Dok se svakoga dana sve više osjeti izravna vojna intervencija Sjedinjenih Država, Turske i zaljevskih monarhija u Siriji, a snage "Islamske države" zauzimaju sve više teritorija u središnjem dijelu zemlje, Al-Nusra Front dominira u sjeverozapadnoj regiji pokrajini Idlib, a službene "pobunjeničke" snage djeluju u blizini Damaska, najveće pitanje u svih analitičara jest: "Je li Putin napustio svog štićenika Assada i Siriju, te zapadnim "osloboditeljima" ustupio kontrolu nad sirijskom teritorijem koji je godinama bio ruski nacionalni interes jer je blokirao prolaz regionalnih plinovoda iz Katara i Saudijske Arabije u Europu.

Iako su nedavno mnogi tvrdili da je tako, što je detaljno opisano u članku u kojem se navodi "da je Assadovoj Siriji došao kraj, jer je Vladimir Putin izgubio strpljenje", takvo što zaista nema smisla.

Zašto bi se Putin odrekao pažljivo građenog odnosa koji je godinama koristan za obje strane. Rusija u Siriju izvozi oružje, pruža joj vojnu pomoć, a zauzvrat dobiva blokadu izgradnje suparničkih plinovoda preko sirijskog teritorija. Nemoguće je povjerovati da se Moskva odlučila kockati i riskirati neizvjesnu budućnost kada jedini preostali agresor u Siriji islamističke skupine koje su nastale kao nusprodukt američke intervencije u regiji s posebnim ciljem svrgavanja Bashara Al-Assada, što se vidi iz tajnog Pentagonovog izvješća koje otkriva kako su Amerikanci stvorio "ISIL kao alat za rušenje sirijskog predsjednika".

Kao što se ispostavilo, svi dosadašnji ruski potezi su bili samo varka. Kako prenosi Ynet, ne samo da Putin nije okrenuo leđa Assadu i Siriji, nego je ruska pomoć sada konkretna i na vojnom planu. U čemu se ona sastoji?

Naime, Ynet piše da se u slijedećim danima očekuje dolazak ruskih borbenih pilota u Siriju, a rusko ratno zrakoplovstvo i jurišni helikopteri će borbeno djelovati protiv položaja "Islamske države" u toj zemlji.

Budući da su američke i turske zrakoplovne snage u regiji navodno raspoređene kako bi "iskorijenile terorističku prijetnju i Islamsku državu", sada nitko ne može prigovoriti Rusiji što se također odlučila uključiti u borbu protiv islamističkih ekstremista u Siriji, čak i ako to radi tako u području koje je pravi cilj američke i turske intervencije Citirajući ovu vijest, portal Zero Hedge se pita zašto se svi se slobodno ne bi mogli pridružiti borbi protiv terorizma?

Ynet piše kako je po izvješćima zapadnih diplomata dio ruskih snaga već stigao u Siriju i raspoređen je u zrakoplovnoj bazi pod nadzorom sirijske vojske. Baza ruskog kontingenta i zračnih snaga će biti u području u blizini Damaska, a služit će za sve namjere operativne baze za borbena djelovanja ruskih snaga.




U narednim tjednima će u Siriju doputovati na tisuće ruskih vojnih djelatnika, uključujući savjetnike, instruktore, logistističko i tehničko osoblje, članove zračne flote i pilote koji će upravljati zrakoplovima.

Napominje se da Rusija službeno nema ofenzivnih namjera prema Izraelu i drugim državama, a glavni cilj Rusije je zadržavanje na vlasti sirijskog predsjednika Bashara A-Assada i borba protiv militanata "Islamske države".

"Nema sumnje da će ruski piloti i njihove borbene misije u Siriji zasigurno promijeniti postojeću dinamiku na Bliskom istoku", piše Ynet.

Strateška odluka

Diplomatski izvori tvrde da su Rusija i Iran nedavno donijeli stratešku odluku da će učiniti sve kako bi spriječili širenje i infiltraciju ISIL-a i drugih islamističkih skupina u široj regiji, kao i na područja bivših sovjetskih republika s muslimanskom većinom.

Američka administracija je potpuno svjesna ruske nakane da direktno intervenira u Siriji, iako još nije ponudila službenu reakciju.

Obama je sve više suzdržan od izravne namjere svrgavanja Bashara Al-Assada, a od nedavno  SAD izvode zračne napade kako bi zaštitile nepostojeću skupinu umjerenih pobunjenika protiv kojih će se sada boriti ruske snage.

Iran i Rusija su odlučili osnažiti sirijsku vojsku uvježbavanjem, ali i tehnikom, dok Rusija od početka rata vladi u Damasku neprestano šalje oružje, projektile, streljivo i rezervne dijelove za vojnu tehniku.

Rusi nisu jedini koji koordiniraju bliskoistočnu politiku s Iranom. Američki dužnosnici također sudjeluju u intenzivnim pregovorima s Teheranom kako bi osnažili zajedničku borbu protiv Islamske države i čini se da američka administracija Iran trenutno prihvaća kao nužnu silu u kampanji protiv IS-a u Iraku, navodi Ynet.

Dalje sa navodi kako je trenutni sastav ruskog vojnog kontingenta još uvijek nepoznat.

No, jedno je sigurno: Putin, koji je do ovog trenutka zagonetno prešućivao  očiglednu činjenicu ruske pomoći Siriji, a sada je napravio ozbiljan pomak i odlučio javno obznaniti kako stvari želi držati pod kontrolom.

S ruskim snagama u Damasku on otvoreno podržava i čuva Assadovu Siriju i odlučio je ne dozvoliti da se ostvari plan Zapada koji podrazumijeva uništenje Sirije.

Ako je ono što Ynet piše točno, a brojni svjetski mediji koji su prenijeli vijest tvrde da jest, Obamin plan na Bliskom istoku će uskoro propasti.

Zapadni diplomatski izvori su nedavno izvijestili da su Rusi i Iranci održali niz pregovora, uglavnom s naglaskom na prijetnju ISIL-a Assadovoj Siriji.

Iako svi negiraju tu informaciju, zapovijednik iranskih Quds snaga, general Qassem Suleimani, nedavno  je u okviru tih pregovora posjetio Moskvu. Rezultat je da su Rusi i Iranci postigli strateški dogvor i donijeli odluku da će poduzeti sve potrebne mjere za očuvanje vlade Bashara Al-Assada, tako da Sirija može djelovati kao barijera u sprječavanju širenja islamističkih skupina u široj regiji.

Budući da SAD ne mogu priznati da je cijela situacija oko borbe međunarodne antiterorističke koalicije protiv ISIL-a obična farsa, sasvim je moguće da će svijet svjedočiti prvom regionalnom ratu u kojem se svi bore protiv marioneta i posredničkog neprijatelja koji zapravo ne postoji, a u stvarnosti se bore svi protiv svih.

No, sada ispada da će, barem službeno, Obama američkom narodu morati objasniti kako to da SAD surađuju s islamističkim skupinama koje razaraju Siriju, a sada će morati podržati i nastojanja Rusije u borbi protiv terorizma.

Ynet dodaje da su zapadni diplomatski izvori naglasili da je Obamina administracija potpuno svjestna ruskih namjera u Siriji, ali su Iranci i Rusi sada Americi otvoreno poručili da stoje iza sirijske vojske i da su, nakon što zbog građanskog rata ostala u rasulu, počeli borbu za njeno jačanje.

Tijekom cijelog trajanja rata su Rusi pošiljke oružja Damasku slali preko ruske luke u gradu Tartus u Siriji, i to gotovo na tjednoj bazi.

Konačno, čini se da će od nadolazećeg rata profitirati ne samo američki vojno-industrijski kompleks, nego će i Rusija također biti nagrađena.

Arapski mediji nedavno objavili izvješća da su Sirija i Rusija u potrazi za dodatnim izlaskom ruske mornarice na sirijske obale, koji će služiti Rusima u njihovoj misiji da se ubrza tempo naoružavanja sirijske vojske.

Ako sve gore navedeno bude točno, situacija na Bliskom istoku će vrlo brzo eskalirati i to tijekom sljedećih nekoliko mjeseci, a vjerojatno ćemo vidjeti i vraćanje ruske flote u sirijsko priobalje, kao što je to bilo u kasno ljeto 2013. kada su američki i ruski ratni brodovi stajali jedni nasuprot drugih.

Tada se inicijativom američkog državnog tajnika Johna Kerrya, koji je uništenje sirijskog kemijskog arsenala predložio kao uvjet za odustajanje od američke vojne intervencije protiv Sirije, eskalacija izbjegla u posljednjem trenutku. Naravno, zahvaljujući ruskom ministru vanjskih poslova Sergeju Lavrovu koji je uz jamstva Moskve Damask uvjerio da pristane na američki prijedlog. Nadajmo se da će Kerry dva puta ponoviti istu grešku.

altermainstreaminfo