Gotovina nikako da izumre u velikom dijelu svijeta. Preuzimanje novčanica s bankomata je nešto sasvim uobičajeno i praktički je stvar navike. Upravo na to računaju i hakeri, koji mogu dobiti pristup vašim karticama ako ne obratite pažnju na ove znakove
Gadgeti kojima se služe hakeri
Kako bi kriminalci ukrali novac s vašeg bankovnog računa, moraju imati kopiju dvije stvari - informaciju s magnetne trake vaše kartice te PIN broj. Za krađu tih podataka oni se služe s tri uređaja:
- Tzv. 'ubirači' (skimmers) su uređaji koji učitavaju informacije s magnetne trake kartice. Oni se nalaze priključeni s gornje strane na utoru za kartice bankomata. Kada netko umetne karticu, podaci se prenose na ubirač i paralelno s tim na drugi uređaj u vlasništvu kriminalca.
- Bez PIN-a kriminalac i dalje ne može mnogo. Upravo stoga se u paru s ubiračem koriste i skrivene kamerice. Njihova zadaća je jednostavna - snimiti PIN broj dok ga korisnik unosi na bankomat.
- Za istu svrhu (dobivanje PIN-a), kriminalci znaju montirati i lažnu tipkovnicu umjesto one na bankomatu
Problem je itekako stvaran
Nedavno su rumunjski lopovi operirali na 12 bankomata na zagrebačkom, kvarnerskom i istarskom području te ukrali više od milijun i pol kuna. Zagrebačka policija izvijestila je kako su uhitili petoricu osumnjičenih, kao i pripadajuću opremu kojom su izvodili kriminalne radnje.
Lako je odmahnuti rukom i pomisliti da se to teško može odviti na bankomatima u gradu, no dovoljan je tek dašak nepažnje (ili ranije spomenuto oslanjanje na naviku) - i golema svota novca može biti ukradena, a da toga niste ni svjesni neko vrijeme.
Kako uočiti problematične bankomate?
Pronaći 'ubirača' kojeg su postavili kriminalci je izrazito teško, jer su napravljeni tako da potpuno odgovaraju onom što je već na bankomatima. Ipak, valja baciti oko na sljedeće detalje:
- Ogrebotine oko utora za umetanje kartice, pukotine, ili bilo kakva druga oštećenja (pa i ona najmanja). S obzirom da ljudi u bankomate umeću tek kartice, teško je baš napraviti pukotine u plastičnom ili metalnom kućištu pa odmah treba biti sumnjičav.
Više detalja o ovoj slici moguće je pročitati na stranicama Aarona Poffenbergera.
- Pored samog utora za umetanje kartica, treba obratiti pažnju i na kompletan dizajn bankomata. U slučaju da ima neobičnih istaknutih karakteristika koje nemaju posebnu funkciju (poput kakvog objekta koji dizajnom odudara od ostatka kućišta), opet valja ignorirati bankomat.
- Isto vrijedi i za različito obojane karakteristike, koje teksturom, materijalom ili drugačije odstupaju od bankomata
- Neujednačen utor za karticu ili utor nad kojim se nalazi istaknuti dio koji ne izgleda kao dio bankomata
Kako se dodatno zaštititi?
Pravila za ovo su jednostavna, a neka su već poznata vlasnicima kartica koji često posjećuju bankomate.
- Prvo i osnovno je pokrivanje tipkovnice prilikom upisa PIN-a. Na taj način se može spriječiti snimanje broja kamericom, ako ništa drugo.
- Valja koristiti karticu koja na sebi ima integriran čip. Kopiranje informacija s magnetne trakice kartice je relativno jednostavno, dok je čip posve druga priča.
- Od banke valja zatražiti slanje SMS poruka kad god se uzima novac s kartice. Čim prije dobijete informaciju o nečem takvom, prije ćete moći reagirati
- Koristite bankomate smještene na jasno vidljivim i zaštićenim lokacijama - poput samih ulaza u banke i druge objekte pod video nadzorom
- Koristite zasebnu karticu kada putujete u inozemstvo te postavite limite na sredstva koja je moguće dignuti s njih
tportal