se, a brojni zahvati rade se naživo, na gradu-pacijentu koji budan prati pokrete skalpela, na kome nije provedena terapija bola, sa šapom medicinskih tehničara na ustima kako se ne bi čulo zapomaganje.

Važno je znati da skalpel i rezovi ne smiju biti odvojeni i suprotstavljeni, jer za uspješan ishod predstojećih društveno-političkih, komunalnih, razvojnih i turističkih (!!) operacija oni moraju biti jedno. Moraju biti stopljeni u mehaničkom zahvatu spašavanja gradskog organizma bez obzira bilo anestezije ili ne. A šavovi neka se i vide. Nije Brod djevojka u bikiniju na Poloju.