/SBPeriskop

Zaoštrava se sukob između BRICS-a i G-7

Svijet, Gospodarstvo, Međunarodni odnosi
Objavio: sbperiskop
Nakon što je stigao na Summit G-20 u Australiji, predsjednik Vladimir Putin požurio je na sastanak s liderima zemalja BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika). Ruski lider je od njih dobio podršku po pitanju sankcija, koja mu je trenutno izuzetno potrebna. Uslijedilo je razmatranje procesa osnivanja zajedničkih financijskih institucija koje će vodećim zemljama u razvoju pomoći da se izbore s posljedicama svjetske krize.



Pritajeno neslaganje između BRICS-a i MMF-a traje odavno. Izvor: Aleksej Družinin / RIA Novosti



Kako je zatim priopćio pomoćnik predsjednika RF Jurij Ušakov, čelnici zemalja BRICS-a tijekom susreta 15. studenog su zastupali stav da su sankcije Zapada protiv Rusije nezakonite. "Svi su oni izjavili da su sankcije nezakonite, da krše Povelju UN-a i sprečavaju gospodarski oporavak", istaknuo je Ušakov.


U okviru G-20 sada imamo "veliku sedmoricu", koji predstavljaju Zapad, a s druge "petorku" BRICS-a. I sve rasprave unutar G-20 se vode između Zapada i BRICS-a.

Vladimir Davidov, RAN


"Putin je u Brisbaneu doživio niz sitnih provokacija, počevši od toga da su ga na aerodromu dočekali državnici mnogo nižeg ranga, pa sve do oštrih izjava kanadskog premijera Stephena Harpera. Prema ruskom predsjedniku razumijevanje su pokazali samo partneri iz BRICS-a ", smatra predsjednik Centra za političke tehnologije Igor Bunjin.

Međutim, glavna tema konzultacija u Brisbaneu bila je reforma MMF-a i osnivanje zajedničkih financijskih institucija. U priopćenju za tisak objavljenom nakon susreta također se navodi da su čelnici zemalja BRICS-a razočarani što reforme Međunarodnog monetarnog fonda nisu realizirane i da su predložili da se razmotre mogući potezi u slučaju da SAD do kraja 2014. ne ratificira odluku o preraspodjeli kvota.


Razdor unutar G-20


Pritajeno neslaganje između BRICS-a i MMF-a traje odavno. Na Summitu G-20 u rujnu 2013. u Sankt-Peterburgu čelnici BRICS-a su izrazili nadu da će do siječnja 2014. MMF realizirati 15. preraspodjelu kvota. Ona se tiče povećanja udjela zemalja "petorke" u kapitalu MMF-a. Kina će po kvotama zauzeti treće mjesto poslije SAD-a i Japana, Indija osmo, a Brazil deseto. Uslijed toga će se smanjiti udio SAD-a. Zbog toga Kongres dosad nije ratificirao odluku o preraspodjeli kvota. Pritom šefovi država BRICS-a ističu da se prekomjernom odgodom ratifikacije reformi MMF-a ne poštuju zajedničke obveze čelnika G-20, koje su usvojene još 2009.

"Susret BRICS-a u Brisbaneu potvrđuje da u okviru G-20 s jedne strane imamo 'veliku sedmoricu', koji predstavljaju Zapad, a s druge 'petorku' BRICS-a. I sve rasprave unutar G-20 se vode između Zapada i BRICS-a, što se odnosi i na pitanje reformi međunarodnih financijskih struktura ", izjavio je za Ruski vjesnik zamjenik predsjednika znanstvenog savjeta Nacionalnog odbora za istraživanja BRICS-a i direktor Instituta za Latinsku Ameriku RAN Vladimir Davidov. "SAD grubo sabotira odluku o novim kvotama u MMF-u. SAD, kao i uvijek, djeluje u duhu jednopolarnog svijeta, ali to im se neće isplatiti."


BRICS osniva pandan MMF-u


Lideri BRICS-a u Brisbaneu su istaknuli da su sporazumi o osnivanju Razvojne banke i zajedničkog fonda uvjetnih deviznih rezervi, potpisani u lipnju na 5. Summitu ove organizacije, "podigli suradnju unutar BRICS-a na principijelno višu razinu". Oni su u Brisbaneu najavili osnivanje privremenog Vijeća direktora "Nove razvojne banke". Voditelj ovog tijela bit će imenovan do sljedećeg, 6. Summita organizacije, koji će se održati za vrijeme ruskog predsjedanja.






BRICS osniva svoj monetarni fond
MMF već u dogledno vrijeme neće biti jedina organizacija na svijetu koja može pružati međunarodnu financijsku pomoć. Zemlje BRICS-a će osnovati alternativne institucije: vlastiti monetarni fond, razvojnu banku i zajedničke devizne rezerve. Sve to bi trebalo pomoći zemljama BRICS-a da postupno uspostave suradnju bez posredovanja dolara.




Summit BRICS-a će se održati, kako je najavio Putin, 8. i 9. srpnja 2015. u Ufi. Prema njegovim riječima, Rusija za Summit priprema "projekte strategije ekonomskog partnerstva i akcijski plan investicijske suradnje".

Vladimir Davidov je istaknuo da zemlje BRICS-a danas imaju za cilj produbiti međusobnu suradnju. "U okviru BRICS-a izdvojilo se nekoliko projekata koji su izuzetno praktičnog karaktera, prije svega osnivanje nove Razvojne banke i fonda deviznih rezervi. Njihov ukupan kapital je impresivan - 200 milijardi dolara. Nov potencijal zajedničkog kreditiranja omogućit će razvoj trgovinskih i investicijskih odnosa unutar 'petorke'. Zato je Rusija, kao i druge članice BRICS-a, zainteresirana da se ovaj poduhvat realizira", smatra Davidov.

Suradnja među zemljama BRICS-a napreduje i na drugim frontovima. Prema riječima Putina, industrijska i tehnološka suradnja sve je učinkovitija, pokreću se novi zajednički projekti u sferi energetike, eksploatacije i prerade rudnih bogatstava, u agroindustriji i u području visokih tehnologija.

"Mi zastupamo zajedničke stavove u pogledu međunarodne informacijske sigurnosti i razmjenjujemo iskustva u rješavanju akutnih socijalnih problema u sferi zaštite zdravlja, obrazovanja i znanosti", dodao je Putin.

rbth

 

Komentari

Komentirati možete samo kao prijavljeni korisnik