Kad čujete što je pokojni gradonačelnik učinio za svoj grad, morate ustati i iskazati mu duboko poštovanje. Preuzeo ga je kao zapušteno mjesto, a potomcima ostavio urbanizirani dragulj regije. Njegovo ime je Ante Šupuk, a Šibenik je vodio 30 godina




Otac modernog Šibenika – Ante Šupuk




U svom filmu, HRT, 23. veljače, 20:09


Malo je poznato, rekao je Goran Milić u velikom intervjuu Tončici Čeljuski, da je New York Times ocijenio kako je Yutel najobjektivniji medij u bivšoj Jugoslaviji. Potom je dodao kako je program tog jednosatnog dnevnika, koji je premijer Ante Marković pokrenuo kako bi savladao ignoranciju srpske i hrvatske televizije, bio popularan među Slovencima, Bošnjacima i Makedoncima, pa i kosovskim Albancima (iako nisu svi znali jezik). Milić nije rekao (nije ni morao jer je bilo samorazumljivo) kako je Yutel bio nepopularan među Srbima i Hrvatima. I tu, naravno, postoje nijanse. U Beogradu je redakcija kamenovana, u Zagrebu je nesmetano radila sve do kraja. To nešto govori o stanju duhova u ono vrijeme, ali i o mentalitetima. Uglavnom, u ovoj smo emisiji napokon mogli čuti zakašnjelo priznanje jednoj redakciji koja je bila "staronormalna" u vrijeme kad su drugi već vježbali "novo nenormalno". Televizijski novinar s najvećim opusom u "regionu" (tu je bezbroj reportaža, TV serija, preko 400 dnevnika u tri države, intervjui s nekolicinom američkih predsjednika itd.) bio je zanimljiv sugovornik u jednosatnoj emisiji. Uspio je prezentirati sve do čega mu je bilo stalo, nije upitan ni za što što bi mu bilo neugodno, njemu puna šaka brade, a ni nama nije bilo dosadno.



Kod nas doma, HRT, 24. veljače, 17:20


"Podcrtavam odgovornost medija i internetskog prostora da otklanjamo nebuloze koje postoje u eteru. N1, Nova, RTL, HTV, svi imate tu odigrati ulogu, nema dileme", grmio je u prosincu premijer Andrej Plenković, a sad mu je rođena televizija, na kojoj ima ulogu urednika u sjeni i nepokretnog pokretača, fino smjestila kajlu. Astrologinja Anđelka Subašić ustanovila je naime da do potresa (od onih u Zemljinoj kori do individualnih), pa i korone dolazi zbog magnetizma i naboja planeta, što potpada pod svaki, pa i Plenkijev pojam "nebuloze". Takve stvari široku publiku čine prijemčivom za urotničke teorije. Čekamo da HRT progovori o Billu Gatesu, čipiranju i 5G mreži. HRT je na upit novinara Indexa odgovorio kako se "radi o mozaičnoj emisiji ležernijeg tona" u koju je gošća pozvana "kako bi govorila o ljubavi". S obzirom na situaciju, opravdali su se, "dotakla se i aktualnih tema, no HRT vjeruje kako je svakome jasno da mišljenje astrologa nije znanstveno utemeljeno mišljenje".


Hm, nije li? Jedan je znanstvenik jako vjerovao horoskopima. U dnevničkoj zabilješci od petka, 21. listopada 1977. zapisao je: "...lecnulo me kad sam pročitao da mi u Studijevu horoskopu za ovaj dolazeći tjedan piše da ne putujem, tj. da se 'što više čuvam' da 'izbjegavam fizičke i psihičke napore i – putovanja'. Znači ni zvijezde mi sklone nisu..." U petak, 13. listopada 1978. isti znanstvenik piše: "U petak kupujemo Studio s RTV programom. Uvijek iz znatiželje pročitam horoskop. Ne bih mogao reći da mi često sklop mog sazviježđa nije nagovještavao štošta što se zbilja sa mnom zbivalo. A danas sam pročitao 'ovog ćete tjedna imati osjećaj da se sve srušilo na vas...'" U petak, 20. listopada 1978. godine naš junak u dnevnik upisuje ovo: "Danas sam (u Studiju) u horoskopu svog znaka (Bik) pročitao: 'Vi ćete ovog tjedna misliti da se sve urotilo protiv vas. Gotovo svi su vam planeti neskloni, i oni koji se odnose na posao, kao i oni koji su u vezi s vašim emocionalnim životom. Ne mora to značiti da će vam se dogoditi neke nesreće, ali je sigurno da ćete fizički i psihički biti u lošijoj kondiciji pa izbjegavajte veće obaveze. Nastojte što više biti sami i ne oslanjajte se ni na prijateljstvo ni na ljubav, jer ni u čemu nećete naći podrške.'" Pa je onda zaključio: "I onda ne vjeruj u zvijezde i u sudbinu što nam je u njima zapisana!" Ah, da. Ime znanstvenika je Tuđman, Franjo Tuđman, dr., a njegove je astrološke misli otkrio i publicirao književnik Pero Kvesić, čiju žrtvu prinosimo svekolikoj pozornosti.

N1 uživo, 26. veljače, 10:30


"Ako su HDZ-ovci u ičemu majstori, onda su majstori u politici drž'te lopova", kazao je u svom poznatom stilu Predrag Fred Matić, komentirajući Plenkijevu bizarnu ofenzivu na "Tri majmuna". "Svi ti ljudi koji su prije pet-šest godina podržavali šatoraše, dolazili u Savsku, ljubili prsten Glogoškom, a među njima je, naravno, bio premijer Plenković, svi viđeniji HDZ-ovci i crkveni vjerodostojnici i ona tzv. predsjednica. Svi su bili tamo i klanjali se Glogoškom, Klemmu i ekipi i oni sada govore o govoru mržnje!?" "Diskriminacija" je Plenkoviću došla kao kec na desetku, misli Matić, da skrene pozornost s brojnih pitanja. "Kad bi to bio najveći problem u Hrvatskoj, onda bi Hrvatska bila sretna zemlja. Kad je bio u šatoru, onda je to bilo jedno. I kad je drečao protiv nenarodne vlasti, legalno izabrane na demokratskim izborima. A sada se stvara žrtva od njih i maltene svaki restoran ih želi ubiti", rekao je pa prokomentirao i bojazan Marija Kapulice da djecu HDZ-ovaca sutra možda neće pustiti u tramvaj. "Neće, gospodine Kapulica, svi vozači tramvaja su ili u HDZ-u ili u Bandićevoj stranci, prema tome može samo nekoj drugoj djeci biti zabranjen ulazak u tramvaje", kaže Matić. Mi dodajemo – otkad se djeca hadezeovaca vozaju u tramvajima!?



Hrvati koji su mijenjali svijet, HRT, 27. veljače, 16:46


U znak poštovanja koje ne možete suspregnuti kad čujete što je pokojni gradonačelnik učinio za svoj grad, morate ustati i duboko mu se nakloniti. Uzeo ga je u 35. godini života kao zapušteno mjesto, a nakon smrti ostavio potomcima kao urbanizirani dragulj regije. Ante Šupuk prvi je u svoj grad doveo izmjeničnu struju, ne u Hrvatskoj, Ugarskoj ili Jugoslaviji, nego – na svijetu! I to preko dalekovoda. Popločao je makadamske ulice. Izgradio je gradski vodovod i doveo vodu od Krke do grada. Napravio je šest javnih česmi. Izgradio kanalizaciju. Kad je država pokrenula izgradnju pruge od Splita preko Perkovića do Siverića, intervenirao je za izgradnju kraka od Perkovića do Šibenika, na što je Beč nakon duljeg natezanja konačno pristao pa je 4. listopada 1877. dionica Šibenik – Perković puštena u promet (čemu zahvaljujemo stih "s Perkovića preko Knina"). Šupuk je uredio i gradski perivoj, današnji gradski park, đardin. Kad je pokrajinska vlada odlučila graditi bolnice u Dalmaciji, izlobirao je da se prva izgradi u Šibeniku. Otvorena je 1883. Dvadesetak godina poslije počinje graditi zgradu suda – sud je vidio samo izvana – no kako je umro 1904., a zgrada je dovršena godinu dana kasnije, nije dočekao njezino svečano otvorenje. Vladao je Šibenikom 30 godina.


portalnovosti