Utočište Juliana Assangea u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu pretvoreno je u malu trgovinu užasa. U posljednjih sedam mjeseci bio je uglavnom odsječen od komunikacije s vanjskim svijetom. Njegovo ekvadorsko državljanstvo, koje mu je dodijeljeno kao tražitelju azila, u postupku je opoziva. Njegovo zdravlje je narušeno. Uskraćena mu je medicinska skrb. Njegovi napori za pravnu naknadu paralizirani su obuzdavajućim odredbama, uključujući ekvadorske naredbe da ne može javno objaviti svoje stanje unutar veleposlanstva u borbi protiv ukidanja njegovog ekvadorskog državljanstva.
Australski premijer Scott Morrison odbio je posredovati u ime Assangea, australskog državljanina, iako nova vlada u Ekvadoru, koju vodi Lenín Moreno - koji naziva Assangea "naslijeđenim problemom" i preprekom za bolje odnose s Washingtonom, čini život osnivača WikiLeaksa u veleposlanstvu nepodnošljivim. Gotovo svakodnevno, veleposlanstvo uvodi oštrije mjere za Assangea, uključujući i to ga da tjeraju da plaća medicinske račune, postavljajući nejasna pravila o tome kako se treba brinuti za svoju mačku i zahtijevajući da izvršava niz ponižavajućih kućanskih poslova.
Ekvadorci, neskloni tome da izbace Assangea nakon što su mu dodjelili politički azil i državljanstvo, namjeravaju učiniti njegovu egzisteniciju tako neugodnom da on pristane da napusti veleposlanstva i bude uhićen od Britanaca i izručen Sjedinjenim Državama. Bivši predsjednik Ekvadora, Rafael Correa, čija je vlada odobrila izdavanje političkog azila, opisuje trenutne životne uvjete Assangea kao "mučenje".
Njegova majka, Christine Assange, izjavila je u nedavnoj video pritužbi,
"Unatoč tome što je Julian višestruko nagrađivani novinar, mnogo voljen i cijenjen zbog hrabrih otkrića o ozbiljnim, visokim zločinima i korupciji u ime javnog interesa, on je sada sam, bolestan, bolno ušutkan u samici, odsječen od svakog kontakta i muči ga se u u srcu Londona. Moderni kavez političkih zatvorenika više nije Londonski toranj, već ekvadorsko veleposlanstvo.
"Evo činjenica, Julian je pritvoren skoro osam godina bez optužbe. Tako je, bez optužbe. U proteklih šest godina vlada Ujedinjenog Kraljevstva odbilo je njegov zahtjev za pristup osnovnim zdravstvenim potrebama, svježem zraku, vježbanju, suncu za vitamin D i pristup pravilnoj stomatološkoj i medicinskoj skrbi, zbog čega mu se zdravlje ozbiljno pogoršalo. Njegovi doktori nakon pregleda upozorili su da su njegovi uvjeti pritvora opasni po život. Sporo i okrutno ubojstvo se događa pred našim očima u veleposlanstvu u Londonu".
"Godine 2016., nakon temeljite istrage, Ujedinjeni narodi su odlučili da su Julianova zakonska i ljudska prava povrijeđena u više navrata", rekla je ona.
"Ilegalno je pritvoren od 2010. godine. I oni su naredili njegovo trenutačno puštanje na slobodu, siguran prijelaz i naknadu. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva odbila se povinovati odluci UN-a. Američka vlada je odredila Julianovo uhićenje prioritetnim. Žele zaobići njegovi zaštitu u SAD-u u skladu s Prvim amandmanom optužujući ga za špijunažu. Ništa ih neće zaustaviti da to učine. "
"Kao rezultat američkog pritiska na Ekvador njegov azil je sada pod izravnom prijetnjom. Američki pritisak na novog predsjednika Ekvadora rezultirao je da je Julian postavljen u strogu i tešku izolaciju u posljednjih sedam mjeseci, lišen bilo kakvog kontakta sa svojom obitelji i prijateljima. Samo su ga njegovi odvjetnici mogli vidjeti. Prije dva tjedna stvari su se znatno pogoršale. Bivši predsjednik Ekvadora, Rafael Correa, koji je s pravom dao politički azil Julianu zbog američkih prijetnji njegovom životu i slobodi, javno je upozorio kada je američki podpredsjednik Mike Pence nedavno posjetio Ekvador da je dogovoreno da se Julian preda SAD-u. On je izjavio da je zbog političkih troškova protjerivanja Juliana iz njihovog veleposlanstva bio previsok, plan bio da ga se mentalno slomi. Novi, nemogući, nečovječni protokol proveden je u veleposlanstvu da ga se muči do one točke gdje će se slomiti i biti prisiljen da ode".
Assange je nekoć bio slavljen i tražen od nekih najvećih medijskih organizacija na svijetu, uključujući The New York Times i The Guardian, zbog informacija koje je imao. No, jednom kada je otkrio materijal koji dokumentira američke ratne zločine, od kojih je većinu pružila Chelsea Manning, i kad su ga ti mediji objavili, on je bio gurnut u stranu i demoniziran. Procurjeli dokument Pentagona koje je pripremio Cyber Counter Intelligence Assessment Branch od 8. ožujka 2008, otkrio je crnu propagandnu kampanju kako bi diskreditirali WikiLeakes i Assangea. U dokumentu se kaže da bi klevetnička kampanja trebala uništiti "osjećaj povjerenja" koji je "centar gravitacije" WikiLeaksa i ocrniti reputaciju Assangea. Uglavnom je to djelovalo. Assange je posebno oklevetan zbog objavljivanja 70.000 hakiranih e-mailova koje pripadaju Demokratskom nacionalnom odboru (DNC) i višim demokratskim dužnosnicima. Demokrati i bivši direktor FBI-a James Comey izjavili su da su e-mailovi kopirani s računa Johna Podeste, šefa kampanje demokratske kandidatkinje Hillary Clinton, od strane ruskih vladinih hakera. Comey je izjavio da su poruke vjerojatno dostavljene WikiLeaksu putem posrednika. Assange je izjavio da e-mailove nisu dostavili "državni akteri".
Demokratska stranka - pokušavajući prebaciti krivicu svog poraza u izborima na rusko "miješanje" umjesto groteskne nejednakosti prihoda, izdaje radničke klase, gubitka građanskih sloboda, deindustrijalizacije i korporativnog državnog udara koji je stranka pomogla orkestrirati - napada Assangea kao izdajnika, iako nije državljanin SAD-a. Niti je on špijun. Nije vezan nikakvim zakonom s kojim sam upoznat da bi čuvao tajne američke vlade. Nije počinio zločin. Sada su priče u novinama koje su nekoć objavljivale materijale iz WikiLeaksa usredotočene na njegovo navodno nemarno ponašanje - što se ne vidi tijekom mojih posjeta njemu - i kako je on, prema riječima The Guardiana, "nepoželjan gost" u veleposlanstvu. Bitno pitanje prava izdavača i slobodnog tiska je zanemarena u korist lažnog atentata na karakter.
Assange je dobio azil u veleposlanstvu 2012. kako bi izbjegao izručenje Švedskoj kako bi odgovorio na pitanja o navodima za seksualni prekršaj koji su na kraju odbačeni. Assange se bojao da će, nakon što bude u švedskom pritvoru, biti izručen Sjedinjenim Državama. Britanska vlada je rekla da, iako više nije tražen za ispitivanje u Švedskoj, Assange će biti uhićen i zatvoren zbog prekršaja uvjeta jamstva ako napusti veleposlanstvo,
WikiLeaks i Assange su više učinili kako bi otkrili tamne mahinacije i zločine američkog carstva od bilo koje druge novinske organizacije. Assange je osim razotkrivanja zvjerstava i zločina počinjenih od strane vojske Sjedinjenih Država u našim beskrajnim ratovima i otkrivanja unutarnjeg djelovanja kampanje Hillary Clinton, javno objavio hakerske alate koje koriste CIA i Agencija za nacionalnu sigurnost, njihove programe nadzora i njihovo uplitanje u strane izbore, uključujući i u francuske izbore. On je objavio zavjeru protiv britanskog laburističkog vođe Jeremy Corbyna od strane laburističkih članova parlamenta. I WikiLeaks je radio brzo kako bi spasio Edwarda Snowdena, koji je otkrio opsežnii nadzor američke javnosti od strane vlade, od izručenja u Sjedinjene Države pomažući mu da pobjegne iz Hong Konga u Moskvu. Snowdenova otkrića također su pokazala da je Assange bio na američkom "popis ciljeva za potjeru".
Ono što se događa Assangeu trebalo bi prestraviti tisak. Pa ipak, njegova se situacija susreće s ravnodušnošću i podrugljivim prezirom. Jednom kad ga izguraju iz veleposlanstva, bit će mu suđeno u Sjedinjenim Državama zbog onoga što je objavio. Ovo će postaviti novi i opasan zakonski presedan koji će Trumpova administracija i buduće administracije upotrijebiti protiv drugih izdavača, uključujući one koji su dio rulje koja pokušava linčovati Assangea. Šutnja o tretmanu Assangea nije samo izdaja njega nego i izdaja same slobode tiska. Skupo ćemo platiti za ovo saučesništvo.
Čak i da su Rusi obezbijedili Podestine e-mailove Assangeu, trebao ih je objaviti. Ja bih. Izložili su praksu političke mašine Hillary Clinton koje su ona i demokratsko vodstvo nastojali sakriti. Tokom dva desetljeća kad sam radio u inozemstvu kao inozemni dopisnik, rutinski su mi donosili ukradene dokumente organizacija i vlada. Moja jedina briga bila je jesu li dokumenti krivotvoreni ili pravi. Ako su važeći, objavljivao sam ih. Oni koji su mi dostavljali tajni materijal, uključivali su pobunjenike Farabundo Marti National Liberation Front (FMLN); salvadorska vojska, koja mi je nekoć davala FMLN dokumente s krvavim mrljama pronađene nakon zasjeda; sandinistička vlada Nikaragve; izraelska obavještajna služba Mossad; Savezni istražni ured; Središnja obavještajna agencija; pobunjenička skupina Kurdistanske radničke stranke (PKK); Organizacija za oslobađanje Palestine (PLO); francuska obavještajna služba, Opća uprava za vanjsku sigurnost ili DGSE i srbijanska vlada Slobodana Miloševića, kojem je kasnije suđeno kao ratnom zločincu.
Doznali smo iz e-mailova koje je objavio WikiLeaks da je Zaklada Clinton primila milijune dolara od Saudijske Arabije i Katara, dva najveća financijera Islamske države. Kao državna tajnica, Hillary Clinton je vratila svojim donatorima odobravanjem 80 milijardi dolara prodaje oružja Saudijskoj Arabiji, omogućujući kraljevstvu da provede razarajući rat u Jemenu koji je pokrenuo humanitarnu krizu, uključujući rasprostranjenu nestašicu hrane i epidemiju kolere i ostavljajući blizu 60.000 mrtvih. Doznali smo da je Clintonova dobila 675.000 dolara za govor u Goldman Sachsu, što je tako veliki iznos koji se može opisati samo kao mito. Doznali smo da je Clintonova rekla financijskim elitama u svojim unosnim govorima da želi "otvorenu trgovinu i otvorene granice" i vjerovala je da su čelnici Wall Streeta bili najbolje pozicionirani za upravljanje gospodarstvom, izjava koja je izravno proturječila njezinim obećanjima u kampanji. Doznali smo da je Clintonova kampanja radila na utjecanju republikanskih preliminarnih izbora kako bi se osigurala da Donald Trump bude republikanski kandidat. Doznali smo da je Clintonova unaprijed dobila informacije o pitanjima preliminarne debate. Doznali smo, jer je 1.700 od 33.000 e-mailova došlo od Hillary Clinton, da je ona bila glavni arhitekt rata u Libiji. Doznali smo da je vjerovala da će rušenjem Moammara Gadhafija ispolirati svoje kvalifikacije kao kandidata za predsjednika. Rat koji je zahtjevala ostavio je Libiju u kaosu, uočen je uspon moći radikalnih džihadista u onome što je sada propala država, uzrokovan je masivni egzodus migranata u Europu, doznali smo da su libijske zalihe oružja zaplijenjene od pokvarenih milicija i islamskih radikala diljem regije, a rezultat je 40.000 mrtvih. Da li su ove informacije trebale ostati skrivene od američke javnosti? Možete se protiviti, ali ne možete sebe onda zvati novinarom.
"Oni namještaju mom sinu kako bi dobili izgovor da ga predaju SAD-u, gdje bi se suočio s umjetnim suđenjem", upozorila je Christine Assange.
"U proteklih osam godina, on nije imao pravilan pravni postupak. Bilo je nepošteno u svakom pojedinom krugu s mnogo iskrivljavanja pravde. Nema razloga za misliti da će se to promijeniti u budućnosti. Američka velika porota za WikiLeaks, koja donosi nalog za izručenje, održana je u tajnosti od strane četiri tužitelja, ali bez obrane i bez suca. Pogodba o izručenju Velike Britanije - SAD-a omogućava Velikoj Britaniji da izruči Juliana u SAD bez odgovarajućeg osnovnog slučaja. Jednom kad je u SAD-u, Zakon o autorizaciji nacionalne obrane omogućava neograničen pritvor bez suđenja. Julian se vrlo lako može držati u zaljevu Guantanamo i mučiti, osuditi na 45 godina zatvora maksimalne sigurnosti ili se suočiti sa smrtnom kaznom. Moj sin je u kritičnoj opasnosti zbog brutalnog, političkog progona od strane nasilnika na vlasti čije je zločine i korupciju on hrabro otkrio kada je bio glavni urednik WikiLeaksa".
Assange je sam. Svaki dan mu je sve teže. To je po planu. Na nama je da prosvjedujemo. Mi smo njegova posljednja nada, i posljednja nada, bojim se, za slobodu tiska.
"Moramo prosvjedovati protiv ove zaglušujuće brutalnosti", rekla je njegova majka.
"Pozivam sve vas novinare da sada ustanete jer je on vaš kolega, a vi ste sljedeći. Pozivam sve vas političare koji kažete da ste ušli u politiku kako biste služili ljudima da ustanete sada. Pozivam sve vas aktiviste koji podržavate ljudska prava, izbjeglice, okoliš i protivite se ratu, ustanite sada jer je WikiLeaks služio cilju za koji ste se zagovarali, a Julian sada pati zbog istog tog pored vas. Pozivam sve građane koji cijene slobodu, demokraciju i pošten pravni proces, odbacite vaše političke razlike i ujedinite se, ustanite sada. Većina od nas nemaju hrabrosti naših zviždača ili novinara poput Juliana Assangea koji ih objavljuju kako bismo bili upoznati i upozoreni na zlouporabe vlasti".
O autoru
Chris Hedges je kolumnist Truthdiga, novinar koji je dobitnik Pulitzerove nagrade, najprodavaniji pisac New York Timesa, profesor na kolegijskom studiju koji je ponuđen državnim zatvorenicima u New Jerseyju od Sveučilišta Rutgers i zaređenog prezbiterijanskog svećenika. Napisao je 12 knjiga, uključujući New York Timesov bestseler Days of Destruction, Days of Revolt (2012), koju je koautorirao s karikaturistom Joeom Saccom. Njegove druge knjige uključuju Wages of Rebellion: The Moral Imperative of Revolt, (2015) Death of the Liberal Class (2010), Empire of Illusion: The End of Literacy and the Triumph of Spectacle (2009), I Don't Believe in Atheists (2008) i bestseler American Fascists: The Christian Right and the War on America (2008).
Komentar: Koliko bi laži i zločina bilo prikriveno bez predanosti Wikileaks tima? Julian Assange je učinio više za slobodu medija od bilo kojeg drugog pojedinca koji nam je poznat.Politički zatvorenik u srcu tzv. demokratskog Zapada, on je novinar na kojeg bi se zapadni mediji TREBALI fokusirati prije nego što drže predavanje drugim zemljama o slobodi govora i slobodi tiska...
Assange je podigao zrcalo Zapadu, a osobito SAD-u, i zbog toga ga mrzi vlada iz sjene koja vodi ovaj "demokratski" šou nakaza...