Drago Jakovčević, profesor na Ekonomskom fakultetu







Europska komisija u utorak je pismenom procedurom utvrdila postojanje prekomjernog deficita u Hrvatskoj te predložila mišljenje Vijeću ministara EU da Hrvatskoj odredi rok da do kraja 2016. godine svoj proračunski deficit spusti ispod tri posto.  
Ulazak Hrvatske u proceduru prekomjernog deficita za Business.hr komentira profesor Ekonomskog fakulteta Drago Jakovčević.

Kako komentirate činjenicu da je Hrvatska dobila godinu dana više nego što je uobičajeno?


To je očekivano. Procedura prekomjernog deficita nije kazna nego konstatacija činjeničnog stanja. Probili smo gabarite i dali su nam tri godine da deficit svedemo na 2,7 posto BDP-a. Za mene je ključno, ako je proračunski deficit usmjeren na poticanje gospodarske aktivnosti onda je opravdan. Sve drugo je nelogično i neracionalno.

Povećava li ulazak Hrvatske u proceduru prekomjernog deficita vjerojatnost dolaska MMF-a?


Pitanje MMF-a je za mene manje važno jer će oni kao i drugi tražiti konkretan model fiskalne konsolidacije. Ako imate model važno je implementirati ono što ste obećali onima kojim odlučuju o vašoj sudbini. Ovdje se zapravo radi o rejtingu jer ako je on špekulativan poput našeg postavlja se pitanje možemo li mi dalje izdržati takve troškove financiranja.

Mađarska je, primjerice, smanjila spread i postala manje rizična što znači da se može jednostavnije zaduživati te je izašla iz procedure prekomjernog deficita. Uspjela je zato što je promjenila model makroekonomskog razvoja na čemu i mi moramo ustrajati.

Hoće li Hrvatska uspjeti do kraja 2016. dovesti proračunski deficit u zadane gabarite?


To me podsjeća na onu: „Pacijent umro, operacija uspjela“. Bojim se da ćemo uspjeti, ali ne znam tko će preživjeti. Moramo potaknuti gospodarsku aktivnost jer nam je standard jako nizak. U šest godina smo imali inflaciju od 22, a Europska Unija od 17 posto. Kada vam u šest godina vrijednost valute padne 22 posto tada to znači da mi za jednu petinu lošije živimo i to sve pod pretpostavkom da nam se nisu smanjile plaće što kod nas nije slučaj. Prema tome, mi smo stvarno na pragu siromaštva.

Izvor: business