U posljednjem broju suvišnog Brodskog glasnika, službenog glasila Slavonskog Broda, o kojem smo od 2012. godine pisali u više navrata kao o medijskom antifenomenu, pridodana je nova dimenzija - u uvodu iskazana nakazna komičnost proizašla iz neskrivene megalomanije – opijenosti vlastitom veličinom koju ne uspijeva otrijezniti ni siva stvarnost. Inače, sugeriramo da dolje otvorite priložene linkove, jer članci su, otvoreno neskromno tvrdimo – mjestimično zabavni! Dakle, evo potkrepljujuće rečenice iz uvoda za ovu, upravo nepristojnu, ilustiranu, bezvrijednu samohvalnu sklepotinu, a kojeg potpisuje gradonačelnik dr. Mirko Duspara: Sve te projekte smo ostvarili zbog onoga što razlikuje Slavonski Brod od ostalih  gradova  u  Hrvatskoj, a to su optimizam i vjera u bolje sutra koji su nas uvijek motivirali i tjerali naprijed. Zar navedena, olako izrečena folirantska improvizacija, koja se ne temelji na ispitivanju javnog mijenja, nego na proizvoljnoj tvrdnji, nije, ustvari, sastavni dio dijagnoze bolesti čiju definiciju možemo pronaći u neprekidno nastajućem i rastućem rječniku psihopatologije svakodnevnog političkog života? Ako netko misli da bez ograničenja odnosno razulareno pretjerujemo, još jednom ćemo ponoviti uvodničarevu konstataciju da se Brod od ostalih gradova razlikuje po optimizmu i vjeri u bolje sutra. Postavlja se osnovno pitanje: živimo li mi s autorom i potpisnikom uvoda u istom gradu, u isto vrijeme? Naime, za većinu obespravljnih, ovršenih, blokiranih, nezaposlenih i očajnih građana – iz Slavonskog Broda obilato emaniraju nasuprotne emocije i stavovi: pesimizam i skepsa prema sutrašnjici.

Iz Brodskog glasnika – službene slikovnice za odrasle Brođane: Mali korak za Poloj, veliki za brodski turizam

Brođanima podaren Glasnik, službeno glasilo Grada – neobvezna “literatura” sa sličicama

Je li posljednji broj Glasnika Slavonskog Broda konačno posljednji?

Opet se pojavio tanki Glasnik Slavonskog Broda

Od 19 000 primjeraka Brodskog glasnika nijedan još uvijek nije dospio do mog ulaza

(O)glasnik Slavonskog Broda po drugi put među Brođanima

Glasnik Slavonskog Broda: Bezvrijedna slikovnica za odrasle i sklepotina koju se mora rekonceptualizirati

Ali, ostavimo se Broda i njegovih tegoba provincijalne varoši koja uglavnom nekritički guta rečene predumišljane mamce, zanemarimo sve nevolje građana koje se samo još više pojačavaju patološkim bušenjem njihovih glasačkih glava glasničkim, manipulacijskim, antimendijskim svrdlima koja se vrte i proizvode spomenute rupe-uvode - „kako je sve u Brodu divno i krasno“. A najdivnija je vjera u bolje sutra. Glasači (u to) tertulijanski vjeruju jer je apsurdno. Obratimo mi pažnju na 19 000 primjeraka slikovnice za Brođane koju su marni teklići ubacivali u poštanske sandučiće brodskih kuća i stanova. Tu se ne radi samo o medijskoj suvišnosti i pretvaranju grada u supermarket koji, poznato je, opravdano tiska letke, prospekte i kataloge za potrošače, iz razloga zgrtanja profita. Ovdje se radi o transparentnom (Brod je, zar to ne znate, i službeno transparentan grad!) bacanju novca kao da izlazi iz mode, iz razloga samopromocije aktualne vlasti i povećavanja šansi za zadržavanje postojeće političke pozicije u upravljanju lokalnom upravom. Zajedničkim novcem reklamira se samo(g) sebe. Međutim, ako se građane već mora informirati o ostvarenim projektima, pa i na način propagandnog listuljka, zašto se to ne čini kroz postojeće medije i/ili putem službene web stranice Grada Broda? Čemu transparentno bacanje novca u obliku 19 000 primjeraka papirnatog Glasnika?

U vrijeme kada i troma, čudnovata sadašnja Vlada uviđa kako se mogu smanjiti troškovi birokracije odnosno kako zaobići printanje uvođenjem elektroničkog pečata, u Brodu se, doduše na drugoj fronti, čini obratno- intenziviraju se papirnati napori. Baš kao u zlatna vremena tvorničkih novina i partijskih biltena. Istovremeno, Grad Slavonski Brod i njegova birokracija, uz pomoć eksperata, nisu proveli nijedno društveno istraživanje. U Brodu se ne zna čemu uopće služe demoskopije. Ispravak netočnog navoda: u Brodu se ne želi znati za demoskopije, jer se na sjednicama Gradskog vijeća sve odluke donose bez istraživanja javnog mijenja. U Brodu caruju vožd-instinkti i voluntarizam. Gradonačelniku je jako drago i milo i jako korisno kada s građanima popriča na ulici, kad mu se dostave prijedlozi i sugestije tijekom godine (Vidi uvod u „Mirkovu šarenicu“!) ili mu se postave pitanja na radio postajama na koja on rado odgovara. (- Gradonačelniče, pukla mi je cijev u kupatilu, i što Grad kani poduzeti? Građanine, ništa ne brinite, stižu kola hitne gradske vodoinstalaterske pomoći.) On na lokalnoj dalekovidnici uglavnom ne nastupa, jer je ista, navodno u rukama ključnih HDZ-ovih kadrova, u vlasništvu glavešina oporbe njegovom "Pravašu". Usput spomenimo da i oporba i SDP kao partner u vlasti, imaju kontrolnu Centralu u Zagrebu, a neodvisna udruga „Pravaš“ vertikalno nikome živome ne odgovara.

Umjesto transparentnog bacanja novca na službeni (o)Glasnik i više-manje netransparentno na „svoje“ internetske portale koji se potom zahvaljuju u vidu advokatskih usluga i obrana u obliku ljigavih apologetskih članaka, bilo bi dobro da u smislu pravovremenog i cjelovitog informiranja Brođana, te razvijanja brodske kulture (i šire), Grad i gradonačelnik učine nešto kvalitetno i iskupljujuće. Stoga, predlažemo da (se):

  • odreknu papirnatog Glasnika (prestanu ga napokon tiskati!) i zadrže samo elektroničku inačicu- iz financijskih razloga. Ističemo da bi u izdavački savjet Glasnika trebalo uključiti dva člana iz stranačke oporbe.

  • natječaji o dodjeli sredstava za sredstva informiranja, uključujući internetske portale, budu objavljeni u lokalnim medijima uz isticanje jasnih kriterija za dobivanje sredstava. Dosadašnji klijentelizam i na tom polju, baš kao i javna nabava, mora postati prošlost.

  • zajedno s tzv. kulturnim vijećem Slavonskog Broda obajavljuju redovni godišnji natječaj za najbolje novinarske radove, te da se svake godine objavi knjiga od radova koji su ušli u konkurenciju za nagrade.

  • osnuju i organiziraju istraživački tim za ispitivanje javnog mijenja/mišljenja anketiranjem građana na relevantnim uzorcima kako bi se pribavila mišljenja o nizu važnih pitanja za Grad Brod.

  • samostalno ili u okviru službene web stranice Broda formiraju elektroničku knjigu (e-book) prikaladnog naziva. U okviru e-knjige bio bi online časopis i audio knjiga, a koje bi se osnovalo uz pomoć Gradske knjižnice. Time bi se uspostavio suvremeni e-poligon za egzercir, od kritike valoriziranih, mladih pisaca i umjetnika i animirali konzumenti recentne kulture. Ne treba ni naglašavati producentsku i poticajnu ulogu imenovanog uredništva.


Pripisak

Metaforički sažeto, namjesto da upravna posada Slavonskog Broda ("najvećeg broda na svijetu") „transparentno“ baca proračunski novac, trebala bi putnicima omogućiti nove informativne i kulturne pogodnosti.

Ako Grad i gradonačelnik usprkos zdravim rezonima ipak nastave tiskati Glasnik (s grotesknim uvodima), i usprkos činjenici što su prozrijeti razlozi za takvo transparentno bacanje proračunskog novca, molimo u ime ženskih i muških domaćica, da to rade na mekšem papiru, kako bi se mogao upotrijebiti za brisanje stakala na prozorima. Unaprijed hvala!