Poslije manifesne Noći knjige nastavljaju se njeni uobičajeni dani. Poslije glamuroznog programa dolazi redovno posuđivanje za jednu kunu, na trideset dana. Poslije posjete event-egzibicionista, wannabe čitača i predstavnika lokalnih medija, vraćaju se studenti, učenici, umirovljenici i ostali istinski uživatelji u ukoričenim riječima, izmaštanim svjetovima, znanju i doživljaju šuštećeg listanja stranica. Raj sam uvijek zamišljao kao nekakvu biblioteku, rekao je Jorge Luis Borges). Dolaze mnogi Brođani-čitatelji knjiga cijelu godinu u svoj raj. Jer, napisao je Andrić, ostati ravnodušan prema knjizi znači lakomisleno osiromašiti svoj život.

I ove godine manifestacijom Noć knjige¹ u Hrvatskoj je obilježen Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja), kao i Dan hrvatske knjige (22. travnja). U tom povodu knjižare i knjižnice na širem području RH, te drugi uobičajeni prostori za promoviranje knjiga i autora, postali su mjesto odvijanja raznovrsnog i širokoj publici zanimljivog programa, koji je trajao od 18 sati do 1 sat iza ponoći, a ove godine bile su uključene i matineje u prijepodnevnim i poslijepodnevnim satima u školskim knjižnicama. Noć knjige održana je i u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod.

Od organizacije raznih Dana i Noći u Hrvatskoj, naravno, i u provincijalnom Brodu, nedostaje još samo ona koja bi se zvala Noć nezaposlenih. Griješim, ona već postoji i traje cijelu godinu, dvostruko duže od polarne. A i hladnija je. Mrak je sve veći i sve je veselije (bez mondenih haljina i šešira kao u brodskoj Noći knjiga!!). Ipak, sugeriramo da se glavna lokalna Noć (datum po izboru ravnatelja ) održi u hodnicima Zavoda za zapošljavanje, s posluženjem od klin-čorbe i s izložbom radnih knjižica bez žigova i kartona sa žigovima.

I to su knjige nečijih života!

______________________________________________________________

¹ Manifestacija “Noć knjige” pokrenuta je na inicijativu Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore i udruge Knjižni blok, kojima su se u organizaciji pridružili Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, te portal za knjigu i kulturu Moderna vremena Info.

Realizaciju ovogodišnjeg programa financijski su pomogli Udruga za zaštitu prava nakladnika ZANA i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.

Program obilježavanja Svjetskog dana knjige i autorskih prava podržava Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO.