Sadašnji revizionizam povijesti i antifašizma, za kojim poseže dobar dio predstavnika vlasti, opasniji je od onog koji je provodio HDZ tokom 90-ih, upozorio je povjesničar Dragan Markovina na tribini ‘Zagreb u NOB-u’






Sadašnji revizionizam povijesti i antifašizma, za kojim poseže dobar dio predstavnika vlasti, opasniji je od onog koji je provodio HDZ tokom 90-ih i koji je išao za totalnim negiranjem i brisanjem povijesti - rekao je Dragan Markovina, povjesničar i voditelj Arhiva Srba u Hrvatskoj, na tribini ‘Zagreb u NOB-u’ koja je danas održana u organizaciji Udruge antifašista Zagreba i Zagrebačke županije.

U uvodnoj riječi Ivan Fumić, potpredsjednik SABA RH, naglasio je postojanje brojnih falsifikata o NOB-u, od onog da je Vladimir Nazora na silu odveden u partizane, do teze da su borbu vodili Srbi i nešto Hrvata komunista koji su izigrali Srbe te na prevaru preuzeli vlast.

- U borbi su učestvovali i Srbi i Hrvati, pa je tako na Sutjesci, gdje je bilo opkoljeno 18.000 boraca, poginulo njih 8000, od čega preko 4000 boraca dalmatinskih brigada iz Splita, Knina, Imotskog, Šibenika… - rekao je Fumić i podsjetio da je i Sedma banijska divizija, uglavnom sastavljena od Srba s Banije, krenula s 3500 boraca te da se nakon Sutjeska vratila s njih oko 700. Podsjetio je i da je nacionalni dohodak od 1945. do 1990. porastao 23 puta, a da nakon 1990. slijedi srozavanje, pljačka i zaduživanje Hrvatske. Ističući nastojanja rigidne struje HDZ-a i Katoličke crkve u Hrvata da se obračunaju s NOB-om i to uklanjanjem Tita kojeg nazivaju diktatorom, Fumić je rekao da o ponašanju građana Hrvatska zavisi kako će proći nadolazeći parlamentarni izbori.

U svom izlaganju Dragan Markovina je govorio o današnjim pojavnim oblicima fašizma i revizionizma.

- Revizionizam 90-ih nije mogao pobijediti, ali se njegov novi oblik danas pokazuje kao uspješno organiziran - rekao je Markovina te istaknuo da je aktualna Vlada nastavila primjenu koncepta pomirbe u smislu postavljanja vijenaca na grobove nevinih žrtava u Šaranovoj jami na Jadovnom, gdje je bio ustaški logor, i jami Jazovki kod Zagreba, gdje su 1945. bacani ustaški i okupatorski zarobljenici.

- Ta dva mjesta se ne mogu uspoređivati, ali se uz uveličavanje žrtava koje su ubili partizani oni izjednačavaju s ustašama. Osim toga, od 82 mjesta u Hrvatskoj na koja će se postaviti spomen-ploče nevinim žrtvama, samo dva se ne odnose na ubojstva od strane partizana, čime se šalje jasna poruka – dodao je Markovina.

Naglasio je i da su samo u Splitu HDZ-ovci promijenili 150 imena ulica vezanih uz NOB, a da i pored brojnih vijećnika SDP-a koji su bili u vlasti, ni jedno ime još uvijek nije vraćeno. Ukazao je i na lažnu tezu da je Domovinski rat nastavak NOB-a, koju često ističu i rukovodioci antifašističkih udruženja i zvaničnici iz redova SDP-a, kao što je splitski gradonačelnik Ivo Baldasar.

Markovina je kritizirao i predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović, koja u Jasenovcu nije istaknula tko su ubojice, tko žrtve i zašto su ubijene, ali i neke od aktualnih ministara zbog, najblaže rečeno, neprihvatljivog odnosa prema antifašizmu.

– Ministar zdravlja Siniša Varga je jedan od potpisnika peticije za promjenu imena Trga maršala Tita, a ministru znanosti, obrazovanja i sporta Vedranu Mornaru nije čudno da se postavljanjem kipa Gospe u zadarskoj školi sekularna država pretvara u klerikalnu - rekao je, zaključivši da se jedne strane imamo nasrtaje nacionalističke i klerikalne desnice, a s druge navodnu liberalnu ljevicu koje ne zna kakve bi poteza povukla.

Predavač povijesti na zagrebačkom filozofskom fakultetu Goran Hutinec je izrazio optimizam jer mlade generacije nisu opterećene nacionalističkim aspektima povijesti.

- Hrvatske je u EU, što zahtijeva i odgovarajuću civilizacijsku razinu - rekao je Hutinec i podsjetio da države koje posežu za revizionizmom, kao što je Mađarska, imaju problema u diplomatskim odnosima s Unijom. Baltičke zemlje sreću se sa sličnim problemom, a sada se sličan problem pojavio i u Ukrajini, koja je donijela zakon o zabrani totalitarnih obilježja, a istovremeno rehabilitira kvislinga Stjepana Banderu, čiji je režim kriv za desetine ubijenih Židova i Poljaka.

- Hrvatska nije izolirana i ako se tu budu negirali zločini NDH i zabranilo njihovo proučavanje, te će zločina proučavati povjesničari u Evropi i svijetu. Hoće li Karamarko i njima braniti da govore o tome – upitao se Hutinec.

Naveo je da je Zagreb u očima nacionalista, poput Ante Starčevića, bio nehrvatski grad u kojem vladaju tuđinske porodice.

- Zagreb je bio centar ustaške države i ideologije koja je računala na podršku ruralnog stanovništva pa se tako nalazila u okruženju koje je nije prihvatilo. U Zagrebu je bilo na desetine hiljada žrtava ustaškog terora, a javno vješanje u Dubravi krajem 1943. bilo je prekretnica koja je navela mnoge da se priključe partizanima – zaključio je Hutinec na tribini koja je održana povodom nadolazeće 70. godišnjice oslobođenja Zagreba i Dana pobjede nad fašizmom.



portalnovosti