Nešto preko pola europskog proračuna puni se uplatama koje zemlje članice izdvajaju kao postotak svojeg BDP-a te se upravo oko ove stavke europski čelnici ovih dana najviše krve i glođu. Nešto preko dvanaest posto slijeva se kao postotak od prikupljenog PDV-a u zemljama članicama, a oko petnaest posto dolazi od carinskih pristojbi i drugih dadžbina koje se naplate na vanjskim granicama Europske unije. Naposljetku, oko dvanaest posto prihoda dolazi od poreza na plaće zaposlenika institucija Europske unije, oročene štednje, naplaćenih kazni te doprinosa trećih zemalja (Švicarska, Norveška, Island, Lihtenštajn), odnosno članica Europske slobodne trgovinske zone (EFTA).
U prošlom financijskom okviru skoro pola europskog proračuna odlazilo je na projekte usmjerene infrastrukturnom i regionalnom razvoju, kao i rastu u području razvoja radnih mjesta, inovativnosti i slično. Drugim riječima, to je uključivalo sve famozne europske projekte i povlačenje sredstava iz europskih fondova. Ako ste na gradskom autobusu primijetili naljepnicu s nekakvim europskim logotipom ili na panou na ulazu u školu svojega djeteta, radi se o projektu sufinanciranom tim sredstvima. Daljnjih gotovo četrdeset posto otpada na poljoprivrednu, ribarsku i šumarsku politiku, kao i mjere ruralnog razvoja i zaštite okoliša. Manje od dva posto Europska je unija u prethodnom razdoblju ukupno odvajala za sigurnost granica, sustav azila, ali i kulturu, a nešto preko šest posto na projekte razvojne pomoći i suradnje, prvenstveno u zemljama subsaharske Afrike i Latinske Amerike, ali i, primjerice, na Zapadnoj obali. Na administraciju (čitaj: plaće službenika i dužnosnika u Bruxellesu, Strasbourgu i Luxembourgu) odlazilo je nešto ispod šest i pol posto, a mali, no značajan dio (0,003%) odvajan je za posebne kompenzacije za Hrvatsku, isposlovane za vrijeme pretpristupnih pregovora, što se uvelike temelje na odobrenim sredstvima za razminiranje.
Novac, solidarnost i pošteni tretman
Nije Europska unija jedini politički sustav u kojemu svjedočimo ili smo mogli svjedočiti napetosti između sastavnica u pogledu zajedničkih financija, međusobnih obaveza ili pak poštenog razrezivanja doprinosa sukladno dobrovoljnoj ili prisilnoj solidarnosti. Za vrijeme vrhunca grčke dužničke krize njemačke su bulevarske novine brujale o tome kako ne žele plaćati 'južnjačke neradnike'. U susjednoj Italiji, čija (ne)sposobnost upravljanja epidemijom koronavirusa također ima svoju političko-regionalnu komponentu,
Umberto Bossi, vođa tadašnje Sjeverne lige, 'puntao' je svoje sjevernjake protiv talijanskog juga koji im 'otima teško stečen novac'. Katalonski političari koji se zalažu za neovisnost ili makar federalizaciju Španjolske često izvlače argument kako se bogatom sjeveru (Katalonija, Baskija) oduzimaju sredstva da bi se namirio neproduktivni jug (Andaluzija).
Naposljetku, u jugoslavenskoj federaciji razvijenije su republike odvajale značajna sredstva kroz 'fond federacije za kreditiranje razvoja', uz vrlo upitne konačne rezultate jer su se s vremenom razlike u razini razvoja
povećavale, a ne smanjivale. Ne čudi stoga to što se uz Hrvatsko proljeće vezivao poklič 'Ne damo naše devize' i argument kako naša zemlja previše uplaćuje, a premalo dobiva nazad.
Oda radosti
Prijepori između 'štedljivaca' i 'kohezivaca', 'razvijača' i 'suzdržanih' zapravo jako dobro ocrtavaju razlike između
postmaterijalističkih vrijednosti koje stavljaju naglasak na okoliš, ljudska prava i marginalizirane skupine, kao i na osobni razvoj, te sve više prevladavaju na zapadu kontinenta, dok su na istoku izraženije vrijednosti materijalnog samoodržanja, a koje proizlaze iz iskustva neimaštine i nezadovoljenog osjećaja ekonomske sigurnosti. Ovaj vrijednosni rascjep bio je duboko vidljiv i na europskim izborima. Mnogi su govorili o 'zelenom valu' koji je preplavio Europu, zaboravivši kako su ekološke stranke prvenstveno doživjele uspjeh na Zapadu, dok Istok nije (još) prepoznao njihove teme.
Konačno, prilika je ovo za Europsku uniju da utvrdi je li samo brak iz interesa ili pak doista sudbinska zajednica vrijednosti u kojoj su zemlje članice okupljene jer ih povezuje nešto što možemo nazvati europskim identitetom, svijesti o zajedničkoj pozvanosti na suoblikovanje sretnoga života na Starome kontinentu, uz čist zrak i jednake mogućnosti. Stihovi 'Ode radosti', europske himne, kažu: 'Kad nas tvoja moć izmiri/ Nestat mora razdor sav./ Svaki čovjek brat je drugom/ Tvoj kad divni slijedi put.' Ostaje pitanje donosi li radost više eura ili su oni pak uzrok razdora, a radost postići - viša je to umjetnost.
tportal