Ruski ministar vanjskih poslova, Sergej Lavrov, rekao je danas za vrijeme novinske konferencije kako reakcija Washingtona na bombaški napad u Damasku služi kao opravdanje terorizma, prenosi RT. Podsjetimo, američki State Department je komentirao kako "teroristički napadi u Siriji nisu iznenađenje s obzirom što čini Assadov režim".

Na izjavu se danas osvrnuo Lavrov i rekao: "Ovo je direktno podupiranje terorizma. Kako to možemo razumjeti? Ovo je zlokoban stav, ne mogu uopće pronaći riječi kojima bih opisao naš odnos prema takvim stavovima".
Lavrov je također istaknuo kako je iznenađen činjenicom da UN Vijeće Sigurnosti nije osudilo teroristički napad u Siriji. Američka UN ambasadorica, Susan Rice, izjavila je kako "napadi u Damasku doprinose ubrzavanju adaptacije rezolucije o Siriji prema Članku 7 UN Povelje".
Lavrov se osvrnuo i na komentar Susan Rice rekavši danas: "Drugim riječima to znači - podupirati ćemo ovakve terorističke napade sve dok UN Vijeće Sigurnosti ne postupi onako kako želimo".

Za vrijeme današnje konferencije Lavrov je komentirao i najnovije informacije koje govore kako su pripadnici sirijske opozicije zauzeli nekoliko graničnih prijelaza prema Turskoj i Iraku. Konkretno je istaknuo podatak kako pojedine informacije govore da granične prijelaze nisu zauzeli pobunjenici iz Slobodne Sirijske Vojske (FSA), već pripadnici terorističke organizacije Al-Qaeda. Podsjetimo, izvještaj novinske agencije AFP također je potvrdio kako su pripadnici Al-Qaede zauzeli barem jedan granični prijelaz prema Iraku (vidi: Turska vojska postavlja rakete zemlja-zrak na granici sa Sirijom, jedan granični prijelaz kontroliraju pripadnici Al-Qaede). Nadalje, još početkom mjeseca irački ministar vanjskih poslova potvrdio je kako teroristi iz mreže Al-Qaeda prelaze iz Iraka u Siriju (vidi: Irački ministar vanjskih poslova: imamo čvrste informacije o tome kako Al-Qaeda iz Iraka prelazi u Siriju). Povrh tih informacija, posljednjih dana u Iraku se desilo niz bombaških napada, prema izvještaju Reuters-a, Al-Qaeda je preuzela odgovornost za iste. Također se navodi kako velika eskalacija nasilja u Iraku dolazi u isto vrijeme kada i veće borbe unutar Sirije.

Lavrov ističe kako ruski diplomati upravo nastoje provjeriti da li je točna informacija da Al-Qaeda drži kontrolu nad sirijskim graničnim prijelazima. Također se pita kako je moguće da SAD odobrava angažman ove terorističke mreže u Siriji. Nemojmo zaboraviti kako SAD tvrdi kako je upravo Al-Qaeda odgovorna za smrtonosan napad na New York 11. rujna 2001.
"Ukoliko okupaciju prostora od strane ovih terorista podržavaju naši partneri, onda moramo pitati kakvo je njihovo stajalište prema Siriji. Što žele zapravo postići u ovoj zemlji?", pitao je Lavrov.

Analiza:
Zanimljivo je primijetiti kako žestok govor ruskog ministra vanjskih poslova glede terorističkog napada u Damasku dolazi s popriličnim zakašnjenjem. Naime, bombaški napad u kojem je poginuo sirijski ministar obrane i još nekoliko dužnosnika, desio se 17.7.2012, danas je 25.7.
Vidljivo je kako je Rusija posljednjih dana spremna na oštriju osudu anti-sirijske koalicije, ali to čini isključivo onda kada osjeća da ima adekvatan prostor. Podsjetimo, jedina poruka koja je stigla iz Moskve na dan napada u Damasku je bila ona koja tvrdi da je upravo počela "bitka za Damask". Drugim riječima, Moskva je odlučila taktički pričekati epilog eskalacije sukoba u sirijskom glavnom gradu da bi se prešlo na konkretniju osudu terorističkog čina.
Iz striktno geopolitičke perspektive, taj odnos - koliko god izgledao proračunat - ujedno je i očekivan. Assad mora dokazati da je njegova vojska spremna oduprijeti se eskaliranim napadima pobunjenika i infiltratora ukoliko i dalje želi računati na čvrstu potporu Moskve. Informacije koje dolazi iz Sirije u posljednjih 48 sati potvrđuju kako vojska i dalje ima veliku prednost nad pobunjenicima i sukladno tome Sergej Lavrov je svjestan da je situacija adekvatna za plasiranje oštrije osude anti-sirijskih stajališta.

Dok jedna strana podržava vlast, a druga pobunjenike, i Rusija i SAD znaju da će jedna od njihovih država uskoro završiti na "krivoj strani povijesti". Sirijski konflikt već je davno prešao Rubikon i za očekivati je kako će obje strane sada ustrajati do kraja. Neki su smatrali da bi Rusija ipak mogla popustiti za vrijeme zadnjeg glasanja u UN Vijeću Sigurnosti, no, to ipak nije bilo za očekivati prije svega zbog činjenice da je konflikt već u tako dubokoj fazi da bi popuštanje za Rusiju sada uzrokovalo neprocjenjiv diplomatski udarac na međunarodnoj razini od kojega se ne bi jako dugo oporavili.

Ipak, izuzetno je važno istaknuti kako službeno rusko stajalište i dalje u potpunosti propagira mirno rješenje. Iz te perspektive već je jasno tko se nalazi na potpuno "krivoj strani povijesti". Da kojim slučajem nema toliki stisak nad vodećim međunarodnim medijima, SAD bi već do sada nepovratno izgubio sav svoj kredibilitet. Činjenica je da u ovome trenutku agresivno i izdašno podupiru one militantne skupine protiv kojih su se prije svega nekoliko godina žestoko borili vršeći invaziju na suverene zemlje kao što su Irak i Afganistan.
O tim kontradikcijama i geopolitičkim interesima s ruske strane je prvi progovorio UN ambasador Vitaly Čurkin (vidi: Ruski UN ambasador Vitaly Čurkin o Siriji: "Ne padajte na izjave 'humanitaraca' kao što su SAD i Britanija, sjetite se Iraka"), Lavrov sada nastavlja u istoj liniji. Možda s taktičkim zakašnjenjem, no, neke stvari se moraju reći i dobro je da se govore prije no što za Siriju bude prekasno. Sjetimo se Putinovih komentara protiv NATO invazije na Libiju, tada su stigli tek nakon što je Pukovnik Muammar Gaddafi brutalno ubijen.

Rusija će kroz ove konflikte nužno morati revidirati svoje vanjskopolitičke stavove. Do pred nedavno tandem Putin-Medvedev i njihov desni centar su zamišljali Rusiju kao nekakvog globalnog partnera SAD-u, viziju svijeta u kojem će dvije sile "prijateljski" dijeliti utjecaj. Dolazi vrijeme kada će najvišim dužnosnicima u Moskvi morati postati jasno da SAD nije zainteresiran za partnere, samo podanike.

 

Izvor: advance.hr