Naslov današnje kolumne bi trebao biti : „Lokalna akcijska grupa“, no budući da bi odmah asocirao na diverziju, petokolonaše, kvislinge i partizane koji su djelovali u malim grupama i , većinom, pod okriljem noći, štiteći demokraciju i braneći „demokratski mrak“ za koji sam do nedavno mislio da postoji samo u „Crnom bombarderu“ Darka Bajića, odlučih se za šarene livade i ravnicu koje su unatoč agama, pašama, vezirima i dželatima, još uvijek vidljive u našem kraju i ponosno prkose šalunzima, armaturi i kubicima betona koji nam iz dana u dan sve više nadiru i otežavaju kretanje ( „piši ćato velikom veziru“ ).

Na području naše Županije trenutno postoje 3 Lokalne akcijske grupe, a Slavonska ravnica koja je osnovana u rujnu prošle godine je najmlađa. Obuhvaća 11 jedinica lokalne samouprave u istočnom dijelu Županije s površinom od 580 km². Područje djelatnosti LAG-a prostire se kroz 11 općina ( Bukovlje, Donji Andrijevci, Garčin, Gornja Vrba; Gundinci, Klakar, Oprisavci, Sikirevci, Slavonski Šamac, Velika Kopanica i Vrpolje ) te obuhvaća oko 10 000 kućanstava i preko 30 000 stanovnika. Članstvo je podjeljeno na poslovni, javni i civilni sektor. Cilj LAG-a je ujedinjavanje pojedinaca, udruga, OPG-a, tvrtki, obrta i zadruga, ukratko svih koji se nalaze na određenom ruralnom području uključujući i institucije ( koje bi morale funkcionirati ) poput škola, ambulanti, općina i dr. Neupućeni u seosku problematiku će pomisliti da je to samo neki od oblika klasterskog udruženja, odnosno jedan od načina da se iščeprka „koja kuna ili EUR“ iz nekog fonda i time malo popravi svakodnevnica i zamažu oči do slijedećih izbora.

Osim što u jednom od 7 načela za koje se zauzimaju spominju održivi razvoj i time malo „vuku“ na ORAH, Mirele Holly sva druga stremljenja nemaju nikakvih veza sa politikom ili strankama. LAG-ovi djeluju po LEADER konceptu te se osim za već spomenuti održivi razvoj zalažu za pristup temeljen na osobitostima pojedinog ruralnog područja, pokretanje zajednica koje kasne u uključivanju u razvojne procese, razvoj lokalnih partnerstva, umrežavanje i suradnju, integralni pristup te lokalno financiranje i upravljanje projektima. Najzanimljiviji im je pristup baziran na sistemu „ odozdo prema gore“. Pojednostavljeno: ako se treba graditi neka cesta ili vodocrpilište npr. onda će se graditi zato što je to potreba i odluka većine stanovnika na određenom području, a ne zato što je to odlučio netko „s vrha“. LEADER pristup nije ništa novo. U Europi je prisutan od 1991. godine samo što mi o tome pojma nemamo jer smo se bavili nekim drugim stvarima, a u isto vrijeme puni smo priče kako je na njemačkom ili austrijskom selu sve lijepo organizirano, uredno i produktivno iako njihova ruralna područja, kao uostalom i naša, ne leže na naftnim bušotinama, zalihama ugljena ili rudnicima zlata.

Pravila igre su slijedeća: jedno od osnovnih načela LEADER pristupa je LAG ( lokalna akcijska grupa ) koji obuhvaća stanovnike minimalno deset jedinice lokalne samouprave s minimalno 10 000, a maksimalno 150 000 stanovnika ili geografski prostor površine 1000 km2. Pojedinačna naselja u sklopu LAG-a ne smiju imati više od 25 000 stanovnika. Tko se može uklopiti u ove jednostavne gabarite otvara mu se širok spektar raznih mogućnosti, ali ne samo na papiru. Projekt LAG-e Slavonska ravnica jako je dobro i studiozno razrađen, a to ponajviše treba zahvaliti agilnoj načelnici općine Velika Kopanica - Ružica Vukovac, dipl. iur. i mladom prehrambenom tehnologu Josipu Glavačeviću, - budućem poduzetniku koji su prihvatili razne mogućnosti koje im pruža moderna tehnologija, a istovremeno ne zaboravljaju ni tradicionalističke vrijednosti kraja u kojem žive i rade. Dok njegovi vršnjaci kukaju kako nema posla i dane provode po kladionicama čekajući „bingo“, Josip marljivo piše projekte, istražuje tržište, vodi statistiku, bavi se SWOT analizom gotovo svega od čega bi njegov kraj mogao imati koristi i bio prepoznatljiv u ovom dijelu Europe, te altruistički dijeli savjete (a ponekad i lekcije) što i kako najbolje učiniti. Atraktivna načelnica vodi PR, daje izjave i provodi sa riječi u djela. Politički je marginalac na nezavisnoj listi te uz brojne privatne obveze stigne odraditi i ogromnu količinu društveno korisnih stvari s nadom da energija i trud koji ulaže neće biti uzaludni, te da će jednoga dana stanovnici na području LAG-a Slavonska ravnica imati koristi od njenog zalaganja. Kada je prije nekoliko mjeseci otišla u Salzburg vlakom, a vratila se na kamionu za odvoz otpada, mnogi su se smijali i zlurado komentirali. No, nije ju pokolebalo ništa nego je neki dan ponovila lekciju, ali se ovaj puta vratila sa traktorom opremljenim napravama za košenje trave, razbacivanje soli i kamena te ralicom. Sad već postaje zabrinjavajuće. „Što je slijedeće na redu ? - ako se opet uputi preko granice.“ Dok nadobudni zastupnici u Europskom parlamentu ( Borzan i co.) šalju E-mailove , newslettere i poveznice ne bi li se ogrebali za još jedan mandat u Bruxelles-Strasbourg akcijskoj grupi koja se bavi istraživanjem ruda, gubljenjem vremena, mlaćenjem honorara i dnevnica načelnica Vukovac šalje poruku da se može raditi, poslovati, organizirati i živjeti Slavoniji pod okriljem LAG-a pa makar se on zvao i „Slavonska ravnica.“