Zastupnici Europskog parlamenta su jučer izglasali usvajanje rezolucije neobvezujućeg karaktera o borbi protiv ruskih medija, a kao "najopasniji" su navedeni agencija Sputnik i televizijski kanal RT.

Od 691 zastupnika koliko je sudjelovalo u glasovanju, dokument su podržala njih 304, protiv rezolucije je glasovalo 179, a suzdržanih je 208. U rezoluciji naslovljenoj kao "Strateška komunikacija EU u obrani od propagande trećih strana", koju je inicirala poljska zastupnica Anna Fotyga, stoji da Rusija navodno financira oporbene političke snage i organizacije u državama EU, koristi bilateralnu suradnju da bi podijelila zemlje članice EU. U rezoluciji su kao glavne informativne prijetnje po Europsku uniju i njezine partnere u istočnoj Europi označeni agencija Sputnik, televizijska postaja RT, zaklada "Ruski mir" i agencija ruskog Ministarstva vanjskih poslova "Rossotrudničestvo", prenose RIA Novosti.

Moskva prema Europskoj uniji vodi "neprijateljsku propagandu", stoji u tekstu, a borbu protiv Rusije autori dokumenta izjednačavaju po važnosti s borbom protiv takozvane "Islamske države" i pozivaju Europsku komisiju i države EU da dodatno financiraju projekte kontrapropagande. Ranije je europski portal EU Observer prenio da bi u tu svrhu mogao osigurati proračun od milijun eura.

Dokument sadrži formulacije koje su na granici prijedloga da se uvede cenzura protiv ruskih medija, a države EU se pozivaju da predlože "konkretne pravne inicijative da bi se učinkovitije i odgovornije riješili problemi dezinformacije i propagande". Pritom autori dokumenta govore o neophodnosti slobode medija i informiranja.

"Europska demokracija je jedina prava"

Rezoluciju su još prije glasovanja kritizirali neki europarlamentarci. Španjolac Javier Couso je rekao kako je neodgovorno stavljati u isti koš Rusiju i "Islamsku državu". Španjolac skreće pažnju i na to da se ignorira američka propaganda koja radi na legitimizaciji invazije na Irak i sve što je uslijedilo, a dovelo do regionalnog kaosa, a ignorira se i propaganda same EU koja opisuje svoju demokraciju kao "jedinu moguću". Couso je pored ostalog tražio da se Rusija prizna kao glavni partner EU i jedan od glavnih globalnih faktora, da se ukinu antiruske sankcije i obnovi dijalog Rusija-EU.

U intervjuu za ukrajinsku agenciju Ukrinform Anna Fotyga je ispričala da je u radu na rezoluciji koristila podatke izvora NATO-a, izvora država EU, Europskog fonda za demokraciju, kao i "fondova koji rade u Ukrajini". Osim toga je spomenula "ogromne zasluge" Centra za strateške komunikacije NATO-a u Rigi. Ruski veleposlanik u Latviji Aleksandar Vešnjakov je izjavljivao da je rad tog centra usmjeren protiv ruskih medija, a u njegovom otvaranju je sudjelovao američki senator John McCain, čuven po svojoj antiruskoj retorici.

Moskva je obećala oštro reagirati na neprijateljsku politiku Europskog parlamenta, a ruski predsjednik Vladimir Putin je rezoluciju nazvao "degradacijom demokracije".

"Ako donesu tu odluku, to znači da svjedočimo političkoj degradaciji demokratskih ideja u zapadnom društvu", rekao je predsjednik Ruske Federacije.

Marija Zaharova: "Ovaj dokument je simptom duševne bolesti"

Glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova, Marija Zaharova, rekla je "kako je antiruska paranoja u EU simptom duševne bolesti".

"U nekim slučajevima je antiruska paranoja nevjerojatna. Jučer je Europski parlament odobrio "rezoluciju" kojom se EU suprotstavlja propagandi trećih entiteta. Ovaj dokument je pun raznih fobija, laži i mitova o Rusiji koji se danas aktivno promiču u EU. Njegova filozofija se temelji da izjednačavanju propagandnog rata kojeg Kremlj navodno vodi protiv Zapada s metodama propagandista terorističke organizacije Islamske države, što je simptom duševne bolesti", rekla je Zaharova.

Također podsjetila "kako je Rusija zainteresirana da u EU ima ujedinjenog, stabilnog i predvidljivog partnera, te kako Rusija nije nikakav neprijatelj Europe, niti joj želi bilo kakvo zlo".

Podsjetimo da za medijsku kuću RT, između ostalih, od 2013. radi i poznati američki novinar Larry King, koji je desetljeća proveo u američkoj medijskoj mašineriji CNN.

On je prilikom prelaska u RT rekao: "Da mi je netko prije nekoliko desetljeća rekao da ću zbog slobode izražavanja morati raditi u Rusiji, rekao bih mu da je lud!"

Nešto slično je izjavio i Edward Snowden, koji je isto zbog ugroze temeljnih prava slobode izražavanja dobio azil u Rusiji.

No, iako neobvezujuća, ova rezolucija je posebna, ne samo zbog činjenice da zastupnici Europskog parlamenta izjednačavaju ISIL s Rusijom, nego iz niz drugih razloga.

Sve što trebate znati o antiruskoj rezoluciji Europskog parlamenta

Iako je dokument odobren od strane većine, mnogi zastupnici nisu zadovoljni njenim sadržajem.

Europski parlament je "prijedlog rezolucije o strateškoj komunikaciji EU u suzbijanje propagande trećih entiteta protiv nje", optužujući Rusiju da dovodi u pitanje demokratske vrijednosti i da pokušava podijeliti Europu.

Tko stoji iza svega?

Tekst je, kao što stoji u početku, sastavila poljska zastupnica Anna Elzbieta Fotyga, predsjednica Pododbora za sigurnost i obranu Europskog parlamenta.

Što kaže rezolucija?

U rezoluciji se kaže da Rusija pruža financijsku potporu političkim strankama i oporbenim organizacijama u zemljama članicama EU kako bi podijelila zajednicu.

Stoga autori pozivaju na borbu protiv navodne "ruske propagande i dezinformacije", a kao glavnu prijetnju prepoznaje kanal RT, agenciju Sputnik, informativni portal "Ruski mir" i agenciju ruskog Ministarstva vanjskih poslova "Rossotrudničestvo", do te mjere da ih izjednačava nekih medijskim kanalima ISIL-a.

Iskreno, za RT i Sputnik su čuli mnogi, kao i za Radio Slobodna Europa ili Glas Amerike, tako da građani EU samo mogu odlučiti kome manje ili više vjerovati, ili kome vjerovati uopće. Na drugoj strani, svatko tko iole prati vanjsku politiku poznaje američke zaklade Otvoreno društvo, "Rockefeller", "Ford", vladine agencije USAID, NED, potom njemačke zaklade "Heinrich Böll", "Rosalux", Konrad Adenauer i mnoge druge koje djeluju u ujedinjenom atlantističkom i globalizacijskom frontu, a dvije ruske su gotovo nepoznate u zapadnom svijetu. Zapad preko vladinih i nevladinih udruga i agencija troši milijarde kako bi svoje interese širio diljem svijeta, dok su ruski mediji tek u povoju, a za ovu zakladu i agenciju gotovo da nitko nije ni čuo, što govori da je ruski "soft-power" u odnosu na američki ili europski ravan nuli.

Stoga se može dati za pravo Mariji Zaharovoj da je izglasana rezolucija "simptom duševnog poremećaja", što je vrlo opasno ako uzmemo u obzir da je primjetan u dužnosnika koji odlučuju o sudbini pola milijarde ljudi.

Koji su konkretni prijedlozi?

U izvješću preporučuje jačanje takozvane "East STRATCOM Task Force", radne skupine EU za borbu protiv "kampanje dezinformacije" iz Kremlja, koja bi se kasnije integrirala u "Europsku službu za vanjsko djelovanje" (EEAS).

Druge mjera koje treba poduzeti su povećanje sredstava za različite medije, uključujući kanal Euronews.

Koji je stav eurozastupnika?

Iako je rezolucija odobrena od 304 zastupnika, 179 ih je bilo protiv i 208 suzdržanih. Matematika sve govori.

Francuski zastupnik Jean-Luc Schaffhauser vjeruje da "kada smo izjednačili ISIL i Rusiju, znači da smo izgubili osjećaj za stvarnost i zdrav razum", te da ne zna "bi li se smijao ili plakao".

Reakcija Moskve?

Rusko Ministarstvo vanjskih poslova je odbacilo poduzimanje bilo kakvih restriktivnih mjera protiv zapadnih novinara i podsjetilo da u Rusiji "nikada neće biti diskriminacije protiv njih".

Ruski predsjednik Vladimir Putin, osim što je rekao da je rezolucija degradacija demokracije, čestitao je novinarima optuženih ruskih medija, jer "rade aktivno u učinkovito i kreativno".

Što misli RT?

Odvjetnici ove međunarodne medijske kuće razmatraju mogućnost obraćanja sudu zbog povrede slobode medija i slobode izražavanja.

Direktorica RT Grupe, Margarita Simonovna Simonjan, opisala je odluku kao "znak politike dvostrukih mjera i dvostrukih standarda  utega i dvije mjere" i "napadno licemjernu".

Bez obzira na sve, projekt je podržan od strane predstavnice EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, Federice Mogherini, koja je istaknula ulogu diplomacije u strategiji EU.

"U ovoj eri 'post-istine', EU mora staviti naglasak na objektivne činjenice i istovremeno se nositi s emocijama i osobnim uvjerenjima", rekla je Mogherini.

Dakle, ako netko "osobno vjeruje", kao što vjeruju mnogi, da ruski mediji u isto vrijeme promiču svoje interese, ali i da su objektivniji od većine zapadnih, njegova su uvjerenja "pogrešna", a protiv toga se treba boriti svim silama.

Izjava Federice Mogherini, osim što sugerira da će se EU boriti da ljudi isključe emocije i da razmišljaju "objektivno", opasan je korak do prijedloga da se osnuje Ministarstvo istine i da se u EU smiju promicati samo ona "osobna uvjerenja" koja su u skladu sa službenom politikom Bruxellesa. Ostao će ili biti cenzurirano, ili oni koji tako misle i žele pisati slobodno mogu postupiti kao Edward Snowden i Larry King, te posao tržiti u Moskvi. EU će biti dom samo za "pravovjerne" i oni koji će čvrsto stajati na braniku "slobode i demokracije".

 

AMSI