Poštovane/i,

Prinuđeni smo reagirati na priopćenje MZOIP RH, objavu možete pronaći u privitku.
U obje objave samo tražimo više skrbi i razumijevanja za Slavonski Brod od strane RH i EU, nudimo konkretna rješenja u skladu sa naputcima EU.

Evo zašto:
Nedavno istraživanje koje je provela Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pokazuje da onečišćenje sitnim česticama (PM2,5, odnosno količina lebdećih čestica ne premašuje promjer od 2,5 mikrona) može biti veća opasnost za zdravlje nego što se to u prošlosti smatralo. Prema „Izvješću o zdravstvenim aspektima onečišćenja zraka“ Svjetske zdravstvene organizacije, dugotrajna izloženost finim česticama može uzrokovati aterosklerozu, neželjene ishode trudnoće i bolesti dišnih putova kod djece. Istraživanje upućuje i na moguću vezu između neurološkog razvoja, kognitivne funkcije i dijabetesa te naglašava uzročno-posljedičnu vezu između PM2,5 i kardiovaskularnih, odnosno smrti uzrokovanih bolestima dišnih putova.

http://www.eea.europa.eu/hr/signals/signals-2013/clanci/svaki-nas-udisaj

____________________

 

Nepobitna je činjenica da nema održivog razvoja bez poštivanja standarda zaštite okoliša. Javni istup gradske organizacije ORaH-a u Slavonskom Brodu u javnom je interesu i potpora je apelu i opravdanim zahtjevima građana za rješavanjem nagomilanih problema koji opterećuju ovaj grad. Onečišćenje zraka koje dolazi s druge strane granice građani Slavonskog Broda uživaju ve ć godinama. Modernizacija postrojenja u rafineriji Bosanskog Broda najavljivana je već nekoliko puta, uporaba plina kao pogonskog energenta u rafineriji također, pa i samo napuštanje djelatnosti od strane rusk og investitora. Međutim, rafinerija i dalje nastavlja rad na preradi nafte i proizvodnji onečišćenja zraka duž granice s Hrvatskom.

Veliki broj dosadašnjih posjeta hrvatskih ministara, predsjednika i dužnosnika država iz okruženja te brojni obilasci, snimanja stanja, razgovori i dogovori nisu rezultirali poboljšanjem stanja na terenu. Ulaganja u mjerne stanice, izrade studija i elaborata jest pohvalno, ali samo po sebi neće iznjedriti sveobuhvatno rješenje problema. Kako se navodi u pr iopćenju službe za odnose s javnošću Ministarstva za zaštitu okoliša i prirode (9. ožujak 2015), rješavanje problema onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu jedan je od njihovih ključnih prioriteta

ORaH stoga poziva MZOIP da svoju energiju i resurse usmjeri na rješavanje o čitih problema u Brodu, a ne na rasprave s ORaH-om. Predlažemo da Ministarstv o problem zagađenja u Slavonskom Brodu rješava radom na razini Europske unije (prema BiH) te suradnjom sa Slavonskim Brodom.

Kako se radi o zagađenju koje ima međunarodni karakter, prava adresa za potenciranje trajnog rješenja problema je Bruxelles. Tražimo od resornog ministra aktivno i konstruktivno sudjelovanje u okviru Vijeća Europske unije kako bi se pitanje rješilo u suradnj i EU s BiH. Nadalje, tražimo suradnju resornog ministarstva, Vlade RH i gradonačelnika Slavonskog Broda na izjednačavanju posebnog statusa Grada sa statusom ostatka županije – područje od posebne državne skrbi – kako bi osigurali ve ću vjerojatnost provođenja projekata Fonda za zaštitu okoliša i energetsk u učinkovitost. Ključ rješenja i dalje je u rukama resornog Ministarstva, odnosno Vlade Republike Hrvatske.

Gradska organizacija ORaH Slavonski Brod o svim temama od javnog interesa komunicirat će i ubuduće otvoreno i nuditi adekvatna rješenja utemeljena na vlastitom Programu, kako s jedinicama lokalne samouprave, tako i s resornim ministarstvima. Međusobno uvažavanje i konstruktivna suradnja pri tome moraju biti na prvom mjestu.
Mladen Sudar
GO ORaH Slavonski Brod