Suočeni s bezizlaznom situacijom, radnici u grčkoj tvornici Viomihaniki Metalleutiki na sjeveru zemlje, odlučili su preuzeti stvari u svoje ruke - na generalnoj radničkoj skupštini 40 radnika je proglasilo okupaciju i samoupravljanje tvornicom. Tvornica je dio korporacije Philkeram Johnson sa sjedištem u Solunu koja se bavi keramikom. Tvornica Viomihaniki Metalleutiki spada u rudarsku industriju.
Radnici u proglasu objašnjavaju kako je kompanija odustala od tvornice i radnika još u svibnju 2011, no, radnici se nisu povukli - i dalje redovno dolaze na smjene i čuvaju svu opremu kako ista ne bi bila ukradena ili preuzeta od strane administracije. Tvrde kako je njihovo pravo, kao i svih radnika, pružiti odlučan otpor izrabljivanju radničke klase od strane države i krupnog kapitala.

Zahtijevaju da se njihov proglas i prijedlog uvaži i da im se zakonski prizna njihov status radničke kooperacije. Unatoč formalnom zahtjevu kojeg su zajedno donijeli jučer na skupštini u Solunu, radnici nemaju nikakvih iluzija - tako se i u samom proglasu navodi kako su svjesni da će ih država i kapital sada napasti svom silom, kako njihova odluka ne bi postala snažan presedan i primjer otpora svim drugim radnicima. No, ističu kako su spremni na borbu i pozivaju sve druge radnike u tvornicama i u korporacijama da preuzmu svoja radna mjesta i proglase radničku samoupravu. Hrabri radnici također ističu kako je radničko samoupravljanje jedina realna alternativa kapitalističkom izrabljivanju i degradaciji cijele radničke klase.

Prenosimo vam proglas u cijelosti:

Proglas otpora u tvornici VIOMIHANIKI METALLEYTIKI (rudarska industrija) u Solunu

"Administracija tvornice Viomihaniki Metalleutiki, podružnice kompanije Filkeram-Johnson, napustila je tvornicu i njene radnike u svibnju 2011. Kao odgovor, radnici su apstinirali od rada (prema zakonskom pravu radnik može prestati s radom ukoliko poslodavac kasni s isplatom plaća) od rujna 2011. Radnički sindikat Viomihaniki Metalleutiki je organizirao 40 radnika koji su i dalje aktivni, godinu dana nakon zatvaranja tvornice, obavljaju smjene u tvornici kako bi se čuvala oprema da je ne uzme administracija ili da ne bi bila ukradena. Svi radnici također sudjeluju u generalnim skupštinama.

Prijedlog ove udruge, kako bi se izbjegla propast - jer administracija je navela kako neće ponovno otvarati tvornicu, zbog nedostatka sredstava - je da se tvornica prepusti u kontrolu radnika, pozitivno se o tome izjasnilo 98% radnika koji su sudjelovali na generalnoj skupštini. Nadalje, uz zahtjev da cijela tvornica pređe u ruke radnika, traži se da i svi članovi administracije i radnici koji sjede u administrativnom vijeću podnesu ostavku, bez ikakvih pretenzija na budućnost radničkog samoupravljanja tvornicom.

Glede inicijalnog kapitala, koji je nužan za operaciju tvornice, prijedlog radnika je da Grčka Organizacija za Zapošljavanje (OAED) isplati unaprijed sume na koje su obvezani još od ranije.

Konačno, radnici tvornice Viomihaniki Metalleutiki zahtijevaju uvođenje zakonskog statusa za kooperativno poduzeće, kako bi se njihova i buduće inicijative mogle i pravno pokriti.

U borbi radnika tvornice Viomihaniki Metalleutiki, uz jasne vrednote koje vidimo u borbi i zahtjevima svih radnika, također prepoznajemo i dodatne vrijednosti koje su sastavni dio ovog prijedloga za samoupravljanjem. Mi vjerujemo kako je okupacija i ponovno pokretanje tvornica i korporacija od strane njihovih radnika jedina realna alternativa uoči sve veće eksploatacije radničke klase. Samoorganizacija tvornica koje su se zatvorile je jedini prijedlog koji ima snagu mobilizirati radničku klasu koja - živeći pod stalnim strahom od nezaposlenosti - više ne nalazi drugog načina kojime bi pružila otpor.

Svjesni smo teškoća s kojima ćemo se suočiti u ovoj borbi za radničko samoupravljanje tvornice, država i kapital će se žestoko boriti protiv nas - jer naša potencijalna pobjeda bi stvorila presedan i primjer kojeg bi slijedili svi drugi pokreti radničkog otpora u zemlji. Pitanje 'u čijim rukama se nalaze sredstva proizvodnje' je pitanje života ili smrti za radničku klasu koja je gurnuta u degradaciju. Iz tog razloga, radnički otpor orijentiran u ovome pravcu - i snage solidarnosti s ovim otporom - moraju se pripremiti za sukob s državom i administracijom kako bi se okupacija pretvorila u proizvodnju pod upravom radničkog samoupravljanja.

Ovim putem pozivamo sve sindikate, organizacije i radnike da stanu u znak solidarnosti s borbom radnika tvornice VIOMIHANIKI METALLEYTIKI i da aktivno podupru radnike financijski i politički.

 

Izvor: www.advance.hr