Rusko Ministarstvo obrane je objavilo rutu leta svojih zrakoplova Su-24, od kojih je jedan oboren od strane turskih borbenih zrakoplova F-16, prema kojoj se vidi da ruski ratni zrakoplovi nisu prešli granicu s Turskom, a detaljno priopćenje je izdao čelnik Uprave operacija Glavnog stožera ruskih oružanih snaga, general-pukovnik Sergej Rudskoj.

U svojoj izjavi je general Rudskoj rekao da su ruski zrakoplovi letjeli prema točnim podacima o granici i da prema kontroli leta nisu prešli granicu s Turskom.

Ovi informaciju je potvrdila i sirijska zračna obrana, navodi se u ruskom  Ministarstvu obrane.

Konkretno, dijagram pokazuje da ruski Su-24 nije povrijedio turski zračni prostor. Naprotiv, on je napadnut u sirijskom zračnom prostoru. Dijagram također pokazuje da je ruski zrakoplov je letio na udaljenosti od jednog kilometra od turske granice i da su turski zrakoplovi nakon obaranja jednog od njih nestali u turskom zračnom prostoru. Ruski avion se srušio četiri kilometra od granice s Turskom na sirijskom teritoriju, što je također jasno prikazano.

Let ruskog Su-24 je prikazan na dijagramu (dolje) crvenom bojom, dok su turski F-16 uz granicu označeni plavo.

Od dvojice ruskih pilota su jednog ubili islamistički militanti na sjeveru sirijske pokrajine Latakije,  dok su drugog spasile sirijske snage i prema posljednjim informacijama, on se sad nalazi u rukama sirijske vojske, što je potvrdio ruski veleposlanik u Parizu Aleksandar Orlov

Ruske agencije javljaju da se nakon šest sati pretrage s njim uspjelo uspostaviti kontakt i da su sirijski komandosi za dva sata izvukli ruskog pilota s teritorija islamističkih militanata.

Trenutno se ruski pilot nalazi na sigurnom u ruskoj zrakoplovnoj bazi Hmeymim. Smrt prvog pilota su ranije potvrdili u ruskom Ministarstvu obrane.

Moskva je, naravno, ogorčena, i ovaj potez Ankare smatraju "flagrantnim kršenjem međunarodnog prava s najtežim posljedicama i izravnim kršenjem Memoranduma o prevenciji nesreća i sigurnosti u Siriji koji je Rusija potpisala sa Sjedinjenim Državama, a on vrijedi za sve zemlje američke koalicije, uključujući Tursku".

Ruski predsjednik Vladimir Putin je incident s ruskim Su-24 u Siriji  nazvao "zabijanjem noža u leđa Rusiji od strane onih koji pomažu teroriste". Putin je također rekao da je ruski zrakoplov Su-24 oboren na udaljenosti od 1 kilometra od turske granice.

Putin je također rekao da će obaranje ruskog zrakoplova u Siriji  bi imati ozbiljne posljedice za odnose između Moskve i Ankare.

Ruski premijer Dmitrij Medvedev ističe da je Turska obaranjem ruskog aviona Su-24 u Siriji počinila zločin i da će biti teško otkloniti štetu koja je time nanijeta dobrosusjedskim odnosima.

Iako su u sjedištu NATO saveza jučer izrazili solidarnost s Turskom, američki predsjednik Barack Obama i francuski predsjednik Hollande su jučer iz Washingtona pozvali turskog predsjednika Erdogana i Moskvu da pokušaju smiriti strasti i situaciju riješiti diplomatskim putem, prenosi AFP. Ova izjava ukazuje da u Washingtonu ne vjeruju u potpunosti u tursku verziju ovog zločina.

Čak i u NATO savezu se čula slična izjava.

"Kao što smo više puta jasno rekli, mi smo solidarni s Turskom i podržavamo teritorijalni integritet Turske, naše saveznice u NATO savezu. Ranije sam izražavao zabrinutost zbog implikacija vojnih akcija Ruske Federacije u blizini granica NATO-a”, izjavio je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg nakon izvanrednog sastanka NATO saveza.

I Jens Stoltenberg je pozvao na Ankaru i Moskvu na smirivanje napetosti.

"Diplomacija i de-eskalacija su važni za rješavanje ove situacije", rekao glavni tajnik NATO saveza, dok bi njegova izjava vjerojatno bila drugačije prirode da je bio siguran u izjave turskih vojnih dužnosnika, premijera Davutoglua i predsjednika Erdogana da su ruski zrakoplovi povrijedili zračni prostor Turske i da su bili upozoreni čak deset puta prije nego je jedan ruski zrakoplov oboren.

Sada se svi pitaju što će se dogoditi? Ovih dana vjerojatno ništa što će javnost saznati. Rusko Ministarstvo obrane je priopćilo kako će od sada njihove bombardere u borbenim misijama pratiti lovci, što je jasna poruka Ankari ukoliko se još jednom usudi na ovakav korak.

To je potvrdio ruski general Sergej Rudskoj i dodao kako je rusko Ministarstvo obrane poduzelo dodatne mjere sigurnosti, a osim uključivanja u borbene operacije lovaca ruskog zrakoplovstva, druga mjera se odnosi na unapređenje proturaketne obrane, zbog čega je ruska krstarica "Moskva" krenula prema priobalnom području Latakije u Siriji, a treća mjera je prekid svih vojnih kontakata s Turskom.

Iz jučerašnje izjave ruskog predsjednika Vladimira Putina se vidjela sva ogorčenost zbog zločina kojeg je počinila Turska, a koja bi, navodno, i sama trebala sudjelovati u borbi protiv terorizma i "Islamske države". Međutim, ovim je činom Turska konačno pokazala da joj islamistički ekstremisti i borba protiv terorizma nisu prioritet, te da je jedino usredotočena na svrgavanje Bashara Al-Assada, uništenje "Kurdistanske radničke partije" i slabljenje Kurda na sjeveru Sirije. Na žalost, službenu potvrdu turskog stava su životima platili ruski pilot i jedan ruski marinac koji je poginuo u akciji spašavanja preživjelog pilota, a koji su se u Siriju uputili u stvarnu, a ne fiktivnu borbu protiv "Islamske države" i drugih islamističkih terorističkih skupina.

Iako su mediji puni napisa o tome "kako će uslijediti Putinov žestoki odgovor", raspravlja se o tome "hoće li il neće izbiti Treći svjetski rat" i svi se pitaju kakav će uopće Putinov odgovor biti, oni koji, barem djelomično, razumiju način razmišljanja i djelovanja ruskog lidera znaju da će odgovor svakako uslijediti, ali kakav će biti, to nitko ne može znati.

Sukoba NATO saveza s Rusijom zbog turskog zločina sigurno neće biti, jer Turska jučer, osim deklarativne, nije dobila potporu kakvu je očekivala i svi pozivaju na "smirivanje strasti" i "de-eskalaciju", što je poručio čak i glavni tajnik NATO saveza koji je uvijek bio oštar u osudama Moskve.

Osim toga, veleposlanik Rusije u Parizu, Aleksandar Orlov, izjavio je kako je  Rusija spremna za stvaranje jedinstvenog Glavnog stožera uz sudjelovanje Francuske, SAD-a, pa čak i Turske, radi provođenja napada na položaje terorista "Islamske države".

"Koalicija može imati različite oblike. Prvi je koordinacija, što je potrebno, ali mi smo spremni ići dalje i zajedno planirati izvođenje udara po položajima ISIL-a i zbog tog cilja stvoriti jedinstveni Glavni stožer uz sudjelovanje Francuske, SAD-a i niza drugih država spremnih za sudjelovanje u koaliciji ", rekao je ruski veleposlanik u Francuskoj Aleksandar Orlov za radio Europa-1.

Odgovarajući na pitanje hoće li će Moskva surađivati ​​i s Turskom u tom planu, on je odgovorio: "Ako oni žele, naravno, bit će nam drago."

Međutim, Ankara će teško pristati na ovakvu ponudu, a s druge strane sada konačno postaje jasno da Turkmeni na sjeveru Sirije nisu nikakva "umjerena oporba", nego samo jedna od pobunjenih islamističkih ekstremističkih frakcija kojih je u Siriji na stotine.

Možda je najbolji osvrt na ovaj incident i ono što bi moglo uslijediti dao ruski analitičar Mihail Rostovski za Moskovski Komsomolec, a kojeg je u nas objavio Ruski Vjesnik.

Mihail Rostovski: Rusija mora iskoristiti proturječnosti između Turske i NATO saveza

"Dostojno odgovoriti Erdoganu, a pritom ne početi Treći svjetski rat, ne učiniti ništa protiv svojih interesa i ne pokvariti odnose s Turskom za sva vremena, to su glavni zadaci na današnji dan", piše Mihail Rostovski, politički analitičar lista Moskovski Komsomolec.

"Ruski avion je oboren i nema puta nazad. Rusiju su izazvali na takav način da ona jednostavno ne može ne odgovoriti. Erdogan je skupio hrabrosti i učinio presedan, a taj presedan će završiti tako kako se Erdogan nije nadao", kaže Mihail Rostovski.

"Pred Rusijom su tri zadaće. Prva je Turskoj na bilo koji način objasniti da ne smije tako postupati. Drugi je Tursku odsjeći od NATO saveznika. I u tom pogledu, optužbe koje je Putin uputio Turskoj zbog njene  suradnje s Islamskom državom pred jordanskim kraljem nisu samo samo emocije. To je jedini pametan i otvoren strateški korak Moskve u nastaloj situaciji", nastavlja Rostovski.

"Erdogan pokušava okrenuti NATO savez protiv Rusije, a mi moramo zabiti klin između Erdogana i NATO saveza. Malo je vjerojatno da će Francuska nakon terorističkih napada u Parizu biti spremna odobriti Erdoganovu podršku islamističkim militantima. A to je šansa za Moskvu. I treći zadaća se sastoji se u tome da prve dvije napravimo tako da se ne posvađamo s Turskom za sva vremena. Samo zbog pragmatičnosti. Nakon ovoga što se dogodilo ne može biti nikakve sentimentalnosti", tvrdi Mihail Rostovski.

"Dovoljna nam je Ukrajina. Ne treba nam čitav pojas neprijatelja oko Crnog mora. Dugoročni konflikt u stilu 'do posljednje kapi krvi'  proturječi temeljnim nacionalnim interesima Rusije. Naravno, proturječi i nacionalnim interesima Turske, ali neka o tome sada misle sami Turci ", piše novinar i politički analitičar Mihail Rostovski.

Ruski zrakoplov nije ušao u turski zračni prostor (ruski zrakoplov - crveno / turski -plavo)- Ruski podaci o letu oborenog ruskog zrakoplova Su-24 – Video: You Tube



Mjesto pogotka ruskog Su-24:



Mjesto pada ruskog Su-24:



Prema izvorima turske vojske je ruski Su-24 na teritoriju Turske letio nekoliko sekundi:

 



http://www.altermainstreaminfo.com.hr/vijesti/ruski-zrakoplovi-nisu-usli-u-tursku-fotovideo-872

http://www.altermainstreaminfo.com.hr/vijesti/ruski-zrakoplovi-nisu-usli-u-tursku-fotovideo-872