Kroz dva predložena referendumska pitanja građanska inicijativa Narod odlučuje nudi mješavinu kozmetičkih, logičnih, besmislenih i neodrživih rješenja čiji je pravi cilj ograničavanje prava manjina i pretvaranje Hrvatskog sabora u de facto dvodomni parlament sa zastupnicima prvog i drugog reda...
Umjesto počesto neuvjerljivog Zvonimira Troskota koji, primjerice, u HRT-ovoj emisiji Otvoreno nije znao niti objasniti kako funkcionira D'Hondtova metoda preračunavanja glasova u mandate, a predstavlja inicijativu koja se primarno bavi izbornim sustavom, prava je šteta da građanska inicijativa Narod odlučuje za svoju glasnogovornicu nije mogla angažirati predsjednicu Republike Kolindu Grabar Kitarović.
Hrvatska se predsjednica u epilogu prikupljanja potpisa za dva referendumska pitanja ove inicijative pokazala toliko srčanom i – zainteresiranom za predložene izmjene hrvatskoga izbornog zakonodavstva, a zapravo Ustava Republike Hrvatske, da je u potpunosti zasjenila sve aktere koji su prethodna dva tjedna agitirali u korist ili protiv iznesenih prijedloga. Pritom je u jednom dahu izjavila da se drži preporuka Venecijanske komisije o nemiješanju u referendume (kako onda misli poštovati članak 87. Ustava RH prema kojem Predsjednik Republike može na prijedlog Vlade i uz supotpis predsjednika Vlade raspisati referendum, dođe li do takve hipotetske situacije), ali i da je čvrstog stava da se mora poštivati volja naroda.
Šefica države je tom prigodom naglasila da je očito da su građani davanjem potpisa pokazali želju za promjenama kako bi se protresao život hrvatskih političkih elita. Jedino je ostalo nejasno smatra li se i ona dijelom političke elite i što bi u njezinu slučaju značila trešnja. Ovako će se protresti Hrvatski sabor te položaj nacionalnih manjina.
Gubitnik srpska nacionalna manjina
Stav aktualne šefice države ne čudi. Dovoljno je da sadašnji predsjednik Vlade Andrej Plenković zauzme određeni stav te će Kolinda Grabar-Kitarović odmah zauzeti suprotan. Tako je i u slučaju inicijative Narod odlučuje koja je pod krilaticom Referendum za pravedniji izborni sustav od 13. do 27. svibnja prikupljala potpise za svoje prijedloge te izvijestila da je za dva referendumska pitanja prikupila traženi broj potpisa.