Kad je nedavno Hrvatska turistička zajednica objavila kratki, ali zaista kratki, neki kažu i prekratki, promotivni video o ljepotama i turističkim potecijalima Slavonije nazvan Full of Life, oni rijetki koji su ga na istoku Hrvatske vidjeli, bili su razočarani i  konsternirani.



Prvo ih je zasmetalo što traje tek 60-tak sekundi, ali to bi i moglo proći da je promotivni video koji bi trebao privući turiste u slavonske destinacije, prikazao što to sve Slavonija može ponuditi gostu od prirodnih ljepota do delicija koje razgaljuju nepca. O promotivnom video uratku se nije nigdje u Slavoniji službeno raspravljalo, ali na društvenim mrežama se povela mala rasprava i gotovo svi su ocijenili kako video ne ispunjava očekivanja jer ne daje puno razloga nekome izvan Slavonije da, ponkan ovim sporom, posjeti istok Hrvatske.

Hrvatska turistička zajednica je vjerojatno osluhnula ovakve kritike pa je sa svoje stranice izbrisala taj video i stavila novi, tek malo proširen u trajanju od minute i 13 sekundi. No, ni on nije donio bogznašto kvalitetno novoga što je posebice pogodilo glavnog urednika i vlasnika jedinog turističkog news portala hrturitzam.hr, Zagrepčanina s vinkovačkom adresom, Gorana Rihelja koji je u svome komentaru u kojemu nije nedostajalo žuči napisao kako ovo svakako možemo nazvati kulturocidom" priznajući kako je to možda preteška riječ "no kada u promotivni video ne stavite kadrove bećarca koji je jedan od 13 dobara upisanih na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine čovječanstva, onda svakako blago rečeno možemo reći o propustu, neznanju, neprofesionalizmu i nepoštivanju Slavonije".

Ono što prvo upada u oči je da u cijelom spotu od 1,13 minuta, nema ni jednog čovjeka u kadru, nema onoga po čemu je Slavonija čuvena i što stalno treba isticati – kulen, rakija, vino, slavonski prebogati folklor, nema Vinkovačkih jeseni, uopće nema podsjećanja kako tu postoji najstariji grad u Europi koji bilježi kontinuitet življenja 8200 godina, Vinkovci mu je ime. To je grad u kojemu je pronađen Orion, posuda iz 2600. g. prije Krista s urezanim simblima koje je Aleksandar Durman dešifrirao kao najstariji europski kalendar. Nema podsjećanja na Vučedolsku kulturu koja je u temeljima gotovo svih europskih civilizacija i kultura.

Svi kadrovi snimljeni su iz zraka i prikazuju ljepotu prirode Slavonije, ali nema, kako kaže Rihelj, duše i pita "gdje je onaj Wow efekt?  Gdje su emocije, doživljaj i priča?"

- Ako je redatelj modernom glazbenom pozadinom htio da video izgleda "svjetski" onda je svakako pogriješio. Slavonija bez tamburaša nije Slavonija. Video treba biti autohton, vjerodostojan i autentično slavonski.  Video mora izazvati onaj Wow efekt, uvući Vas u priču, da ga lajkate i sherate, da jednostavno odmah želite doći u Slavoniju. Video je produkcijski napravljen odlično, no nema apsolutno nikakvu promotivnu vrijednost za Slavoniju, dapače, samo radi štetu jer priča krivu sliku. Razočaran sam odnosom prema Slavoniji, pogotovo jer Slavonija ima nevjerojatne turističke potencijale,  no još više me zabrinjava šutnja Slavonaca. Ako sami ne djelujemo u zaštiti tradicije, kulture i naslijeđa tko će to za nas raditi. Ako ne poštuješ sebe, neće te poštivati niti drugi - odlučan je Goran Rihelj i dodaje kako "niti jedna destinacija pa niti Slavonija ne zaslužuje ovakav promotivni video bez emocija, duše i priče" jer prema njemu "turizam se sastoji od emocija, doživljaja i priča. Pričajmo priče...".

No, čini se da netko u Hrvatskoj turističkoj zajednici, barem kada je u pitanju Slavonija, to nije shvatio.