Neposlušni bivši hrvatski ministar financija Slavko Linić izbačen je iz SDP-a s 50 glasova za i 47 protiv. Stranački Glavni odbor je prije toga dao povjerenje vladi Zorana Milanovića.



Malo je što Hrvatska pratila s tolikom pozornošću kao cjelodnevni zatvoreni sastanak Glavnog odbora Socijaldemokratske partije Hrvatske (SDP), stranke oko koje je okupljena vladajuća koalicija. Malo se što tražilo kao „insajderske informacije" koje su stizale na mobitele novinara utaborenih pred stranačkim ulaznim vratima.Čak ni događanja nakon smrti Ivice Račana, bivšeg šefa SDP-a, nisu izazvala zanimanje koje je potaknula jedna od točaka dnevnog reda – izbacivanje Slavka Linića, bivšeg ministra financija koji nije slušao premijera i šefa stranke Zorana Milanovića.Otvoreni medijski sukob je trajao tjednima tijekom kojih je Linić Milanovića optužio za podmetanja i spletkarenje, pogodovanje članovima obitelji i prijatelju Siniši Petroviću za kojega tvrdi da je u nadzornom odboru INA-e radio protiv nacionalnih interesa. Optužio je Linić šefa čak i za korištenje tajnih službi protiv njega. Netrpeljivost je eskalirala u tolikoj mjeri da je građanima, prema relevantnim istraživanjima javnog mišljenja, odnos dvojice SDP-ovaca s izraženim egom postao važniji od gospodarske krize u kojoj BDP pada već 30 mjeseci zaredom.

Jučerašnja sjednica je osim Linićeve, odredila i budućnost same stranke. Analitičari s kojima smo ranije razgovarali su, čini se, bili u pravu; usprkos definiranju frakcija unutar SDP-a njihov potencijal nije toliki da bi se odbacila volja predsjednika Milanovića, barem do pada na parlamentarnim izborima. Iako, broj glasova protiv izbacivanja Linića jasno pokazuje da ni premijerova pozicija nije toliko monolitna kao što se govorilo prije samo nekoliko dana. Jedan od onih koji su stali uz Linića, Zlatko Komadina iz takozvane riječke frakcije, jasno je poručio da je riječ o Pirovoj pobjedi jer je izgubila stranka. Gubitak je prije svega mjerljiv u ugledu, kako stranke tako i samog njenog predsjednika.

Milanovićev pouzdanik i ministar Gordan Maras pak poručuje da je stranka stabilna te da se sada valja okrenuti poslu i odraditi ostatak mandata koji je, prema ocjenama javnosti, do sada bio neuspješan bez očekivanja da će postati bolji. Predsjednik Sabora Josip Leko u jučerašnjoj rekordno dugoj i emotivnoj raspravi u kojoj su iznesene brojne kritike na račun Milanovićevog upravljanja strankom i državom, ali i poneka na račun Linića, vidi dokaz da je SDP vrhunska demokratska stranka u kojoj svatko bez straha može reći što misli. I to usprkos činjenici da je pitanje dana među samim SDP-ovcima bilo hoće li se o Linićevoj smjeni glasovati javno ili tajno. Iako je Milanović najavio da će se glasovati moći samo javno, iscrpljenim je članovima nešto poslije 21 sata omogućio da se o smjeni izjasne tajno.

„Ispričavam se hrvatskoj javnosti što smo terorizirali cijeli dan s ovim. Od sada ćemo se ozbiljnije baviti gospodarskim problemima. Ovo nisu hrvatski problemi", izjavio je nakon svega Zoran Milanović.

Mnogi se time ne bi složili iz više razloga pa možda ni sam predsjednik Ivo Josipović, nekadašnji SDP-ov kandidat za predsjednika države, koji je jasno upozorio na opasnost prelijevanja stranačke krize na narod.

Ipak, u ovoj odluci u SDP-u su baš svi gubitnici. Jedini koji su od svega izvukli korist su stranke oporbe i prije svega HDZ kojem se sada žuri doći na vlast.

I zaista, čini se da su Hrvati osuđeni na dvostranačje; ankete pokazuju da je Hrvatska demokratska zajednica, stranka koja je izgubila parlamentarne izbore zbog neviđenih korupcijskih skandala, ponovno vodeća politička snaga u zemlji, usprkos činjenici da biračima nisu ponudili ništa.

„HDZ sada može mirno čekati izbore ne čineći ništa. Skinuli smo gaće", neslužbeno su jučer izjavili SDP-ovci nezadovoljni razvojem događaja u stranačkoj središnjici.

Oni depresivniji među njima tvrde – riječ je o početku kraja velike stranke koja je socijaldemokraciju uspjela nositi samo u imenu. Treba znati da u ovom trenutku još jedino Održivi razvoj Hrvatske (OraH) stranka koju vodi još jedna bivša SDP-ovka Mirela Holy, ima kapacitet za ući u Sabor. Upravo u OraHu i pomirenju s Holy neki vide tračak nade za SDP na budućim parlamentarnim izborima.

Slavko Linić pak poručuje da mu je i dalje važna budućnost SDP-a, ali i da neće osnivati vlastitu stranku kako je to nedavno objavio premiju blizak medij.

„To da ću osnovati novu stranku su gluposti Zorana Milanovića", poručio je bivši šef državnih financija, sada član poduže liste „onih koje predsjednik nije volio".

Javnost pak, pokazuju to istraživanja, više voli Linića od Milanovićeve vlade, a i sve je sklonija prijevremenim parlamentarnim izborima.

Izvor: seebiz